Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z ekonomiky

Štáty chcú podávať správy o výkone poľnohospodárstva každý druhý rok

Štáty chcú podávať správy o výkone poľnohospodárstva každý druhý rok
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prílišná administratívna záťaž je hlavný dôvod, prečo si väčšina štátov EÚ želá, aby v budúcnosti nemuseli každý rok predkladať správy o tom, ako plnia strategické ciele Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie.

O záležitosti, ktorá sa týka pravidiel súvisiacich s budúcim dlhodobým rozpočtom Únie, rokovali dnes (14.5.2019) v Bruseli európski ministri poľnohospodárstva. Česká republike patrí medzi štáty, ktoré presadzujú odovzdávanie týchto správ len raz za dva roky.

„My za Českú republiku – a spoločne s ďalšími – požadujeme jednoduchý a v praxi uskutočniteľný systém. Nechceme každoročné hlásenie. Je to veľa čísel a je to zaťažujúce pre poľnohospodárov aj pre administrátorov. Nie je to reálne v praxi,“ vysvetlil dnes ČTK a Českému rozhlasu minister poľnohospodárstva Miroslav Toman.

Európska komisia vlani v júni predložila členským krajinám svoju predstavu novej podoby Spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci príprav budúceho viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027. Navrhla SPP modernizovať a zjednodušiť, napríklad tým, že EÚ pre celú túto oblasť stanoví jednotný súbor konkrétnych cieľov.

Členské štáty si potom samé určia, ako sa k týmto cieľom dopracujú a zostavia si takzvaný Strategický plán. O svojej výkonnosti pri jeho napĺňaní by mali každý rok informovať a Komisia by hodnotila, či sa od plánu odchýlili o menej ako štvrtinu.

Rumunské predsedníctvo pred dnešnou schôdzkou rozoslalo členským krajinám dokument, v ktorom konštatuje, že podobné nastavenie pravidiel by mohlo znamenať trestanie tých, ktorí si nerealisticky stanovili svoje ciele, skôr než tých, ktorí sú laxní pri ich napĺňaní.

Prechodné obdobie by malo trvať až do roku 2023

Podľa Tomana je v tomto ohľade ČR s Rumunskom zajedno. Praha chce hranicu pre výnimku z 25-percent zdvihnúť.

„Tiež chceme, aby štáty neboli trestané za to, keď sa bude vec vyvíjať,“ upozornil český minister.

Pravidlá sú podľa neho nové a krajiny by preto mali mať možnosť flexibilného prístupu.

„A pretože už teraz sú tie rokovania oneskorené, tak sme znovu žiadali o prechodné obdobie. Chceme, aby sa tým zaoberali už najbližšie rady ministrov. Aby sme mohli poľnohospodárom zabezpečiť prísun peňazí a možnosť fungovať aj do budúcnosti,“ vysvetlil Toman.

Prechodné obdobie pred plným nabehnutím nových pravidiel by malo trvať až do roku 2023.

Podľa minuloročného návrhu EK by malo byť v rozpočte EÚ na poľnohospodárstvo v rokoch 2021 až 2027 vyčlenených 365 miliárd eur. Objem finančných prostriedkov pre jednotlivé štáty bol Európskou komisiou navrhnutý, ale o konkrétnych sumách zatiaľ krajiny EÚ ani europarlament nevyjednávali. Táto diskusia sa očakáva najskôr na jeseň.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments