Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Predaj techniky stagnuje, podniky bojujú o prežitie

Predaj techniky stagnuje, podniky bojujú o prežitie
insert_photopoľnoinfo.sk - AGROSALÓN 2011

Vyše sto vystavovateľov z piatich európskych krajín sa predstavuje na výstave poľnohospodárskej techniky Agrosalón, ktorá sa dnes začala na nitrianskom výstavisku. Podľa prezidenta Združenia výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v Slovenskej republike AGRION Jána Jecha sa na výstave prezentujú všetci najdôležitejší producenti a predajcovia poľnohospodárskej techniky. Väčšina z nich je zo zahraničia.

„Slovenskí výrobcovia sú takmer nuloví. Zostalo ešte zopár menších firiem, ktoré vyrábajú nejaké tie drobnosti, no takmer celá výroba poľnohospodárskych strojov na Slovensku je zlikvidovaná,“ zhodnotil Jech.

Zložitá situácia je podľa prezidenta AGRION-u aj v obnove poľnohospodárskej techniky.

„Je stagnácia predaja a tým pádom starne aj technika, ktorá je v poľnohospodárskych podnikoch.“

Príčinu vidí Jech v tom, že množstvo podnikov bojuje o existenciu.

„Musia uhradiť základné a mzdové náklady, starajú sa, aby mohli obnoviť porasty pre budúci rok. Na to dávajú finančné prostriedky a nie na obnovu techniky, pretože nie je z čoho.“

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Csicsaia je súčasné zložité obdobie do istej miery dôsledkom hospodárskej krízy.

„Po jej odznení a dovŕšení reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie prídu lepšie časy. Pripravovaná reforma by mala aj vďaka aktívnemu presadzovaniu slovenských požiadaviek podporiť produkčnú kapacitu farmárov a zaistiť ich stabilitu. V konkurenčnom boji by sa tak mali dostať do oveľa výhodnejšej pozície, ako je tomu dnes,“ uviedol.

Tretí ročník Agrosalónu potrvá do 2. apríla. Počas výstavy sa na výstavisku Agrokomplexu uskutoční v dňoch od 31.marca do 3.apríla aj výstava Rybársky víkend a súťaž vo varení rybacej polievky halászlé. Lákadlom pre návštevníkov je i tretí ročník súťažnej prehliadky slovenských vín Vinum Superbum, ktorá sa uskutoční 1. apríla.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - AGROSALÓN 2011

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments