Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

NRSR: Poslanci schválili úpravu pri pozemkových spoločenstvách

NRSR: Poslanci schválili úpravu pri pozemkových spoločenstvách
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Niektoré rozhodnutia valných zhromaždení pozemkových spoločenstiev nebudú počas pandémie ochorenia COVID-19 potrebné. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pozemkových spoločenstvách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR. Za návrh hlasovalo 136 zo 146 prítomných poslancov. Dátum nadobudnutia účinnosti je podľa MPRV navrhnutý tak, aby sa zákon mohol ihneď aplikovať.

V rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa podľa predkladacej správy k novele ukázalo, ako neodkladne je potrebné riešiť situáciu neštátnych vlastníkov poľnohospodárskych a lesných pozemkov, konkrétne pozemkových spoločenstiev.

“V situácii, keď je vyhlásená mimoriadna situácia, respektíve núdzový stav alebo výnimočný stav, a keď je obmedzená sloboda pohybu a pobytu a právo na pokojné zhromažďovanie sa, je pre spoločenstvá problematické plniť niektoré ich úlohy a zákonmi uložené povinnosti, pretože sa nemôžu, respektíve nedokážu schádzať ich valné zhromaždenia,” zdôvodnilo MPRV SR.

Agrorezort upozornil, že väčšina spoločenstiev v období prvého štvrťroka obvykle zvoláva zasadnutia valného zhromaždenia na účely schválenia účtovnej závierky za predchádzajúci rok, ktorú musia zostaviť a odoslať do 6 mesiacov od skončenia účtovného roka.

“Zároveň treba počítať aj s plnením ďalších úloh, ktoré vyžaduje bežná prevádzka spoločenstiev a ktoré sú internými aktmi spoločenstiev zverené valnému zhromaždeniu,” dodalo MPRV SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments