Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Eurokomisia povolila používanie GMO pre niektoré krmivá pre zvieratá

Eurokomisia povolila používanie GMO pre niektoré krmivá pre zvieratá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že povolila používanie niektorých geneticky modifikovaných (GMO) plodín, ktoré môžu slúžiť ako potraviny a krmivo pre zvieratá v krajinách EÚ.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že povolila používanie geneticky upravenej kukurice a obnovila autorizáciu pre používanie dvoch geneticky modifikovaných druhov repky olejnej.

Podľa správy eurokomisie povolenia na uvedenie na trh sa riadia komplexnými a prísnymi postupmi EÚ v oblasti bezpečnosti potravín, ktoré zabezpečujú vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia.

Povolenia sú založené na priaznivom vedeckom hodnotení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý dospel k záveru, že tieto geneticky modifikované plodiny sú rovnako bezpečné ako ich prirodzené verzie.

Komisia upozornila, že má zákonnú povinnosť prijať rozhodnutie o týchto plodinách, keďže členské štáty (Rada EÚ) nedosiahli kvalifikovanú väčšinu za alebo proti povoleniu uvedenia na trh týchto plodín.

Piatkové rozhodnutia EK však nepovoľujú pestovanie týchto plodín na území EÚ, ale iba ich dovoz do Únie z tretích krajín a len na použitie ako potraviny a krmivo pre zvieratá.

Povolenia sú platné na dobu 10 rokov a každý produkt vyrobený na základe týchto modifikovaných plodín bude podliehať prísnym pravidlám EÚ pre označovanie a sledovateľnosť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
29. január 2024 19:40

Stále jojkáme,že nie sme konkurenčne schopný odolávať polnohospodárom z iných krajín. Bude teda Európa dovážať genetický modifikované potraviny a sama ich pestovať nebude môcť.Stále niekto nepochopil o čom je život.Keď sú tí odborníci tak múdri,nech vyšlachtia plodiny vyžšieho úžitku bez zásahu genetickej modifikácie.