Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Zvýši zelená kniha propagácie agrokomodít spotrebu?

Rada EÚ pre poľnohospodárstvo odsúhlasila dnes takzvanú Zelenú knihu zameranú na propagáciu poľnohospodárskych produktov a podporu tých komodít, ktorých hodnota na trhu klesá, povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon, ktorý sa zúčastnil na rokovaní rady v Bruseli.

“Táto Zelená kniha vytvára priestor na propagáciu poľnohospodárskych produktov v rámci celej EÚ a podporuje teda zvýšenú spotrebu,” povedal minister Simon o význame prijatého opatrenia.

Spresnil, že Európska komisia pripraví programy na podporu ovocia a zeleniny alebo mlieka, napríklad v podobe cielenej kampane na európskych školách. Podobné opatrenia sa ale budú ďalej rozširovať a uplatňovať vo viacerých oblastiach.

V súčasnosti fungujú programy na propagáciu potravinárskych komodít, kde napríklad členský štát venuje 30 percent nákladov, samotní výrobcovia dajú 20 percent prostriedkov a zvyšnú 50-percentnú položku uhradí Európska komisia.

“To sú programy na tri roky, v ktorých je možné sa zúčastňovať. Zelená kniha vytvára priestor, že tieto programy neskončia v roku 2013 a budú pokračovať aj v ďalšom finančnom období a to podľa tých komodít, kde bude najväčší prepad,” povedal Simon.

Minister dodal, že celý program bude o vyváženej spotrebe a produkcii, lebo tam, kde bude jasné, že konzumácia niektorých komodít sa zmenšuje, ako v prípade mlieka na celoeurópskej úrovni, tak tam bude snaha pridať v rámci podpory a propagácie. A v prípade komodít, ktorým sa na trhu bude dariť lepšie, sa uberie z prostriedkov vyčlenených na ich propagáciu. EÚ má záujem vytvoriť v tomto smere akýsi mechanizmus rovnováhy.

Momentálne je podľa slovenského ministra ešte predčasné hovoriť o financovaní tohto programu, lebo zatiaľ sú jasné len parametre jeho smerovania. Ale je isté, že sa na to budú vyčleňovať peniaze cez 2. pilier a výška finančnej podpory sa ujasní až po ukončení celkových diskusií o tom, kam bude smerovať poľnohospodárska politika v budúcom rozpočtovom období 2014 – 2020.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments