Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Nemajú české mliekarne surovinu?

Nemajú české mliekarne surovinu?
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk - presun mlieka od prvovýrobcu k spracovateľovi.

Najnovšie štatistiky ministerstva poľnohospodárstva Českej republiky potvrdzujú, že u našich západných susedov sa vyrába stále menej masla. V roku 2010 sa v ČR vyrobilo pri porovnaní s rokom 2009 až o 6 tisíc ton masla menej, keď jeho produkcia klesla z 28,8 na 22,2 tisíc ton. To znamená, prepad skoro o štvrtinu.

České mliekarne tak paradoxne doplácajú na rastúcu cenu mlieka, po ktorom je silný dopyt v susednom Nemecku. Nemeckí spracovatelia totiž ponúkajú českým poľnohospodárom lepšie nákupné ceny ako miestni odberatelia.

„Mlieko obsahuje nejaký tuk a ak nám ročne odchádza 400 miliónov litrov mlieka (poznámka poľnoinfo.sk – produkcia mlieka v ČR dosiahla minulý rok 2,57 miliónov ton) na spracovanie do zahraničia, tak sa ten tuk v republike jednoducho nenachádza,“ vysvetľuje Michal Němec z mliekarenskej sekcie Českej potravinárskej komory, prečo sa v Čechách vyrába stále menej masla.

Českí výrobcovia by mohli vyprodukovať viac masla, ale nemajú dosť vstupných surovín.

„Kapacity tu samozrejme sú, ale poľnohospodári sa rozhodli svoje mlieko speňažiť najlepšie ako sa dá. A na to je samozrejme Nemecko lepšie,“ povedal M. Němec.

Na český trh tak smeruje stále viac masla z cudziny. Za minulý rok sa ho do Čiech doviezlo 19 tisíc ton, čo ja asi rovnaké množstvo ako v roku 2009.

„Rozdiel je však pri masle v konzumnom balení,“ upozorňuje M. Němec. Toho sa do ČR doviezlo takmer 12,5 tis. t, zatiaľ čo v roku 2009 to bolo len 8,5 tis. t.
Opačný trend je zjavný aj pri exporte masla z ČR.
„Export masla z ČR klesol zo 14 tis. na 8 tis. ton,“ povedal Němec a dosal, že export masla klesá už niekoľko rokov.

„Našim susedom je Nemecko, čo je mliekarensky vyspelá krajina, ktorá nemá porovnanie so zvyškom Európy. A mliekarensky najúspešnejšou krajinou Nemecka je Bavorsko, kde sú nákupné ceny mlieka dokonca vyššie ako v ostatných častiach Nemecka. Preto sa tam českým poľnohospodárom oplatí mlieko vyvážať,“ vysvetľuje Němec.

Autor článku: PPA/SZIF (krátené poľnoinfo.sk)
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk - presun mlieka od prvovýrobcu k spracovateľovi.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments