Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Chov pinzgauského dobytka si zaslúži väčšiu pozornosť

Chov pinzgauského dobytka si zaslúži väčšiu pozornosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Ján Paciga, predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku.

Zachovanie čoraz vzácnejšieho genofondu pinzgauského dobytka, ktorého neustále klesajúci stav sa na Slovensku pohybuje aktuálne na alarmujúcej úrovni osemtisíc kusov, si zasluhuje oveľa väčšiu pozornosť a podporu spoločnosti. Zhodli sa na tom účastníci 16. chovateľského dňa v liptovskej obci Podtureň.

Plemennú knihu tvorí približne dvetisíc kráv v čistokrvnej forme.

„Konkurencia dovezených plemien s vysokou úžitkovosťou je síce obrovská, no toto nenáročné plemeno pochádzajúce z Rakúska má v našich podmienkach svoje tradičné prednosti,“ uviedol Ján Paciga, predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku.

„Počas uplynulých dvoch storočí sa pinzgauský dobytok v horských oblastiach severného Slovenska výborne etabloval. Chovateľom prinášal za minimálne náklady viacnásobný úžitok, mlieko, mäso, ale dal sa napríklad i dobre zapriahať,“ skonštatoval Paciga s tým, že pinzgauský dobytok bol nedávno zaradený do kategórie ohrozených plemien.

Aj podľa Jozefa Bullu, dekana Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, by mali kompetentné štátne inštitúcie v tomto smere vyvinúť väčšiu snahu a podporu.

„Pinzgauský dobytok patrí do nášho kultúrneho bohatstva a dedičstva. Je pevnou súčasťou koloritu slovenských hôr. Jeho chov má perspektívu, lebo dokáže úspešne odolávať nepriaznivým zmenám životného prostredia, ktorých sme v súčasnosti svedkami,“ zdôraznil.

„Ešte pred necelým polstoročím tvorili pinzgauské kravy veľkú časť nášho stáda. Nahradili ich úžitkovejšie plemená, no napriek tomu sa ich nemienime úplne vzdať. Nedovolí nám to chovateľská hrdosť a navyše sa dajú vynikajúco využiť na spásanie technike neprístupných horských lúk a pasienkov,“ dodal podpredseda Poľnohospodárskeho družstva v liptovských Smrečanoch Jozef Sališ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Ján Paciga, predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments