Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Štát pomôže agropotravinárom s energiami. Do konca septembra rozdelí 15,7 milióna eur

Štát pomôže agropotravinárom s energiami. Do konca septembra rozdelí 15,7 milióna eur
insert_photopixabay.com

Zvyšovanie cien energií pociťujú do veľkej miery aj poľnohospodári a potravinári. Na jednej strane rastú náklady na elektrinu a plyn, na druhej strane sa zvyšujú aj ceny hnojív. Viaceré podniky platia za energie aj o 200 až 300 percent viac, ako pred rokom. Adekvátne zvýšiť odbytové ceny svojich výrobkov však pri vyjednávaní s obchodníkmi zväčša nedokážu.

EÚ poskytne 5,2 milióna eur, štát viac ako 10 miliónov eur

„Všetkým podnikom stúpli náklady a ceny energií. Dotýka sa to celého hospodárstva. Z tohto pohľadu už ministerstvo urobilo všetky opatrenia, ktoré boli v našej kompetencii a dotýkali sa práve poplatkovej časti v cenách energií,“ skonštatoval Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva.

Podľa neho sa o ďalších krokoch ešte rokuje, všetko však bude závisieť od rezortu financií a toho, aké kroky dovolí Európska únia. Tá pritom v nadchádzajúcom období umožnila agropotravinárskemu sektoru čerpať viac peňazí zo spoločného európskeho balíka. Slovensku z celkovej sumy pol miliardy eur, ktoré Európska komisia uvoľnila zo svojich rezerv, pripadne 5,2 milióna eur. Jednotlivé krajiny majú možnosť k pridelenej čiastke uvoľniť z národných rozpočtov dvojnásobnú sumu.

„Z národného rozpočtu dodáme viac ako 10 miliónov eur, aby sme sumou viac ako 15,7 milióna eur aktuálne pomohli vyriešiť najkrízovejšiu situáciu v podnikoch, ktoré trpia touto krízou,“ potvrdil Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Vyčlenené peniaze sú podľa agroministra už isté a pôjdu práve na energie.

„Pôjde to na pomoc celej vertikále, teda prvovýrobcom aj potravinárom. Budeme sa snažiť nastaviť to tak, aby potravinári, ktorí sú najviac zasiahnutí nárastom cien energií, boli kompenzovaní. Nemôžeme priamo dotovať ceny plynu, to by nám Európska únia nedovolila, pravidlá to neumožňujú. Ale budeme myslieť predovšetkým na potravinárov,“ dodal S. Vlčan.

Podrobnosti o tom, ako sa budú peniaze deliť a kedy sa ich podniky dočkajú, neprezradil. Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk by to malo byť do konca septembra.

Čiastočná kompenzácia nárastu cien

„Či sa to rozdelí medzi poľnohospodárov a potravinárov na polovicu, to je otázka diskusií,“ uviedol Marián Šolty, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Otázne zostávajú aj podmienky poskytnutia peňazí jednotlivým subjektom.

„Je nevyhnutné, aby boli vypracované podporné schémy, na základe ktorých budú tieto finančné prostriedky vyplatené poľnohospodárom a potravinárom,“ vyjadril sa Daniel Molnár, predseda Únie potravinárov Slovenska.

Podľa Molnára je nárast nákladov vyšší, ako čiastka, ktorú jednotlivé podniky dostanú.

„Je to relatívne malá čiastka. V prípade, ak by z toho vyšla nejaká časť aj na potravinárstvo, mohlo by to doplniť sumu, ktorá býva vyplácaná potravinárom každoročne. Avšak, keď si zoberieme nárast cien energií, tam by boli potrebné výrazne vyššie finančné prostriedky, aby to kompenzovalo ten enormný rast cien energií pre potravinárske firmy,“ dodal Molnár.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments