Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Agrorezort žiada zástupcov SPPK, aby nesťažovali situáciu pred spustením kampane

Agrorezort žiada zástupcov SPPK, aby nesťažovali situáciu pred spustením kampane
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravilo k podporám v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ dokument s názvom Farmársky manuál. Uviedol to odbor komunikácie MPRV v reakcii na utorkové vyjadrenia predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, že poľnohospodári ešte nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou agropolitikou EÚ.

Cieľom dokumentu Farmársky manuál je podľa agrorezortu poskytnúť poľnohospodárom prehľad o podporách v rokoch 2023 až 2027 na Slovensku. Opisuje jednotlivé podpory, ich výšku, sadzbu a podmienky, za akých ich môžu farmári získať. Vybrané podpory sú doplnené o vysvetľujúce príklady.

“Zároveň dávame do pozornosti, že usmernenia k zásadným zmenám v oblasti priamych platieb sa okrem iného pripravovali v spolupráci so SPPK a pre žiadateľov boli k dispozícii od septembra 2022. Relevantné požiadavky a pripomienky SPPK, ako aj iných stavovských organizácii sa zohľadnili a aj zohľadňujú v usmerneniach k ostatným požiadavkám, resp. podporným schémam priamych platieb, ktoré sa aktuálne finalizujú,” priblížil agrorezort.

MPRV SR: Ostatné krajiny sú na tom rovnako

“V súvislosti s tvrdením SPPK, že vrstva svahovitosti v GSAA (geopriestorová žiadosť o podporu v poľnohospodárstve, pozn. TASR) nebola doposiaľ zverejnená, je potrebné uviesť, že Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dotknutú vrstvu zverejnila 13. marca 2023,” podčiarklo ministerstvo pôdohospodárstva.

MPRV zároveň upozornilo, že v ostatných krajinách EÚ je situácia s prípravou národných právnych predpisov rovnaká vzhľadom na to, že Európska komisia uzavrela schvaľovanie strategických plánov v závere roka 2022, a teda časový priestor pre detailné nastavenie podmienok pre farmárov sa zúžil.

Agrorezort preto žiada zástupcov SPPK, aby nesťažovali situáciu pred spustením kampane, ale aby poskytovali plnú súčinnosť pri spolupráci s MPRV a poľnohospodármi, keďže je spoločným cieľom poskytnúť čo najlepšie podmienky pre poľnohospodárov v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

SPPK 21. marca upozornila, že slovenskí poľnohospodári dosiaľ nepoznajú presné podmienky, ako hospodáriť v súlade s novou CAP, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2023.

“Zo strany ministerstva pôdohospodárstva absentujú dôležité usmernenia v podstate ku všetkým typom podpôr, ktoré môžu naši poľnohospodári poberať v rámci agrodotácií,” uviedli predstavitelia komory na tlačovej konferencii v Košiciach.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
23. marec 2023 6:39

A čo ešte čakáte od ministerstva keď to všetko tam pripravuje na slovo vzatý “odborník” ONDRÁŠ !?!?!?!!

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
23. marec 2023 6:45

8-10% “agrobarónov”/žiadateľov ovláda viac ako 75-80% LPIS pôdy na Slovensku . Ak im ( SPKK) tak veľmi zrazu vadí SPP/strategický plán 2023-2027 ( ktorý práve kvôli ním a ich nekonečným pripomienkam ) bol schválený tak neskoro, tak nech si dajú “ pohov” a nech nežiadajú o dotácie a podpory ‼️… Celý komentár »

G.S.
G.S.
23. marec 2023 18:55

A vy máte už všetky informácie potvrdené zo strany min? Je skvelé vedieť , že existuje farmársky manuál a GSAA už má aj vrstvu svahovitosti. No len jeden maličký problémik tam je. Neboli ešte zverejnené. Ak neboli zverejnené, tak jednoducho pre verejnosť neexistujú. Pre mňa ako nečlena SPPK je v… Celý komentár »

Jaro
Jaro
27. marec 2023 0:22

PROJEKTOVÉ PODPORY, nič? Vedia naše stavovské organizácie ako sú na tom vôbec? A ak áno, prečo mlčia?…