Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Aktivisti petíciou žiadajú o pomoc pri ochrane pred uvoľnením nových GMO

Aktivisti petíciou žiadajú o pomoc pri ochrane pred uvoľnením nových GMO
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

Približne 425.000 občanov EÚ, z toho 11.000 občanov zo Slovenska žiada formou petície Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstvo životného prostredia SR o pomoc pri ochrane pred uvoľnením nových geneticky modifikovaných organizmov.

„Naliehavo vás žiadame o zaujatie rozhodného stanoviska proti akýmkoľvek pokusom vylúčiť nové GMO z platných právnych predpisov EÚ o GMO. Žiadame, aby ste presadzovali povinné kontroly bezpečnosti, transparentnosť a označovanie všetkých GMO s cieľom zaručiť bezpečnosť našich potravín, ako aj chrániť prírodu, životné prostredie a našu slobodu výberu,“ vyzval agrorezort Peter Sudovský z občianskej iniciatívy Slovensko bez GMO.

Zdôraznil, že rovnakú požiadavku vyslovilo viac ako 50 slovenských organizácií a spoločností. Pred voľbami podľa Sudovského všetky tri vládne strany deklarovali, že sa postavia proti deregulácii nových GMO. O návrhu Európskej komisie (EK) prebiehajú rokovania na Rade EÚ a v Európskom parlamente. Na Rade EÚ, ktorá bude zasadať 20. novembra, bude známe stanovisko Slovenska k tejto téme.

Priblížil, že EK v spolupráci s GMO priemyslom navrhla deregulovať nové GMO a uvoľniť ich zo súčasnej legislatívy EÚ o GMO. Ochrana Európy v podobe tejto legislatívy bude podľa neho zničená a veľká časť nových GMO (najmä Komisiou navrhovaná kategória 1) sa bez hodnotenia bezpečnosti, označovania a možnosti vysledovania dostane na polia, záhrady, do krmív a do potravín.

Upozornil, že nové GMO sa vyrábajú novými genomickými technikami určenými na umelú modifikáciu DNA. Sú síce vylepšené ako pôvodné techniky genetickej modifikácie, ale neexistuje vedecký konsenzus, že sú bezpečnejšie ako pôvodné GMO. Preto je v príkrom rozpore s princípom predbežnej opatrnosti, ak nové GMO nemajú byť regulované tak ako pôvodné GMO.

Podčiarkol, že v návrhu EK nie je možné nájsť kompromis prípadnými úpravami. Musí byť celý odmietnutý, nové GMO tak zostanú rozumne regulované podľa súčasnej legislatívy. Výrobca musí najprv preukázať ich bezpečnosť, označovať ich a až potom môže prísť reč na ich pestovanie.

Sudovský dodal, že podobnú mienku má aj Európsky súdny dvor, ktorého rozhodnutie však EK vôbec nerešpektuje, ale navyše navrhuje, aby sa s novými GMO narábalo ako s konvenčnými plodinami, ku ktorým ich prirovnáva. V hre sú podľa neho opäť biotechnologické spoločnosti, ktorým patenty a licencie zaručia zisk.

V petičnom výbore sú občianska iniciatíva Slovensko bez GMO, VIPA – Vidiecky parlament, Druživa, CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy, Ekotrend Slovakia, Priatelia Zeme – SPZ, Vidiecka platforma a Slow Food Pressburg.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Johnny
Johnny
20. november 2023 7:55

nielen 10 tisíc aale možno aj 10990 by to nevedelo 🙂