Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Rádio Jerevan hlási z ministerstva pôdohospodárstva!

Rádio Jerevan hlási z ministerstva pôdohospodárstva!

Výnimočný kariérny rast zažili v ostatných hodinách v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Pokiaľ napoludnie nás Jaroslav Jánoš, šéf PPA, presviedča o tom, že pracovník bol prijatý na pozíciu referenta, tak o pár hodín neskôr si na webe agentúry prečítate, že už je sekčný šéf. Ak by ste si ale mysleli, že sa to môže stať každému, sklameme vás.

Bežný postup je taký, že si kliknete na webový portál open.slovensko.sk. Tu si viete nájsť všetky výberové konania. Napríklad v prípade Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa dozviete, že takýchto vyhlásených, ukončených, vyhodnotených a zrušených výberových konaní bolo len za mesiac apríl 2021 presne dvadsať.

PPA napríklad hľadala človeka na agrárne trhové informácie, vyhodnocovanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, oddelenie komunikácie, či referát autorizácie platieb.

Šéfa projektových podpôr takto nehľadala, no predsa našla. Musel zanechať výnimočný dojem už svojou vytrvalosťou. Na PPA posielal minimálne dva životopisy. Vždy sa uchádzal o funkciu najvyššiu.

Rekapitulácia

Ministra však v prvom výberovom konaní nenadchol tak, akoby niektorí ľudia okolo neho chceli. Nevyhral. Dokonca sa sám šéf pôdohospodárov dostal do nezávideniahodnej situácie. Víťazovi povedal, že je víťaz, no ako bonus dostane neúspešného kandidáta ako výkonného riaditeľa. Najúspešnejší takéto Pyrrhovo víťazstvo odmietol. Zachoval si kožu na tvári a povedal, že robiť bude s tými ľuďmi, ktorým verí a najmä ich pozná.

Minister mal zrazu víťaza, ktorý mu za takýchto podmienok nastúpiť nechce a porazeného, po ktorom by nakoniec aj siahol. To by však už nemohli dúchať do pahreby koaliční poslanci a poukazovať na to, že kandidáta diskredituje firma, ktorej farby hájil desať rokov. Minister mlžil. Kvetnato hovoril o tom, že hľadajú, vyberajú, no informovaným už bolo jasné, že nemá koho.

V tejto situácii bolo logické druhé výberové konanie. Kandidátov bolo viac a zdalo by sa, že minister posvätí svojho „na dva – tri týždne“ dočasného kandidáta. Do výberu sa však prihlásil aj koaličnými poslancami nie príliš obľúbený „skoro víťaz“ z prvého kola. Ako z toho mohol minister vykorčuľovať? Jednoducho. Zrušiť aj toto konanie.

Tretie kolo už bolo iné. Psychológ, haldy ministerských úradníkov a hľadanie najlepšieho online. Našli. Dokonca člen výberovej komisie sa v Denníku N nechal počuť, že až dvoch. Minister opäť mlží a v tlačovej správe hovorí o jednom. Nakoniec ani ten nebude generálny riaditeľ, no len výkonný riaditeľ.

Apropo, nepripomína vám to jeden zo série vtipov o Rádiu Jerevan?

Dobrý deň! Rádio Jerevan? Chcel by som sa opýtať, či je to naozaj pravda, že minulú nedeľu napoludnie rozdali na Červenom námestí v Moskve päťdesiat novučičkých moskvičov.
Odpoveď rádia Jerevan:
– Vaše informácie sú správne, len ich treba mierne upresniť. Bolo to v sobotu, v skorých ranných hodinách, na periférií Irkutska, bolo to sto ošarpaných bicyklov a nerozdali ich, ale rozkradli…

Najviac spokojný je volič

Po troch výberových konaniach sa nič nezmenilo. Generálny riaditeľ je ten, ktorého minister chcel. Veril mu. Všetko počas slovnej gymnastiky o transparentnosti. Dnes šéf PPA obsadzuje pozíciu šéfa sekcie projektových podpôr veľmi podobne ako minister. Opäť na hulváta. Žiadne open.slovensko.sk, či aspoň formálne hľadanie najlepšieho, ale bác priame prijatie v pondelok a v utorok už šéf sekcie.

Ľudia okolo ministra môžu byť spokojní. Ich kandidát je konečne v inštitúcii, kde ho chceli mať od októbra. Aj minister je spokojný. S PPA on nič nemá. Vyberá len riaditeľa. Niekedy generálneho, naposledy výkonného. Dnes však určite nie sekčného. Ako nám večer odpísal tlačový odbor – „personálna politika je priamo v rukách pána Jánoša.“

Najviac spokojný je ale volič. Konečne je tu otvorená vláda a odborné obsadzovanie pozícií. Joseph Heller, autor protivojnovej, ale najmä iróniou a satirou sršiacej Hlavy XXII napísal, že každá zmena je k horšiemu. Minister má jednoducho rád kontinuitu. Tak, ako sa tieto významné pozície obsadzovali pred rokmi, robí sa to aj dnes. Len vtedy bolo okolo toho menej rečí o čistote a transparentnosti.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ZS3
ZS3
5. mája 2021 11:28

Bože, NAOZAJ NECHEM NIKOHO URAZIŤ, ale to sa už na Slovensku fakt nenašili lepší odborníci na vedenie jednej z najdôležitejších agentúr ako: farmár (ktorý podvádzal na dotáciách), geodét a audítor? Jeden neznalý cudzí jazyk, druhý nemá ani šajnu o agrosektore a podľa mňa ani jeden z nich ani len netuší,… Celý komentár »