Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Prinesie vojna na Ukrajine zmenu európskej agrárnej politiky?

Prinesie vojna na Ukrajine zmenu európskej agrárnej politiky?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou má vplyv aj na agropotravinárskych producentov. Najmä v dôsledku zvyšovania cien energií rastú ceny vstupov všetkým výrobcom v agropotravinárskom priemysle. Zvyšujú sa ceny hnojív, navyše ceny komodít na svetových burzách výrazne rastú. Potreba sebestačnosti a vyššej potravinovej produktivity v Európe sa tak aj podľa organizácie Copa Cogeca stáva o to dôležitejšia.

Využiť všetku poľnohospodársku pôdu v EÚ

„Keďže ruská vláda používa potravinovú bezpečnosť ako zbraň, musíme jej čeliť potravinovým štítom. Rovnako ako v energetike, aj v poľnohospodárstve je možné posilniť našu strategickú autonómiu a zároveň dosiahnuť pokrok v oblasti udržateľnosti. Dnes musíme „vyzbrojiť“ naše poľnohospodárstvo, aby sme mohli čeliť týmto dvom veľkým krízam súčasne: vojne na Ukrajine a klimatickej zmene,“ vyjadrila sa Christiane Lambert, prezidentka Copa Cogeca.

Vojna na Ukrajine bude mať dôsledky pre Európu aj ostatný svet ešte niekoľko rokov. Výrazne ovplyvňuje agropotravinársky sektor. Preto je aj podľa organizácie Copa Cogeca nevyhnutná spoločná reakcia Európskej únie. Práve od nej európski poľnohospodári očakávajú konkrétne kroky. Nevyhnutné je vytvoriť takzvaný potravinový štít, a to napríklad aj tak, aby sa v roku 2022 využila všetka poľnohospodárska pôda v EÚ, vrátane pôdy povinne ležiacej ladom. Týmto krokom by sa podľa Copa Cogeca mali zmierniť dosahy zablokovania ukrajinskej a ruskej produkcie.

Holéciová: Aby sme neľutovali nesprávne rozhodnutie

Vzhľadom na vývoj vojny na Ukrajine a fakt, že nikto nevie predpokladať, ako intenzívne a dokedy budú boje pokračovať, je nutné, aby sa Európska únia pozerala na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti a potravinovej bezpečnosti Európanov. Aj z nášho pohľadu je preto dôležité, aby sa v jednotlivých krajinách prehodnotili výmery poľnohospodárskej pôdy, ktorá leží úhorom, a ktorú môžeme zasiať ešte pre túto sezónu. Žiaľ, momentálne je situácia taká, že radšej zasiať o niekoľko tisíc hektárov viac, ako o pár mesiacov ľutovať nesprávne rozhodnutie,“ uviedla aj Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorá je členom Copa Cogeca.

Podľa nej je táto otázka jednou z hlavných agrárnych tém aj v Nemecku, kde pre tento účel plánujú využiť jeden milión hektárov pôdy.

„Tieto plochy je možné využiť na produkciu poľnohospodárskych plodín. Všetky plodiny však potrebujú vstupy v podobe hnojív a prípravkov na ochranu rastlín. Priemyselné hnojivá sú finančne nákladné, hospodárskych hnojív môže byť nedostatok z dôvodu poddimenzovanej živočíšnej výroby. Výhodou využitia úhorovanej pôdy a trvalých trávnych porastov je nahromadenie organickej hmoty v tejto pôde a teda aj značná náhrada hnojív v prvých rokoch a najmä v prvom roku rozorania týchto porastov. Limitom je disponibilné množstvo osív, použitej techniky. Vhodným je aj vyžitie minimalizačných technológií, vrátane bezorbových,“ dodala J. Holéciová.

Prijatie opatrení sa očakáva 23. marca

Európski poľnohospodári čakali riešenia už od zasadania Európskej komisie, ktoré sa uskutočnilo 8. marca 2022. K diskusiám k tejto téme však nedošlo.

„Čo sa týka oznámenia, Európska komisia na ňom pracuje, bude sa týkať odolnosti potravinového systému EÚ a obsahovať aj krátkodobé a dlhodobé opatrenia. Predbežné prijatie sa plánuje 23. marca,” uviedla Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

O dva dni skôr by mala zasadať aj Rada pre poľnohospodárstvo a rybárstvo, kde sa tiež očakávajú diskusie k tejto téme. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora by mala s kolegami z V4 o problematike hovoriť na spoločnom rokovaní na prelome marca a apríla.

„V rámci toho chceme hovoriť aj o revízii súčasnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, Zelenej dohody a zvýšení európskej potravinovej bezpečnosti. Revízia Spoločnej poľnohospodárskej politiky spolu s posilnením európskeho trhu a stabilizovaním dodávateľského potravinového reťazca sa preto javí ako obzvlášť zásadná,“ dodala J. Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments