Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce obnoviť inštitút refundácie časti ročného poistného pre poľnohospodárov. Ten u nás v minulosti fungoval od roku 2000 do konca roku 2012. Odvtedy je možné žiadať o refundáciu len v súvislosti s vinohradmi. Po rozšírení tohto inštitútu na všetky plodiny volajú roľníci už dlho.
Pohľad na európske poľnohospodárstvo sa mení. Európska komisia v legislatívnom návrhu novej agrárnej politiky rozviazala ruky členským štátom, ktoré si budú z veľkej časti nastavovať systém doma. Končí sa doba ukazovania na Brusel, začína čas zodpovednosti domácich politikov, agrárnych funkcionárov a autorít. Sme na začiatku cesty, ktorá môže urobiť krok k potravinovej sebestačnosti a vidieckej zamestnanosti.
V dôsledku rozdrobenosti pozemkového vlastníctva v Slovenskej republike je predmetom vlastníctva väčšie množstvo malých výmer a spoluvlastnícky podiel je len obtiažne vymedziteľný. Nie je to žiadny nový objav, pred tým, ako sa pozemky v minulosti dostali do užívania družstiev a štátnych majetkov, aj štát z dôvodu rozdrobenosti vlastníctva radšej vyberal dane z pozemkov podľa individuálnej držby, nie podľa vlastníctva.
Slovenskí prvovýrobcovia dopestujú každý rok okolo 50-tisíc ton jabĺk. Je to len časť slovenskej spotreby, zvyšok sa dováža najmä z Poľska, Maďarka a Českej republiky. Producenti do roka 2019 vstupovali s prebytkami jabĺk, čo spôsobilo, že až do marca bola produkcia stratová. Až teraz začínajú produkovať mierny zisk.
Jozef Sedlák začal pracovať ako poľnohospodársky novinár v denníku Pravda v roku 1977, kde pôsobí dodnes. Ako hovorí, mal šťastie prežiť obdobie veľkých zmien a podať o nich správu, svedectvo. O pohľadoch na náš rezort sa s dlhoročným redaktorom a predsedom Klubu poľnohospodárskych novinárov rozprával Ján Huba, jeden z vydavateľov mesačníka Agromagazín.
Dlhodobo najsilnejšia politická strana SMER-SD vytiahla eso z rukáva, keď na post prezidenta navrhla podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu a kariérneho diplomata Maroša Šefčoviča. Aj keď pozícia prezidenta nie je v parlamentnej demokracii tak významná, ostatných dvanásť mesiacov ukázalo, že existujú situácie, keď mieša a aj rozdáva karty. Okolnosti z pred roka prehĺbili nevraživosť medzi bývalým predsedom vlády Robertom Ficom a hlavou štátu Andrejom Kiskom.
Zákon o špeciálnom odvode pre obchodné reťazce len vstúpil do platnosti a už sa ozývajú ohlasy o tom, že dvíha ceny na pultoch obchodov. Podľa štatistických informácií z januára 2019 narástli ceny potravín o 0,1 percentuálneho bodu oproti situácii spred roka. Vo finančnom vyjadrení ide o sumu 50 miliónov eur.
Najkomentovanejšie za 7 dní