Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Inštitúciám agrorezortu nastávajú ťažké časy

Inštitúciám agrorezortu nastávajú ťažké časy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Priestor na šetrenie podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona existuje v každom rezorte. Nie je však možné zrušiť príspevkové organizácie “šmahom ruky”, pretože počas uplynulých desaťročí sa na ne preniesli zo zákona rôzne kompetencie a povinnosti.

“Beriem to tak, že sú to východiská. Pokiaľ by sme všetko to, čo je v tom materiáli napísané, chceli naplniť do bodky, tak by sme nešli zásadou škrtiť, ale zaškrtiť, čo je pre mňa neprijateľné,” uviedol dnes po rokovaní vlády k schváleným východiskám rozpočtu Simon.

“Práve preto som dal na vláde pozmeňujúce návrhy, ktoré hovorili o tom, že schvaľujeme východiská a berieme na vedomie možnosti realizácie konsolidačných opatrení. Budeme však o ktoromkoľvek z týchto opatrení, ktoré minister financií identifikoval ako možné riešenia, ďalej rokovať,” informoval Simon.

“Avizoval som už pred časom, že rušíme krajské úrady Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, chceme zrušiť štátny podnik Plemenárske služby. Ideme sa dotýkať príspevkovej organizácie Plemenárska inšpekcia a takisto aj ostatných príspevkových organizácií,” dodal.

Z východísk rozpočtu na nasledujúce tri roky, ktoré dnes na tretí pokus schválila vláda SR s pripomienkami, vyplýva, že deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 3,8 % z tohtoročných 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalších rokoch by už malo Slovensko spĺňať 3-% limit požadovaný európskymi rozpočtovými pravidlami. Na dosiahnutie týchto schodkov je podľa rezortu financií potrebné prijať súbor opatrení na príjmovej aj výdavkovej stránke rozpočtu vo výške 203,4 milióna eur v budúcom roku, 672,5 milióna eur v roku 2013 a 166 miliónov eur v roku 2014.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments