Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Poľnohospodári pomáhajú aj pri ochrane prírody

Poľnohospodári pomáhajú aj pri ochrane prírody
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pastva bola v minulosti prirodzenou súčasťou krajiny aj na Slovensku. V uplynulých desaťročiach však na mnohých miestach ustala a niekdajšie pasienky vo veľkom zarástli. Patria k nim aj vzácne a na Slovensku jedinečné územia.

Ochranári ich v niektorých lokalitách obnovujú práve vďaka spolupráci s poľnohospodármi. To je aj prípad slaniska Siky pri Močenku. Aktuálne ho spásajú ovce tamojšieho poľnohospodárskeho podniku.

„Na slanisku vykonávame pasenie ovečiek. Máme tam sto kusov, ktoré sa tam pasú spravidla od mája do októbra, v závislosti od počasia,“ uviedla agronómka Erika Szabová zo spoločnosti Agrania.

Ovce do tamojšej krajiny patria už asi 200 rokov. Súčasní poľnohospodári nadviazali na pastvu predchádzajúcich chovateľov.

„Pastva je pre zachovanie biotopu, akým je slanisko, nevyhnutná. Je to aj preto, že pastvou sa tento biotop udržuje a obnovuje, keďže zvieratá kopytami rozrušujú pôdu a  tak vznikajú podmienky pre rastliny, ktoré potrebujú obnaženú pôdu,“ vysvetlil botanik zo Štátnej ochrany prírody Jaroslav Košťáľ.

Poľnohospodári sa spolu s ochranármi podieľajú na záchrane slanísk v jedenástich lokalitách v okolí Šale, Nových Zámkov a Komárna. Na viacerých miestach ovce dopĺňa aj hovädzí dobytok, kozy či vodné byvoly. Projekt už získal uznanie aj na európskej pôde.

„Úspech sa nám podarilo dosiahnuť práve vďaka dobrej spolupráci miestnych ľudí a poľnohospodárov, pretože výsledky sme dosiahli práve vďaka pastve,“ dodal Pavol Littera z OZ Broz.

Slaniská sú vzácne lokality významné najmä výskytom rastlín, ktoré inde na Slovensku nerastú. Vyznačujú sa extrémne slanou pôdou, ktorá nie je vhodná na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Zvieratám však neprekáža. V minulosti sme na Slovensku mali vyše 7 tisíc hektárov slanísk, v súčasnosti je to len asi 500 hektárov. Mnohé zanikli práve so zánikom pastvy. Najmä vďaka nej a lokálnym poľnohospodárom sa darí vzácne lokality obnovovať.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
HalWOOD
HalWOOD
20. marec 2019 18:35

Aj naša spoločnosť sa snaží o ochranu prírody, kultivujeme TTP, ponechávame jednotlivé stromy , kríky a solitéry kosíme medzi nimi a výsledok mame taký, že poľnohospodársku činnosť vykonávame 4 roky a z PPA sme absolvovali každý rok 4 kontroly na mieste. Ak v prvom roku nám uznali cestu pre poľovníkov,… Celý komentár »

mmmmm
mmmmm
21. marec 2019 9:07

keď to všetko vyčistíš dá ti pokutu Životné prostredie, keď to nevyčistíš dá Ti pokutu (zrážku z dotácie) PPA. Takže otázka znie: kto dá menšiu pokutu? Odpoveď: PPA dáva pokuty vyššie, takže všetko vyrúbať. P.S. My (farmári) tu nie sme na to, aby sme zarábali a slušne žili, ale sme… Celý komentár »

Pišta
Pišta
21. marec 2019 9:25

Stromy majú rásť v hore , na lúke ma rásť tráva . Chcete vyrúbať krík , alebo nálet , ktorý nik nesadil, vyčíslia Vám takú spoločenskú hodnotu , že sa Vám oči prevrátia. Keď však tie ovečky , ktoré vykonávajú spoločenský prínos vypísaním biotopov , nedajbože napadne predátor , hodnotu… Celý komentár »