Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Podporené budú len vinohrady na terasách, z ktorých lacné víno nepotečie

Podporené budú len vinohrady na terasách, z ktorých lacné víno nepotečie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vinohradníci opäť môžu čerpať dotácie na reštrukturalizáciu vinohradov. Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila výzvu, na základe ktorej si pestovatelia viniča rozdelia takmer 5 miliónov eur. Žiadosti môžu záujemcovia predkladať do polovice mája.

„V roku 2024 je možné podať žiadosť o podporu výlučne na realizáciu reštrukturalizácie alebo konverzie vinohradov na terasách. Reštrukturalizácia alebo konverzia vinohradov zahŕňa vyklčovanie vinohradu a jeho opätovnú výsadbu na terase resp. opätovnú výsadbu vinohradu na terase po povinnom vyklčovaní vykonanom zo zdravotných alebo rastlinolekárskych dôvodov,“ uvádza sa v samotnej výzve.

Obnova je potrebná

Na Slovensku je celkovo asi 14 300 hektárov vinohradov. Podľa údajov za rok 2022 tvorí neobrábaná plocha asi 2 370 hektárov, obrábaná plocha vyše 10,5 tisíc hektárov. Pestovanie sa oproti osemdesiatym rokom minulého storočia značne zúžilo – vtedy u nás totiž bolo registrovaných asi 35 tisíc hektárov. Napriek poklesu plôch však vinohradníctvo a vinárstvo patria k úspešným segmentom našej agrovýroby – slovenské vína totiž žnú úspechy aj za hranicami a je o ne pomerne veľký záujem. Aby sa stav podarilo udržať, prípadne zlepšiť, je však potrebná neustála obnova vinohradov.

„Reštrukturalizácia pomáha vinohradníkom, aby ich vinohrady boli konkurencieschopné. Teda aby mali vyššie úrody a aby boli vysadené odrodami, ktoré sú v súčasnosti v trende a majú význam aj do budúcnosti,“ vysvetlila Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Z tohto pohľadu je podľa nej podpora reštrukturalizácie z európskych prostriedkov jedným z najdôležitejších opatrení pre pestovateľov viniča.

„Podpora sa však otvára iba pre opatrenie na terasách. Veľmi nás mrzí, že sa to nevzťahuje na všetky vinohrady, aj keď vieme, že je to tým, že o peniaze bol v uplynulých rokoch obrovský záujem, a preto sú už všetky prerozdelené,“ dodala Kaňuchová Pátková.

Rozpočet nepustí

Na reštrukturalizáciu vinohradov je ročne pre Slovensko pridelených necelých 5 miliónov eur z európskych prostriedkov. Ide o sumu, ktorá je striktne stanovená a nemožno ju zmeniť ani navýšiť peniazmi zo štátneho rozpočtu. Nedovoľujú to európske pravidlá.

„My sme na Slovensku už od roku 2021 prijali veľmi veľa žiadostí na reštrukturalizáciu vinohradov, ktoré musíme vyplatiť. Čiže v tomto opatrení nemáme dosť peňazí, a práve preto sa má podpora teraz sústrediť na terasy. Je to veľmi ekologické opatrenie, čo bola v minulosti aj podmienka Európskej únie, aby sme otvorili takéto ekologické opatrenia, a iba tak nám umožnia dofinancovať aj staré žiadosti,“ dodala riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Terás je málo

„Terasa je človekom vybudované technické opatrenie s výškou terasového stupňa minimálne 40 cm, ktorým sa dosiahlo zmiernenie sklonu pôvodného svahu za účelom zníženia rýchlosti povrchového odtoku vody alebo zlepšenia mechanizačnej dostupnosti pre zabezpečovanie poľnohospodárskej produkcie, a ktorým boli vytvorené terasové plošiny, terasové svahy, prístupové komunikácie a manipulačné plochy,“ vysvetlilo pred časom ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

To, že podpora sa od tohto roku bude sústrediť len na vinohrady na terasách, avizoval agrorezort už dávnejšie. Podľa vlaňajšieho stanoviska sa s týmto obmedzením ráta až do roku 2026.

„Reštrukturalizácia a konverzia vinohradníckych terás bude mať za cieľ prispievať k zníženiu vplyvu  sektora vinohradníctva a vinárstva Únie na životné prostredie prostredníctvom vodozádržnej a protieróznej funkcie, čím by sa dosiahlo splnenie požiadavky vyčlenenia piatich percent výdavkov na environmentálne ciele,“ dodal vo vlaňajšom stanovisku rezort.

V niektorých krajinách, napríklad v susednom Rakúsku, podľa samotných vinohradníkov získavajú vinohradnícke terasy podpory aj z ministerstva životného prostredia. U nás takéto dotácie neexistujú. Samotných vinohradov na terasách je pomerne málo.

„Od terás každý ustupuje, pretože sú neefektívne a náročné na ľudskú prácu,“ uvádza Kaňuchoá Pátková.

To potvrdzuje aj naše najväčšie vinárstvo sídliace v Topoľčiankach. Obhospodaruje celkovo 600 hektárov vinohradov v nitrianskej a južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Terasy na tejto ploche sú len mizivou výnimkou, majú ich napríklad pri obci Marcelová.

„Na našich plochách terasy spravidla veľmi zmysel nedávajú. Svahy, na ktorých hospodárime, nie sú dostatočné strmé. Samozrejme, sú oblasti, kde terasa zmysel dáva, ale celkovo aj z ekonomického hľadiska je pestovanie na nich veľmi náročné. Terasy môžu mať význam pri špičkových vínach, kde môžeme hovoriť o cene viac ako 20 eur za fľašu, a to je v rámci Slovenska len ťažko predajné,“ uviedol obchodný riaditeľ vinárstva Samuel Waldner.

Čo budúcnosť?

Podpory na reštrukturalizáciu vinohradov u nás fungujú už niekoľko rokov. V rokoch 2017 až 2021 sa ročne obnovovalo s dotáciou asi 230 hektárov. Aktuálne vinohradníci predpokladajú, že reštrukturalizovaná plocha sa výrazne zníži. Jej nárast podľa nich možno očakávať zas až o niekoľko rokov.

„Ak chceme mať na Slovensku vinohrady, musíme ich podporovať. Bez podpory sa nebudú obnovovať a hrozí, že niektoré sa budú aj klčovať,“ skonštatovala Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Podľa nej záujem o reštrukturalizáciu na bežných vinohradníckych plochách stále pretrváva, avšak len málo pestovateľov sa do nej bez dotácie pustí.

„Potrebujeme reštrukturalizovať, aby sme boli konkurencieschopnejší. O obrovskom záujme svedčí aj množstvo žiadostí z uplynulých rokov,“ skonštatovala Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Práve výrazný záujem a schvaľovanie všetkých oprávnených projektov v posledných rokoch spôsobili krátenie dotácií. Viacerí vinohradníci dostali na obnovu sumu aj o 20 percent nižšiu oproti tomu, čo očakávali pri podávaní projektov. Keďže mnohí si na projekt pred pridelením prostriedkov zobrali pôžičku z bánk, vyplatená dotácia na jej splatenie neraz nestačila, a to viacerých pestovateľov dostalo do finančných problémov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments