Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Skúsenosti s najinovatívnejším strojom roku 2010

Skúsenosti s najinovatívnejším strojom roku 2010
insert_photoPottinger

Poľnohospodárske družstvo Bošáca hospodári v okrese Nové Mesto nad Váhom na výmere tisíc päťsto hektárov poľnohospodárskej pôdy. Rastlinná výroba sa zameriava najmä na pestovanie obilnín, kukurice a lucerny.

Živočíšna výroba je na podmienky slovenského poľnohospodárstva stále značne rozsiahla. Chov hovädzieho dobytka pozostáva zo sedemstopäťdesiat kusov základného stáda, z čoho je dvestošesťdesiat dojníc. Živočíšnu výrobu reprezentuje aj chov tisíc štyristo kusov ošípaných.

Svahovitosť pôd spôsobovali v minulosti živočíšnej výrobe určité problémy. Predtým vyrábali senáž pomocou rezačiek, čo bol drahý a pritom nevýkonný systém. Dnes využívajú senážny voz Pöttinger JUMBO.

„Senážny voz Pöttinger JUMBO 7200 L s nápravou „TRIDEM“, ktorý dokáže zberať hmotu aj v náročnom teréne so svahovitosťou prevyšujúcou 20° sa nám veľmi osvedčil,“ hovorí Vladimír Králik, predseda PD Bošáca.

Tieto skúsenosti so zariadeniami JUMBO s podvozkami Tridem oceňuje aj zástupca Poľnohospodárskeho družstva Smolinské.

„Na JUMBE 10010 Combiline sa nám veľmi osvedčil podvozok „TRIDEM“, ktorý je vybavený hydropneumatickým odružením a širokými pneumatikami, pomocou ktorého dokážeme zberať hmotu aj v ťažkých podmienkach, čo sa nám veľmi osvedčilo v minulom roku, keď boli pôdy veľmi podmáčané,“ povedal Roman Rúžička, mechanizátor PD Smolinské.

Zariadenia JUMBO dostali v roku 2010 aj ocenenie odborného mesačníka Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve, za najinovatívnejší stroj roka.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Pottinger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments