Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Generál sa vyberal mesiace, šéf významnej sekcie potichúčky?

Generál sa vyberal mesiace, šéf významnej sekcie potichúčky?
insert_photoMPRV SR - MPRV - Vladimíra Fabriciusová (vľavo) generálna tajomníčka služobného úradu, Ján Mičovský (v strede) minister, Martin Fecko (vpravo) 1. štátny tajomník

Chcel byť generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry, nakoniec skončí na referentskom mieste. Martin Holomáň, ktorý desať rokov pracoval v spoločnosti Deloitte, sa na PPA nakoniec dostal.

„Pána Holomáňa vnímam ako odborníka v problematike pôdohospodárstva. Dlhé roky pôsobil či už na PPA alebo potom v certifikačnej spoločnosti. Vnímam ho ako odborníka, ktorý by vedel pomôcť platobnej agentúre sa posunúť bližšie k poľnohospodárom. Rozhodne ho nevnímam ako osobu, ktorá je spojená s minulým rozhadzovaním eurofondov z platobnej agentúry. Napríklad smerom k Dobytkárovi,“ uviedol Jaroslav Jánoš, generálny riaditeľ PPA pre poľnoinfo.sk.

Martin Holomáň sa zúčastnil prvých dvoch výberových konaní na šéfa platobnej agentúry. Na prvom výbere súťažil o kreslo šéfa agroagentúry s ďalšími dvoma uchádzačmi. Na vyhlásenie výsledkov sa čakalo týždne. Nakoniec k nemu ani nedošlo a agrorezort vyhlásil ďalšie výberové konanie. Tam sa Martin Holomáň prihlásil opäť, ale ministerstvo pôdohospodárstva výber zrušilo z dôvodu, že ani jeden uchádzač vraj nesplnil podmienky.

Martin Holomáň na Pôdohospodárskej platobnej agentúre v minulosti už pracoval. Päť rokov a istý čas aj ako riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa. Po viac ako desiatich rokoch od jeho pracovnej skúsenosti na PPA by sa zdalo, že stratil zo svojej ctižiadostivosti.

„Je momentálne zamestnaný na pozícii referanta,“ povedal pre poľnoinfo.sk J. Jánoš. Ten zároveň doplnil, že ambície Martina Holomáňa sú ale určite vyššie.

„Výsledky ukážu, ako budeme postupovať v tejto veci ďalej. Žiadam od neho výsledky a pokiaľ budú kompatibilné a relevantné, nevylučujem preradenie na iný post,“ hovorí Jaroslav Jánoš.

O zamestnaní Martina Holomáňa nás informoval náš zdroj. Ten nám prezradil aj schému, aký má byť ďalší postup.

„Je v dočasnej štátnej službe. Výberové konanie zatiaľ nebolo, to prebehne ako interné a je dohodnuté, že sa stane šéfom Sekcie projektových podpôr,“ myslí si náš zdroj.

Ten dopĺňa, že dvojnásobný neúspešný kandidát by mal mať dokonca namierené ešte vyššie, a to na pozíciu druhého muža PPA. Jaroslav Jánoš nám na otázku, či s ním počíta na pozíciu námestníka PPA, uviedol: „neuvažujem o tom zatiaľ.“

Ak by sa tak stalo, k výkonnému riaditeľovi Mariánovi Bullovi, ktorého vybral minister na základe výberového konania, aj keď chcel pôvodne vybrať generálneho riaditeľa PPA, by pribudol ďalší človek.

Dobytkár ako memento!

Keď sa vrátime rok do minulosti, samotná kauza Dobytkár vznikla, podľa obvinení, z dôvodu vypaľovania žiadateľov o projektové podpory. Ide teda o mimoriadne dôležitú sekciu na PPA. Vyciciavanie rezortu je potrebné rozdeliť na dve obdobia. Informujú o tom aj anonymizované Uznesenia Špecializovaného trestného súdu, s ktorými poľnoinfo.sk disponuje.

Prvé obdobie patrí do jednofarebnej vlády SMER-SD. Druhé je obdobím vedenia ministerstva Slovenskou národnou stranou.

Rozdiel je v objeme prostriedkov, ktoré boli čerpané. Významnú časť peňazí určených na projektové podpory sa podarilo zazmluvniť od schválenia slovenského Programu rozvoja vidieka v Bruseli vo februári 2015 do volieb v marci 2016. V priebehu niekoľkých mesiacov bolo, za jednofarebnej vlády SMER-SD, vyhlásených 19 výziev s objemom viac ako 800 miliónov eur, pričom projektová časť na celé sedemročné obdobie niesla 1,2 miliardy eur.

Za jednofarebnej vlády SMER-SD vznikla na PPA aj dovtedy nepoznaná pozícia výkonného riaditeľa, ktorý bol pod generálnym riaditeľom. Zaujímavé je, že zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku podpisoval práve výkonný riaditeľ a nie generálny riaditeľ. Výkonný riaditeľ bol Ľubomír Partika, ktorý je už viac ako rok väzobne stíhaný v kauze Dobytkár.

V období 2016-2020 bolo výziev vyhlásených oveľa menej, čo si všimli všetci poľnohospodári. Napriek menšiemu objemu prostriedkov, boli agropodnikatelia, podľa obvinení, vypaľovaní veľmi podobne.

Stovky miliónov do agrosektora

Túto neslávnu históriu pripomíname preto, že aktuálne má byť vyhlásených viacero výziev. Už teraz v máji, majú byť podľa informácií, ktoré zverejnilo MPRV pred dvoma mesiacmi, vyhlásené štyri výzvy. Celkovo má ísť o balík vyše 337 miliónov eur.

„Takú obálku, akú pre tento a budúci rok vyčleňujeme pre túto oblasť, sme tu dlho nemali,“ uviedol v marci 2021 štátny tajomník MPRV Andrej Gajdoš.

Práve preto je dôležité, aby ministerstvo pôdohospodárstva konalo transparentne a tak konali aj jeho inštitúcie. Pokiaľ Ján Mičovský mesiace hľadal toho správneho šéfa platobnej agentúry, síce ho nakoniec nenašiel, tak samotný šéf sekcie, cez ktorú budú čerpané stovky miliónov eur, mal byť vybraný potichu a, podľa nášho zdroja, cez referentskú pozíciu.

O odchode aktuálneho riaditeľa Sekcie projektových podpôr Martina Remiša vie aj šéf agrovýboru Jaroslav Karahuta (Sme Rodina). Dnes nám to potvrdil. O tom, kto ho má nahradiť, ale nevedel.

V novembri sa pre poľnoinfo.sk vyjadril, že nomináciu Martina Holomáňa na šéfa PPA nepodporuje.

 „Čo sa týka pána Holomáňa, to, že je z Deloitte, ho trošku diskvalifikuje, pretože okolo tejto spoločnosti bola v minulosti celkom slušná aféra a Deloitte úzko spolupracoval aj s ľuďmi, ktorí sú dnes trestne stíhaní. Takže bez toho, že by som toho pána poznal osobne, samotné prostredie Deloitte ho diskvalifikuje a človek, ktorý by s takouto nálepkou vchádzal do štátnej agentúry to musí cítiť,“ povedal v novembri 2020 pre poľnoinfo.sk Jaroslav Karahuta.

PPA nás prostredníctvom svojho hovorcu ubezpečila, že nám pošle aktuálne vyjadrenie k situácii a tá sa od našich ranných otázok vraj zásadne zmenila. Oslovili sme aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ich stanovisko taktiež zverejníme.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV SR - MPRV - Vladimíra Fabriciusová (vľavo) generálna tajomníčka služobného úradu, Ján Mičovský (v strede) minister, Martin Fecko (vpravo) 1. štátny tajomník

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
5. máj 2021 6:45

Jánoš,Bulla,Vdovjak k úplnej odbornosti chýba už len Oravec Magdoško…Bán

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
5. máj 2021 7:38

Kŕdeľ bielych vran …. a návrat k EXCELu….nech Boh žehná rokom 2004 až 2016!P.Oravec: ste kráľ!
Pán Boh pomáhaj slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu!