Soňa Ludvighová o období, keď sa začal lámať chlieb
V tom čase kde – kto hrozil hladovkou, ak im družstvo nevydalo pôdu, alebo majetok, ktorý oni, či ich rodičia dali v 50-tych rokoch 20. storočia do družstva. Ale pohroziť upálením sa v deň inaugurácie prezidenta, to už bola silná káva! Kto by uveril, že fakľa horela len kvôli reštitúciám, a nie na protest inaugurácie? Viete si predstaviť tú medzinárodnú blamáž?
Bolo treba konať. Dajako urovnať spor medzi vedením družstva a rodinou súkromného roľníka. Samozrejme v intenciách zákona, a odstrániť tak hrozbu upálenia sa. Dnes sa tomu hovorí aj mediácia, ktorú, ako spôsob riešenia konfliktov, pozná naša legislatíva až od roku 2004. V roku 1993 sa nespokojenec mohol obrátiť iba na súd. „Také riešenie je na dlhé lakte!“ – tvrdila rodina súkromného roľníka s tým, že družstvo si neplní svoju povinnosť, ktorú im ukladá zákon č. 229 z 21. mája 1990 O úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku.
S vtedajším šéfom kancelárie rezortného ministra sme sa vybrali do jamy levovej. V Mlyňanoch sa dala dusná atmosféra krájať nožom. Rozvášnená trojica – súkromný roľník a jeho synovia – sa dožadovala svojho nároku. Predseda družstva však tvrdil svoje: „Je načase vyjsť do polí a nemáme peniaze ani na naftu, ani na osivá… My sme už vydali týmto ľuďom pôdu, ba aj niektoré stroje a obilie v hodnote 200 tisíc korún. Spolu s koňmi, ktoré si vzali násilím a faktúrami za niektoré služby to prevyšuje vypočítanú sumu reštitúcie. Čo teda ešte chcú?“
Družstvo však spochybnilo dôveryhodnosť niektorých dokladov, obsahujúcich svedectvo o ďalších konfiškovaných veciach, ktoré v roku 1990 podpísal predseda družstva z roku 1951. Odmietlo tiež vydať živý a mŕtvy inventár na rodinou prenajatú pôdu od príbuzných. Ale ani rodina súkromného roľníka nebola bez viny. Nemali v poriadku všetky splnomocnenia príbuzných, aby v ich mene mohli rokovať s družstvom pri nárokovaní si na živý a mŕtvy inventár…
Hodiny sa diskutovalo… Rozvášnene… Keby pohľady obidvoch strán konfliktu vraždili, pochybujem, že by niekto z prítomných zostal nažive… Keď sme sa dopracovali k faktu, že ide o živý a mŕtvy inventár ešte na 35 ha poľnohospodárskej pôdy, suma-sumárum o 630 tisíc korún podľa normatívu (ak sa sporné strany nedohodli, tak sa podľa nariadenia vlády z predchádzajúceho roka mohol uplatniť pri vyplácaní za vnesený živý a mŕtvy inventár normatív – 18 tisíc korún na hektár), predseda družstva vyhlásil: „Nemôžem vyjadriť súhlas s uplatnením normatívu, aj keď druhá strana s tým súhlasí. Musí o tom rozhodnúť predstavenstvo družstva. Tak to máme v našich stanovách.“
A to už kancelár ministra nevydržal. Síce bez zvyšovania hlasu, ale veľmi dôrazne sa, ako keby mimochodom, opýtal: „Odkedy sú stanovy družstva vyššou normou, ako zákon, alebo nariadenie vlády?“
A tak predsedovi nezostalo nič iné, iba vysvetliť predstavenstvu právny stav a dohodnúť sa s rodinou súkromného roľníka o spôsobe úhrady.
Vášne síce horeli, ale fakľa sa nerozhorela… Medzinárodná blamáž sa nekonala…
Dobrééé!
Ani sa nečudujem, že chcel vziať súkromný roľník do svojich rúk zákon. Ani teraz to nie je s družstvami jednoduché. Moja mama má podielnicky list, už ho hccela dať do fondu národného majetku – ako bezcenný papier.Stopli sme ju, lebo to družstvo má zisk, ale ona z toho nič nemá.… Celý komentár »