Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

BIO ČR: Ekologicky obhospodarujú viac ako 10 percent pôdy

Koncom minulého roku bolo v Českej republike registrovaných viac ako 3 500 biofarmárov, čo je o 31 percent viac, ako v roku 2009.

Plocha obhospodarovaná podľa ekologických smerníc sa zväčšila o 13 percent na približne 450 tisíc hektárov, čo zodpovedá 11,4 percentám výmery krajiny. Netreba zabudnúť, že týmto ukazovateľom sa Česká republika zaraďuje medzi šesť krajín Európskej únie, kde podiel ekologicky obhospodarovanej pôdy presahuje 10 percent.

„Koncom roku 2010 bol odsúhlasený akčný plán vlády pre obdobie 2011 až 2015, ktorý predpokladá zvýšenie podielu ekologicky obhospodarovaných plôch na 15 percent,“ hovorí na tlačovej konferencii k veľtrhu Biofach Jiří Urban, metodik pre ekologické poľnohospodárstvo českého ÚKSÚP-u.

Ako vo všetkých východoeurópskych krajinách, existuje aj v Českej republike málo spracovateľských prevádzok, ktoré by zásobovali maloobchod biopotravinami.

„Obrat s bioprodukami činil v roku 2009 približne 67 miliónov eur. Podiel biotrhu na celkovom potravinárskom trhu tak dosahoval len 0,7 percenta. Export produktov ekologického poľnohospodárstva dosiahol 14 miliónov eur a priamy predaj dosiahol obrat 6,7 mil. eur,“ uvádza Ústav poľnohospodárskych informácií a ekonomiky v Prahe.

Autor článku: Juraj Huba -. poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
toman
toman
28. december 2011 21:08

Česká republika je na prvním místě ve výrobě biotrávy či biosenáže v Evropě. Akorát domácích kvalitních biopotravin se nějak nedostává. Ještě, že je máme odkud dovézt.