Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Paríž sa chystá na blokády poľnohospodárov, na protesty bude dohliadať 15 000 policajtov

Paríž sa chystá na blokády poľnohospodárov, na protesty bude dohliadať 15 000 policajtov
insert_photoTASR/AP - Traktor s transparentom parkuje na diaľnici neďaleko mesta Agen, na juhozápade Francúzska 27. januára 2024 počas protestu farmárov. Protestujúci francúzski poľnohospodári si v piatok blokádou ciest okolo Paríža vynútili veľké ústupky od vlády premiéra Gabriela Attala. Ako informovala agentúra AFP, Attal počas návštevy na dobytkárskej farme v departemente Haute-Garonne v juhozápadnom Francúzsku prisľúbil, že vláda skoncuje s rastúcimi nákladmi na motorovú naftu používanú na pohon poľnohospodárskych strojov. Vyššie ceny sú dôsledkom postupného rušenia daňových úľav na palivo.

Francúzske hlavné mesto sa chystá na blokádu, ktorú na dnešné popoludnie (pondelok) ohlásili miestne poľnohospodárske zväzy z Paríža a okolia. Poľnohospodári plánujú na dobu neurčitú zablokovať hlavné diaľničné ťahy do Paríža, pokiaľ vláda nevypočuje a neuspokojí ich požiadavky. Ministerstvo vnútra ohlásilo rozsiahle ochranné opatrenie, aby zamedzilo vjazdu traktorov a poľnohospodárskej techniky do veľkých miest. Nasadených má byť kvôli protestom 15 000 policajtov.

Francúzskych poľnohospodárov neupokojili ani ústupky, ktoré ohlásil v piatok premiér Gabriel Attal. Francúzska vláda sa napríklad vzdala plánu na zvýšenie dane na naftu na poľnohospodárske účely. Ďalšie opatrenia by mohla vláda oznámiť v priebehu týždňa. Šéfovia poľnohospodárskych zväzov tvrdia, že doterajšie opatrenia nie sú dostatočné.

Miestne skupiny veľkých poľnohospodárskych zväzov FNSEA a Mladí poľnohospodári z Paríža a okolia v sobotu oznámili, že v pondelok o 14:00 začnú blokádu Paríža. Predstavitelia poľnohospodárov v nedeľu uviedli, že chcú blokovať hlavné diaľničné ťahy a narušiť tak zásobovanie Paríža. Niektorí poľnohospodári sa tiež chystajú demonštrovať pri veľkoobchodnom trhovisku v meste Rungis, ktoré zásobuje Paríž a okolie čerstvými potravinami.

Cieľom rozsiahleho ochranného opatrenia je zamedziť blokáde ciest na parížske letiská či trh v Rungis a zabrániť vjazdu poľnohospodárskej techniky do veľkých miest, povedal minister vnútra Gérald Darmanin. Podľa neho však polícia bude voči demonštrujúcim poľnohospodárom postupovať s veľkou umiernenosťou a zasiahne len pri ohrození života či ničení majetku, čím sa myslia aj útoky na zahraničné kamióny. Práve na útoky na českých dopravcov zo strany demonštrujúcich poľnohospodárov vo Francúzsku poukázal český minister poľnohospodárstva Marek Výborný.

Po relatívnom pokoji cez víkend, ktorý podľa šéfov poľnohospodárskych organizácií demonštranti použili na načerpanie energie, sa očakávajú intenzívnejšie protesty aj v ďalších častiach Francúzska. Šéf zväzu FNSEA Arnaud Rousseau povedal, že mobilizácia poľnohospodárov bude totálna, ak vláda nesplní ich požiadavky.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Traktor s transparentom parkuje na diaľnici neďaleko mesta Agen, na juhozápade Francúzska 27. januára 2024 počas protestu farmárov. Protestujúci francúzski poľnohospodári si v piatok blokádou ciest okolo Paríža vynútili veľké ústupky od vlády premiéra Gabriela Attala. Ako informovala agentúra AFP, Attal počas návštevy na dobytkárskej farme v departemente Haute-Garonne v juhozápadnom Francúzsku prisľúbil, že vláda skoncuje s rastúcimi nákladmi na motorovú naftu používanú na pohon poľnohospodárskych strojov. Vyššie ceny sú dôsledkom postupného rušenia daňových úľav na palivo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments