Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

BIO ČR: Ekologicky obhospodarujú viac ako 10 percent pôdy

Koncom minulého roku bolo v Českej republike registrovaných viac ako 3 500 biofarmárov, čo je o 31 percent viac, ako v roku 2009.

Plocha obhospodarovaná podľa ekologických smerníc sa zväčšila o 13 percent na približne 450 tisíc hektárov, čo zodpovedá 11,4 percentám výmery krajiny. Netreba zabudnúť, že týmto ukazovateľom sa Česká republika zaraďuje medzi šesť krajín Európskej únie, kde podiel ekologicky obhospodarovanej pôdy presahuje 10 percent.

„Koncom roku 2010 bol odsúhlasený akčný plán vlády pre obdobie 2011 až 2015, ktorý predpokladá zvýšenie podielu ekologicky obhospodarovaných plôch na 15 percent,“ hovorí na tlačovej konferencii k veľtrhu Biofach Jiří Urban, metodik pre ekologické poľnohospodárstvo českého ÚKSÚP-u.

Ako vo všetkých východoeurópskych krajinách, existuje aj v Českej republike málo spracovateľských prevádzok, ktoré by zásobovali maloobchod biopotravinami.

„Obrat s bioprodukami činil v roku 2009 približne 67 miliónov eur. Podiel biotrhu na celkovom potravinárskom trhu tak dosahoval len 0,7 percenta. Export produktov ekologického poľnohospodárstva dosiahol 14 miliónov eur a priamy predaj dosiahol obrat 6,7 mil. eur,“ uvádza Ústav poľnohospodárskych informácií a ekonomiky v Prahe.

Autor článku: Juraj Huba -. poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok

1 komentár

  1. blank
    toman
    28. decembra 2011

    Česká republika je na prvním místě ve výrobě biotrávy či biosenáže v Evropě. Akorát domácích kvalitních biopotravin se nějak nedostává. Ještě, že je máme odkud dovézt.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.