Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Nové štáty EÚ postupujú v otázke priamych platieb jednotne

Nové štáty EÚ postupujú v otázke priamych platieb jednotne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

Rada EÚ pre poľnohospodárstvo sa ani počas štvrtkového (15.12.) zasadania v Bruseli nedohodla na zmene historického princípu výpočtu priamych platieb pre poľnohospodárov z členských krajín EÚ. Dôvodom je neochota starších členských štátov, ktoré nechcú prísť o značnú časť čistých príjmov, potvrdil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon, ktorý sa zúčastnil na rokovaní Rady v Bruseli.

Ministri diskutovali aj o príprave budúcej finančnej perspektívy pre EÚ, kde sa zadefinujú rozpočty pre jednotlivé politiky únie na obdobie 2014-2020.

„Slovensko zatiaľ ešte nemá definitívne stanovisko, či podporuje snahu Európskej komisie začleniť aj poľnohospodárske fondy pod jednu veľkú hlavičku,“ povedal Simon.

Spresnil, že pre našu krajinu poľnohospodárstvo teraz zabezpečuje pravidelný príjem peňazí do štátnej pokladnice, keď Slovensko zaplatí svoj členský poplatok a potom dostávame peniaze späť cez kapitolu poľnohospodárstva.

Minister dodal, že ak by vyšli plány Európskej komisie (EK) dať agrárne záležitosti pod jednu „pokrievku“ s inými záležitosťami, tak v poľnohospodárskom sektore by určite došlo k nárastu byrokracie. Lebo by pribudla nová riadiaca inštitúcia na Slovensku a na úrovni EK by to zastrešovala Hlavná správa pre regionálny rozvoj (DG Regio), čo by podľa Simona mohlo znamenať ďalšie skomplikovanie a spomalenie čerpania fondov.

„Nie je zanedbateľná skutočnosť, že dnes, keď je tento systém oddelený, tak čerpanie Slovenska v pláne rozvoja vidieka je na úrovni 55 % a v štrukturálnych fondoch sotva 22-23 %,“ upozornil Simon.

Slovenský minister tvrdí, že všetky nové členské krajiny – spolu dvanásť, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004, sa snažia vystupovať jednotne v snahe docieliť odstránenie historického princípu výpočtu priamych platieb, ale pripustil, že je to veľmi náročné.

„Lebo tie staré členské krajiny majú zabehnutý systém a ten sek, ktorý by u nich nastal, je značne veľký. Je tomu zodpovedajúci aj odpor z ich strany. Bránia sa. Keď vám berú peniaze, aj vy sa bránite,“ opísal situáciu Simon.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments