V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 5.januáru 2012 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 8.decembru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Ceny potravín sa možno tento rok znížia v dôsledku spomaľovania globálnej ekonomiky, ale iba mierne, žiadny drastický pokles sa neočakáva. Uviedol to dnes nový generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) José Graziano da Silva, ktorý nastúpil do funkcie začiatkom toho roka.
Nadnárodná spoločnosť Archer Daniels Midland Company (ADM) dnes oznámila, že na Slovensku kupuje od spoločností Palma Group, a.s., a Poľnonákup Hont, a.s., tri obilné silá. Tieto silá sú prvými aktívami ADM na Slovensku.
Najnaliehavejším novoročným želaním predsedu Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) SR Milana Mišánika je, aby si živoriace slovenské pôdohospodárstvo opätovne vydobylo zaslúžené celospoločenské postavenie a oveľa vhodnejšie podmienky pre rozvoj.
Od 1. januára 2012 nebude možné na Slovensku ani v celej Európskej únii (EÚ) chovať nosnice v neobohatených klietkach. Takisto bude zakázané na domáci trh dodávať čerstvé vajcia pochádzajúce z chovov bez systému neobohatených klietok. Nariaďuje to smernica EÚ, ktorá sa týka chovateľov s viac ako 350 nosnicami.
Hodnotenie obdobia, ktoré je ešte stále súčasnosťou nie je nikdy jednoduché. Nehovoriac pri odvetví, ktorého dielňa je priamo umiestená pod nie vždy žičlivým nebom. Napriek tomu je zvykom, že sa na konci roka zvykneme obzrieť a zhodnotiť situáciu s nadhľadom mesiacov očistených od čiastkových problémov, ktoré nám mnohokrát zahlcovali dni.
Koncom minulého roku bolo v Českej republike registrovaných viac ako 3 500 biofarmárov, čo je o 31 percent viac, ako v roku 2009.
Globálna ekonomika spomaľuje, Európa sa zmieta v kríze a väčšina Američanov má strach z prípadnej druhej recesie. Napriek tomu môžu farmári v USA označiť tento rok za najlepší za celé desaťročia. Vďačia za to vysokým cenám zrnín, mäsa aj pôdy a veľkému globálnemu dopytu po kukurici, ktorá sa využíva na výrobu etanolu.
Rada EÚ pre poľnohospodárstvo sa ani počas štvrtkového (15.12.) zasadania v Bruseli nedohodla na zmene historického princípu výpočtu priamych platieb pre poľnohospodárov z členských krajín EÚ. Dôvodom je neochota starších členských štátov, ktoré nechcú prísť o značnú časť čistých príjmov, potvrdil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon, ktorý sa zúčastnil na rokovaní Rady v Bruseli.
Najkomentovanejšie za 7 dní