Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Zo sveta

Nárast ekologického poľnohospodárstva v Rumunsku

Nárast ekologického poľnohospodárstva v Rumunsku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - veľtrh Biofach v Norimbergu

Rumunský export agrokomodít sa síce nachádza na nízkej úrovni, napriek tomu sa v tomto roku výrazne zvýšil. Krajina vidí budúce trhy vo vnútri EÚ, v Japonsku a v USA.

Pestovateľské plochy ekologického poľnohospodárstva sa v roku 2011 v Rumunsku rozšírili asi na 300 tis. ha. Oznámil to prezident Zväzu „Asociatia Bio-Romania“, Marian Cioceanu.

Hodnota exportu komodít ekologického poľnohospodárstva sa podľa informácií zväzu nachádza asi na úrovni 250 mil. eur, pokiaľ v roku 2010 to bolo ešte len 100 mil. eur. Podľa informácií na internetovom portáli www.recolta.eu, ktorý cituje prezidenta zväzu, je sortiment produktov, ktoré sa v tomto roku z Rumunska vyvážajú, takmer identický s rokom 2010 a pozostáva najmä z obilninových produktov, zeleniny, vína, čaju, medu a bobuľovín. Zahraničný dopyt po týchto potravinách je väčší ako rumunská ponuka. Domáci spracovateľský priemysel je ešte stále len slabo rozvinutý, a preto Rumunsko tieto produkty vyváža.

Cioceanu verí, že EÚ odsúhlasí finančný príspevok na vybudovanie odvetvia v Rumunsku, aby mohli aj Rumunov zásobovať „zdravými potravinami.“ Biosuroviny, ktoré sa exportujú z krajiny a ďalej sa spracúvajú v Nemecku a v Belgicku, by boli pre rumunských spotrebiteľov veľmi drahé.

Plochy biorastlín sa podľa informácií Zväzu pestovateľov bioplodín rozšírili v tomto roku o 40 tis. hektárov na približne 300 tis. ha, pri rozlohe poľnohospodárskej pôdy asi 8,8 mil. hektárov. Počet poľnohospodárskych ekopodnikov sa v súčasnosti zvýšil asi na 4 500. Rumunský eurominister Daciana Sarbu zdôraznil potenciál rumunského biopoľnohospodárstva. Podľa D. Sarbu môže pre veľa malých sedliakov a farmárov predstavovať ekologická poľnohospodárska produkcia cestu z chudoby, v ktorej sa krajina nachádza.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - veľtrh Biofach v Norimbergu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments