Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Horúčavy likvidujú produkciu, lucerna vysychá, ovocie hnije

Tropické teploty trápia aj poľnohospodárov. Na úseku živočíšnej výroby sa farmári obávajú, že nebude dostatok objemových krmovín, lucerna na Žitnom ostrove vysychá. TASR o tom informovala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) so sídlom v Dunajskej Strede Helena Patasiová.

„Už teraz môžeme konštatovať, že zvieratá budú mať menej krmovín. Čo sa týka jesenných komodít, výsledky sú veľmi zlé. Ak dosiahneme polovicu úrody kukurice oproti vlaňajšku, budeme sa tešiť,“ priblížila situáciu Patasiová.

Problémy budú aj pri konzervovaní zelených krmovín, pri silážovaní budú rastliny suché, nebude ani štvrtina minuloročnej úrody.

„Poľnohospodárov sme požiadali, aby nahlasovali výpadky produkcie, nakoľko Európska únia môže farmára prostredníctvom rezortu a vlády odškodniť v prípade, že v nepriaznivej poveternostnej situácii dosiahne nižšiu úrodu viac ako o 30 %,“ ozrejmila predsedníčka s tým, že momentálne AKS mapuje terajší stav.

Podľa jej ďalších slov situácia v poľnohospodárstve je veľmi vážna.

„Farmári upozorňujú, že bez zavlažovania je ohrozená aj zelenina a ovocie. V týchto dňoch prebieha zber broskýň. Ak farmár nemá dostatok chladiacich zariadení, úroda sa za pár hodín znehodnotí,“ uzavrela Patasiová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments