Zadajte hľadaný výraz

Zo sveta

Skladba pôdy v Európskej únii je rôznorodá

Skladba pôdy v Európskej únii je rôznorodá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa ostatnej správy štatistického úradu Eurostat sa v roku 2009 využívalo viac ako 40 percent pôdy Európskej únie na poľnohospodárske účely a takmer 30 percent pôdy na lesníctvo. Orná pôda tvorí takmer štvrtinu pôdy EÚ, lúky pätinu a lesy a iné zalesnené oblasti takmer 40 percent celkovej výmery pôdy v Európskej únii.

Najvyšší podiel pôdy osiatej plodinami bol zaznamenaný v Dánsku (48 percent), v Maďarsku (47 percent), v Poľsku (36 percent), v Českej republike (35 percent), v Nemecku a v Taliansku (33 percent), v Španielsku a vo Francúzsku (30 percent).

Takmer dve tretiny výmery pôdy v Írsku sú pokryté prirodzenými pasienkami alebo poľnohospodárskymi pasienkami, vo Veľkej Británii to bolo 42 percent, v Holandsku 38 percent a v Belgicku 33 percent.

Najväčší podiel pôdy porastenej krami bol zaznamenaný v Grécku (21 percent), v Španielsku (14 percent), v Portugalsku (11 percent) a vo Veľkej Británii (10 percent).

Najviac pôdy pokrytej lesmi a iné zalesnené plochy vykazuje Fínsko (68 percent), nasledované Švédskom (66 percent), Slovinskom (63 percent), Estónskom (55 percent) a Lotyšskom (52 percent).

Autor článku: Svetové pôdohospodástvo, č. 11. - 12., vydáva Agroinštitút, š. p.
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments