Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Poradca ministra ku GMO: Nie je dôvod zakazovať niečo, čo tu nemáme

Poradca ministra ku GMO: Nie je dôvod zakazovať niečo, čo tu nemáme
insert_photoilustračná foto poľnoinfo.sk

Na Slovensku sa aktuálne nikde nepestujú geneticky modifikované rastliny (GMO), nie je preto dôvod prijímať žiadnu legislatívu o ich zákaze. Platí u nás európska legislatíva, nemáme schválenú žiadnu výnimku. Ak by niekto chcel pestovať GMO na Slovensku, musel by o to požiadať ministerstvo a tým pádom budeme o ňom vedieť. Na konferencii Vidieckej platformy to minulý týždeň uviedol poradca ministra pôdohospodárstva Martin Ondráš.

V diskusii na konferencii sa viacerí pýtali, prečo si nechválime zákaz pestovania GMO, keď v súvislosti s plánovanou dereguláciou v Európskej únii hrozí, že sa GMO dostanú na naše polia a na náš trh. Tento rok má byť v Bruseli predložená legislatíva pre nové GMO vyrobené novými genomickými technikami (NGT). Očakáva sa, že po jej schválení budú tieto nové GMO vylúčené spod zákazu a nebude nutné uvádzať ich na etiketách.

„Vylúčením spod legislatívy o GMO hrozí, že stratíme právo na výber. Tieto nové GMO nebudú označené a nebudeme ich vedieť rozoznať od konvenčných plodín a potravín. Po ich uvoľnení do životného prostredia už nebude cesty späť. Nové GMO sa môžu krížením s voľne žijúcimi druhmi nekontrolovane šíriť s nepredvídateľnými následkami pre prírodu i zdravie človeka,“ uviedol Peter Sudovský, člen Občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO, na internetovej stránke tejto iniciatívy.

Podľa Ondráša nie je dôvod zakazovať niečo, čo tu nemáme. To, že sa na Slovensku GMO nikde nepestuje, potvrdila aj Štefánia Buschbacher z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP).

„Na základe nášho auditu sa na Slovensku GMO nikde nepestuje. Objavili sa podozrenia, že by sa na naše územie mohli dostať spolu s plodinami z Ukrajiny. Dostali sme od ministerstva inštrukcie, aby sme vykonali viac testov. Urobili sme 80 testov a všetky boli negatívne,“ uviedla na konferencii Vidieckej platformy.

Európska legislatíva povoľuje 0,9 percenta GMO bez deklarovania

Ondráš hovorí, že v budúcnosti sa GMO nevyhneme.

„Musíme sa pripraviť na to, že to sem raz príde. Potom budeme musieť mať vypracovaný vedecký podklad na to, do akej miery si to pustíme do potravinového reťazca,“ uviedol M. Ondráš.

Európska legislatíva v súčasnosti povoľuje v potravinových produktoch obsah 0,9 percenta GMO bez deklarovania, teda bez uvedenia na obale, čo platí aj na Slovensku.

Koalícia vyše 50 organizácií zo 17 členských štátov EÚ (vrátane Slovenska) doručila vo februári Európskej komisii petíciu za udržania prísnej regulácie a označovanie nových GMO. Aj keď sa petícia v EÚ skončila, na Slovensku jej podpisovanie ešte pokračuje.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: ilustračná foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
12 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ľp
ľp
24. marec 2023 8:28

Ďakujeme pekne za takého poradcu! Zakázať treba, kým to tu ešte nemáme. Potom už bude neskoro. A že tu GMO nechceme, to je snáď všetkým (okrem pána poradcu) jasné.

Mk
Mk
29. marec 2023 7:49
Odpoveď na  ľp

A prečo by sme nemohli GMO pestovať? Čo je to za pochabú iniciatívu? Ako GMO kukurica, sója môže ovplyvniť našu flóru? S čím sa to môže krížiť v našej flóre? Konzervatívci si vymysleli strašiaka a ten tu plaší nevzdelaných ľudí, bez toho aby chápali o čo ide. GMO je iba… Celý komentár »

ľp
ľp
29. marec 2023 8:59
Odpoveď na  Mk

Prosím, neurážajte ľudí, o ktorých nič neviete. A nevzdelaný a nechápajúci ste predovšetkým Vy. GMO nie je “iba” druh šľachtenia, je to šľachtiteľský smer idúci proti prírode (a tým aj proti zdravému rozumu). GMO vôbec neprispievajú k ekologizácii, vyžadujú si viac pesticídov než tradičné plodiny. A majú výrazný potenciál k… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
29. marec 2023 19:09
Odpoveď na  ľp

Z akého dôvodu by potrebovali GMO rastliny viac pesticídov?

ľp
ľp
29. marec 2023 21:42
Odpoveď na  Ja,L.

GM plodiny majú vložený gén, ktorý im umožňuje prežiť inak smrteľné dávky herbicídov. Farmári preto používajú oveľa viac herbicídov na tieto plodiny, a tie majú vyššie rezíduá herbicídov. Väčšina GM plodín je odolných voči herbicídom a boli vytvorené so zámerom zjednodušenia manažovania aplikácie pesticídov. Spoločnosť, ktorá vyvíja GM plodiny je zároveň producentom… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
30. marec 2023 18:33
Odpoveď na  ľp

Skúste čerpať vedomosti ohľadom GMO z odbornej sféry a nie zo zdrojov ako Greenpeace. U GMO je možnosť do rastlín vložiť gén, či viac génov “priamo” /genetické inžinierstvo/, ktorý ich predurčuje odolať jednej či viac činiteľom, povedzme aj odolnosť proti herbicídu s účinnou látkou glyphosat. To neznamená, že sa používa… Celý komentár »

Peter Sudovský
Peter Sudovský
31. marec 2023 19:42
Odpoveď na  Ja,L.

Prosím Vás všetko vieme vedecky a z praxe vydokladovať. Ak by ste sa do problematiky zahĺbili viac, tak by ste vedeli, že len v USA vznikli prírodné superburiny, ktoré si vybudovali toleranciu na herbicíd s glyfosátom, výsledkom je používanie ďaleko väčšieho množstvo herbicídných koktejlov rôznych druhov. Navyše používanie roundupu s… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
29. marec 2023 9:15
Odpoveď na  Mk

Dostudujte si, aby ste sa potom nemuseli hanbit za svoje vyjadrenia.

Pavol
Pavol
6. apríl 2023 0:39
Odpoveď na  ľp

Jaj, ten samozvaný budúci minister za PSko, ako sám o sebe hlása z Tesca?

Peter Sudovský
Peter Sudovský
31. marec 2023 19:47

Väčšina štátov EÚ (vrátane Nemecka a Francúzska( zakázala pestovanie schválených GMO napriek tomu, že sa u nich nepestovali. Hovorí sa tomu správna prevencia. Dvere treba zavrieť, lebo škodlivý bietechnologický sektor začína opäť vystrkovať rožky v podobe novej generácie GMO. Tuži po tom, aby sa s nimi vôbec nenarábalo ako s… Celý komentár »

Peter Sudovský
Peter Sudovský
31. marec 2023 19:57

Vraj GMO sa nevyhneme? To ako prečo? Doteraz GMO nepriniesli žiadne sľubované benefity: Napr.: žiadne GMO suchu odolné plodiny nie sú na trhu a ani sa nič také nechystá, suchu odolnosť ja tak komplexná vlastnosť, že umelou manipuláciou pár génmi sa nedosiahne. Treba počúvať prírodu, nie ju pyšne a spupne… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
31. marec 2023 20:25
Odpoveď na  Peter Sudovský

Vyššie čo ste mi napísali, nie je nič nového. Áno viem že sa objavili takzvané glyphosat odolné buriny. To isté sa dá aj u nás dosiahnuť, ak sa použijú nižšie dávky ako predpísané. A k tomu, aké sú nebezpečné GMO rastliny, ak by tak bolo, tak celá severná a južná… Celý komentár »