Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Protesty francúzskych farmárov sa blížia k Parížu a zvyšujú tlak na Macrona

Protesty francúzskych farmárov sa blížia k Parížu a zvyšujú tlak na Macrona
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Francúzski poľnohospodári vo štvrtok zablokovali diaľnice po celej krajine a vysypávali prepravky s dovážaným tovarom v snahe upozorniť na cenové tlaky, vysoké dane a regulácie, ktorým čelia. Protesty, ktoré vypukli na juhozápade krajiny trvajú už druhý týždeň a začali sa približovať k Parížu.

Poľnohospodári vyhlásili, že v protestných akciách budú pokračovať, kým nebudú splnené ich požiadavky. Blokády predstavujú prvú veľkú výzvu pre nového premiéra Gabriela Attala, poznamenala agentúra Reuters.

“Všetky možnosti sú stále na stole,” povedal novinárom šéf Mladých poľnohospodárov (JA) Arnaud Gaillot, keď sa ho spýtali na možnosť, že by poľnohospodári mohli začať narúšať dopravu v Paríži už v piatok.

Francúzske spravodajské služby varovali vládu, že regionálne poľnohospodárske zväzy vyzvali svojich členov, aby prišli do hlavného mesta, uviedli noviny Le Parisien a televízia BFM TV.

Kým Attal zvolal ministrov s cieľom oznámiť v piatok konkrétne návrhy, poľnohospodári pomocou balíkov sena a traktorov zablokovali hlavné diaľnice po celom Francúzsku, ktoré je najväčším poľnohospodárskym producentom v Európskej únii.

“Musíme dodržiavať stále viac pravidiel, stále sa po nás chce viac a zarábame čoraz menej. Z našej práce už nemôžeme žiť,” povedal 61-ročný farmár Jean-Jacques Pesquerel z odborového zväzu Calvados Coordination Rurale.

Prepravky s paradajkami, kapustou a karfiolom, ktoré boli podľa jednej skupiny poľnohospodárov dovezené z cudziny, boli rozhádzané po diaľnici A7, ktorá spája Marseille a Lyon, druhé a tretie najväčšie francúzske mesto. Na juhozápadnom okraji Paríža sa v rannej špičke zase zastavili desiatky traktorov.

Poľnohospodári na juhozápade krajiny, ktorí v stredu v Agene postriekali hnojom budovu miestnej prefektúry, v štvrtok za prizerania polície striekali zvieracie výkaly na neďaleký supermarket Leclerc, najväčší francúzsky obchodný reťazec.

Silný poľnohospodársky zväz FNSEA odovzdal v stredu neskoro večer vláde zoznam svojich požiadaviek, vrátane lepšieho presadzovania zákona, ktorý má zabezpečiť výkupné ceny. Zväz tiež požadoval pokračovanie daňových úľav na naftu pre poľnohospodárske vozidlá, okamžité vyplatenie poľnohospodárskych dotácií EÚ, záruky na poistné plnenia súvisiace so zdravím a klímou a okamžitú pomoc vinárom a ekologickým poľnohospodárom.

“Treba naliehavo reagovať,” uviedol šéf FNSEA Arnaud Rousseau.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu obáva, že poľnohospodári sú rastúcim voličským elektorátom krajnej pravice. Líderka krajnej pravice Marine Le Penová obvinila vládu zo samoľúbosti a podpory európskych predpisov, ktoré poškodzujú poľnohospodárov.

“Najhorších nepriateľov poľnohospodárov nájdeme v tejto vláde,” vyhlásila v štvrtok.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
26. január 2024 19:06

Podobne ako v Nemecku, kde vlna nepokojov nie je o tzv. zelenej nafte a dani z motorových vozidiel. Aj štrajky vo Francúzsku, Poľsku, Rumunsku svedčia o tom, že byrokracia SPP, tlak zelenej ultra-loby (Timermmans) bez adekvátneho ohodnotenia poľnohospodára, osočovanie poľnohospodárov z poškodzovania životného prostredia a znevažovania ich hodnoty pre spoločnosť… Celý komentár »

ZUZANA
ZUZANA
30. január 2024 7:13

Suhlasím s Jozefom! Protesty prebiehajú nielen vo Francúzsku ale aj v Bulharsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku či Rumunsku. Slovenský poľnohospodár, žiaľ nemá podporu verejnosti ako napr. v Nemecku. Slovenská verejnosť nepozná problémy poľnohospodárov. Protestujúce krajiny – poľnohospodári majú rôzne motívy. Nás najmä trápia problémy s cenami komodít , plné sklady ukrajinskými komoditami… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
30. január 2024 9:28
Odpoveď na  ZUZANA

Cena pšenice na burze, je “svetová” cena. S tým naše ministerstvo nič nespraví. Aj mne prišli ponuky na pšenicu z úrody 2024. Cena je omnoho nižšia, ako bolo ponúknuté v roku 2023.

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
29. január 2024 4:57

Požiadavke o nafte už vzápätí vyhoveli . Uviedol to ešte minulý týždeň francúzsky premiér ‼️🙃

ZUZANA
ZUZANA
30. január 2024 7:27