Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Sumou 50-tisíc eur môže byť podporených ešte 620-mladých roľníkov

Sumou 50-tisíc eur môže byť podporených ešte 620-mladých roľníkov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku by mohlo byť čoskoro podporených stovky nových mladých roľníkov. Počas stretnutia najmladšej generácie hospodárov na pôde, v rámci Klubu mladých farmárov, to povedali zástupcovia agrorezortu a platobnej agentúry.

„Mladí farmári sú pre Európsku komisiu absolútnou prioritou. Dôvodom sú aj alarmujúce čísla, keď najmladšej generácie je percentuálne oveľa menej, ako tých, ktorí majú nad 65-rokov. Práve mladí farmári sú často oveľa inovatívnejší, preberajú nové technológie a sú schopnejší sa rýchlejšie adaptovať na nové podmienky. Tak ako sa rýchlo mení svet, mení sa aj poľnohospodárstvo. A to potrebuje nové prístupy,“ uviedol Dušan Chrenek z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli.

Počas Klubu mladých farmárov sa zúčastnení nevyhli ani diskusii o nedávnej minulosti, keď mladí roľníci bojovali v Programe rozvoja vidieka 2014 – 2020 o každé euro.

„Na Slovensku musíme podporovať mladých farmárov! Keď som videl prvý návrh Programu rozvoja vidieka 2014 -2020 bol som veľmi nahnevaný. Až po mojom tlaku sa výška príspevku na túto oblasť zvýšila a dnes môžeme podporiť viac začínajúcich roľníkov,“ hovorí Dušan Chrenek.

Prvá výzva na podporu začínajúcich poľnohospodárov bola z Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 vyhlásená tesne po jeho notifikácií v Bruseli. O tom, že nenaplnila predstavy ani rezortného ministerstva, ani začínajúcich farmárov sa účastníci piatkového stretnutia zhodli.

Zvýhodnení boli nezamestnaní

„Po zmene vlády, keď stále nedochádzalo k vyhodnoteniu projektov, sme sa pýtali, čo ďalej. Záujemcovia o podporu projekty predložili a začali podnikať. Každý čakal, kedy dôjde k vyhodnoteniu žiadostí a samozrejme aj k vyplateniu prostriedkov. Podporených malo byť 500-mladých farmárov. Hneď ako sme sa dozvedeli, že žiadostí o podporu prišlo viac ako dve tisíc, sme sa stretli s rezortnou ministerkou. Žiadali sme o presun balíku peňazí, ktoré boli určené mladým farmárom z podopatrenia 4.1 do podopatrenia 6.1. Týmto krokom by bola podporená takmer polovica žiadateľov. Aj napriek prísľubu splnenia tejto požiadavky sa tak neudialo a podporení boli len tí žiadatelia s vyšším počtom bodov,“ spomína na obdobie z pred približne dvoch rokov Milan Jurky, predseda Združenia mladých farmárov (ASYF).

Navýšením prostriedkov by sa vyhlo problémom, že zvýhodnení boli nezamestnaní žiadatelia s poľnohospodárskym vzdelaním. Za splnenie týchto kritérií prislúchali žiadateľovi body. Paradoxne to spôsobilo, že výrazne stratili tí, ktorí boli zamestnaní. Nastavené kritéria znevýhodnili aj študentov. Hoci aj takých, čo študovali na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Pokiaľ nemali stredoškolské poľnohospodárske vzdelanie, tak na SPU museli mať minimálne titul bakalár. Ak to tak v čase podávania žiadosti nebolo, nesiahli si na body a tým často ani na finančné prostriedky.

„Bol pre nás šok, keď nám oznámili, že agrorezort chce výzvu zrušiť. Nesúhlasili sme s tým. Dôvodov bolo niekoľko: niektorí žiadatelia mali v čase podávania žiadosti o niečo menej ako 40-rokov, ďalej sme sa obávali, či by podobná výzva bola vôbec vyhlásená a ak áno, či by bola lepšie nastavená. Hlavným dôvodom, prečo sme boli proti zrušeniu výzvy je, že tých 2000 žiadateľov, čo sa do nej zapojili, by sa už do novej výzvy prihlásiť nemohli,“ hovorí Milan Jurky.

Mladý farmár nemôže podnikať dlhšie ako dva roky. Čas, ktorý ale uplynul od vyhlásenia prvej výzvy až k situácii, keď sa riešilo ako ďalej s jej vyhodnotením, bol dlhší.

Podporených bolo 336-roľníkov, žiadateľov bolo viac ako 2000

„Celkovo bolo z prvej výzvy vyplatených 336 žiadostí. Už raz sme otvorili takzvaný zásobník projektov, čím sme posunuli bodovú hranicu a tak chceli podporiť aj ďalších farmárov, ktorí v prvom schvaľovaní neboli úspešní. Spätnú väzbu sme ale mali len od približne pätiny oslovených. Samozrejme, dôvod je potrebné vidieť aj v tom, že výzva bola na dva krát predlžovaná a tým vyhodnocovaná neprimerane dlho a niektorí žiadatelia – mladí poľnohospodári sa už medzi tým zariadili a začali sa venovať inej profesii. Je nutné povedať, že aj plnenie podmienky hodnoty štandardného výstupu je pre žiadateľov problematické, preto žiadostí o platbu došlo menej, ako bolo schválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok – projektov,“ vysvetľuje Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Dnes agrárne ministerstvo hovorí o tom, že v závere aktuálneho roka vyhlási druhú výzvu.

„Nebude to výzva pre nezamestnaných a bude pevne stanovená výška štandardného výstupu. O podporu sa môže uchádzať podnik s maximálne dvojročnou históriou,“ hovorí Jaroslav Gudába, šéf sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na rezortnom ministerstve.

Celkovo môže byť vyčerpaná zostávajúca suma z podpory vyčlenenej pre mladých farmárov. Po vyplatení 336 žiadostí v hodnote 16,8 milióna eur tak na podporu začínajúcich farmárov zostáva ešte viac ako 31 miliónov eur. Výška podpory 50-tisíc eur sa nemení. Celkovo by mohlo byť podporených 620 nových hospodárov na pôde.

„Uvažujeme, že pôjde o otvorenú výzvu. Projekty budú vyhodnocované priebežne až do vyčerpania prostriedkov,“ hovorí Jaroslav Gudába.

Predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF sa obáva, že lehoty na vyhodnocovanie výzvy budú neprimerane dlhé, tak ako to bolo v minulosti, čím sa znechutí množstvo mladých farmárov a taktiež maximálne dvojročná doba podnikania výrazne obmedzí okruh žiadateľov.

Nová výzva, alebo vyčerpanie prostriedkov z prvej?

Ďalšou možnosťou ako podporiť mladých farmárov by mohlo byť ďalšie posunutie bodovej hranice v prvej výzve. To by zabezpečilo, že k prostriedkom by sa dostali aj tí, ktorí boli pri prvom predkladaní žiadostí napríklad študentmi, alebo zamestnancami a tak získali menej bodov.

S týmto návrhom súhlasí aj Zsolt Cserge, člen predsedníctva Združenia mladých farmárov a vysvetľuje celú genézu vyčlenených 48-miliónov eur pre mladých roľníkov.

„Pôvodne bolo vyčlenených na podporu 25 miliónov eur, čo bolo určené pre 500 mladých roľníkov. Predsedníctvo nášho Združenia sa prikláňa k tomu, aby sa tieto prostriedky dočerpali v rámci prvej výzvy. To znamená, aby mohli byť podporení aj žiadatelia pod čiarou. Na druhú výzvu, ktorá ma byť vyhlásená koncom roka, by bolo vyčlenených 5 miliónov eur plus 18 miliónov eur, ktoré boli už dávnejšie presunuté do oblasti podpory mladých farmárov z opatrenia 4.1,“ vysvetľuje Zsolt Cserge, člen predsedníctva Združenia mladých farmárov.

Podľa Juraja Kožucha a Jaroslava Gudábu bude výsledný systém vychádzať zo vzájomnej komunikácie medzi inštitúciami a Združením mladých farmárov.

Ladislav Miko, šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku mladých farmárov vyzval, aby nezabudli na nasledujúce programovacie obdobie a strážili si prípravu Strategického plánu 2021 – 2027.

„Za to sa musíte biť. Pokiaľ sa to nenastaví tak, ako vidíte svoje potreby, tak minimálne štyri roky budete musieť čakať, kým sa to dá upraviť. Komunikácia na národnej úrovni musí byť silná. Úplne najhoršie čo sa môže stať je, ak do Bruselu príde Strategický plán a v zapätí sedem protestných listov zo Slovenska. Vtedy môžete čakať, že Brusel dokument schváli,“ uzatvára ironicky Ladislav Miko.

Po Nitre sa mladí roľníci, v rámci Klubov mladých farmárov, stretnú ešte dvakrát. Už tento piatok 1. marca 2019 v Tvrdošíne a o týždeň 8. marca 2019 v Drienici v okrese Sabinov. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
21 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
palo
palo
27. február 2019 20:16

Úroveň článku = nový čas a pod. Nemá to hlavu – pätu, presne ako celé MPRV. Poľnohospodárstvo bude musieť prejsť radikálnymi zmenami a mladí tu môžu hrať kľúčovú úlohu.

Marek
Marek
27. február 2019 22:56

A prečo nepodporiťe aj tých mladých, ktorí už funguju niekoľko rokov? Mne nedal nikto žiadnu finančnú podporu okrem mojích rodičov. Ja som iný mladý farmár ako tý nový? Veď tiež mám menej ako 40 rokov, chovám dobytok a fungujem aj vdaka uveru. Ak by som dostal 50 000 eur už… Celý komentár »

MIROSLAV
MIROSLAV
10. február 2020 21:12
Odpoveď na  Marek

Ja som začiatočník a nemam rodiciu ktorý ma vtom finančné podporia ale ma to baví.

Fero
Fero
28. február 2019 7:11

Marek,máš pravdu,len sa ešte nauč pravopis.Tie hrúbky sú hrozné!

Meno
Meno
28. február 2019 7:20

zaujímavé je, že v starej výzve 6.1 bolo podporených 336 žiadateľov a mali vyhradené prostriedky pre 500 žiadateľov a ja som dostal rozhodnutie o neschválení projektu len z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov … a v novej výzve sa môže uchádzať len podnik s menšou ako dvojročnou históriou a cca v… Celý komentár »

M
M
28. február 2019 10:10

Tak teraz sa uvidí, či ASYF za niečo stojí a presadí možnosť aby sa uchádzali aj tí z predošlej výzvy, pokiaľ ešte splňajú vek do 40 rokov.

Juraj Kožuch
Juraj Kožuch
28. február 2019 16:52

Dobrý deň „Meno“ hovoril som o reálne vyplatených, teda už zrealizovaných žiadostiach o platbu po splnení všetkých podmienok zo strany žiadateľa. Zároveň som uviedol, že už sme raz tzv. zásobník otvorili a dopadlo to tak, ako je uvedené v príspevku, ak však je ochota na ďalšie otvorenie zásobníka, sme pripravení… Celý komentár »

G.S.
G.S.
28. február 2019 17:51

Kašlať na to , že som už „starý“ pre mladého farmára. Ale neskutočne ma serie, ak je podpora vyplácaná deckám veľkých farmárov. To ma rozčuľuje do biela. To je problém nastaviť podmienky tak aby podporu získali skutočne len tí, ktorí idú ako noví do hospodárenia a nie deti veľkých niekoľko… Celý komentár »

Michal
Michal
2. január 2021 7:43
Odpoveď na  G.S.

Presne tak. Ak bude mat niekto zaujem,poskytnem aj dokazy o tom ako podvodne sa k dotaciam dostal tzv.mlady farmar,ktory dlhe roky pracuje v tomto obore. Cele je to len fraškou,ktora vobec neriesila siroke spektrum faktorov pri pridelovani tychto dotacii a podpor. Vsetko sa to tu robi len na oko a… Celý komentár »

Ján
Ján
28. február 2019 21:16

Týmto chcem podporiť pisateľa G.S. ,dobre si to popísal a hlavne
túto hnusnú politiku okolo „mladého farmára“. Opäť sa snažia
nabulíkať ľuďom,ako všetko majú naplánované-je to hnus. Boja sa volieb,ktoré prichádzajú,a to isté bolo za Jahnátka.

jm
jm
28. február 2019 22:46

Pán Gudába mám jednu otázku ktorá sa týka vášho vyjadrenia a to vyplatenia 336 žiadostí v hodnote 16,8 milióna eur tak na podporu začínajúcich farmárov zostáva ešte viac ako 31 miliónov eur. Výška podpory 50-tisíc eur sa nemení. Celkovo by mohlo byť podporených 620 nových hospodárov na pôde. Vedeli by… Celý komentár »

MichalK
MichalK
1. marec 2019 8:42

Vážení a toto je kameň úrazu, že my Slováci vieme všetko tak preonačiť a prispôsobiť, že je možné , že 50 000 bez vydokladovania ako podpora mladých, zlákala možno naozaj aj decká farmárov, ktorí rýchle vyčlenili časť výmery, pre nich, tak aby splnili podmienky, pričom to všetko aj tak spoločne… Celý komentár »

Jaroslav
Jaroslav
1. marec 2019 13:00

Pán Kožuch, ale do založenia SHR sme boli prakticky „donútení“ pri prvej výzve, bez ohľadu na to, či uspejem v žiadosti, alebo nie. Povinnosť založenia SHR mala byť až po schválení žiadosti, si myslím. Čiže v konečnom dôsledku to, že moja „poľnohospodárska činnosť“ trvá viac ako 24 mesiacov nieje moja… Celý komentár »

G.S.
G.S.
1. marec 2019 17:42

Jaroslav – ty si šiel do SHR len kvôli tej podpore? Tak potom rýchlo ukonč svoje podnikanie, lebo bez podpory budeš chlapče stratený. A ešte si predstav aké je to nespravodlivé pre nás, ktorí sme začínali v 90-tych rokoch a každý sa z nás smial, že akí sme debili, že… Celý komentár »

jm
jm
2. marec 2019 19:23

Pán Kožuch neviem čo si mám myslieť len dúfam že vo výzve nebude uvedené že uchádzač bude musieť byť vysokoškolsky vzdelaný a to s červeným diplomom. Lebo už prvá výzva porušovala najvyšší zákon a to je ÚSTAVA SR. Tu je znenie. 2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území… Celý komentár »

jm
jm
2. marec 2019 19:36

Malý dodatok pre p. Kožucha aby bolo jasné . Ako ste mohli v prvej výzve odsúhlasiť že žiadateľ musí byť nezamestnaný blá blá blá. . A ešte väčšia drzosť že je na materskej. Dúfam že Vaša výhovorka nebude ,že na materskej môže byť každý uchádzač. Potom poprosím o informáciu v… Celý komentár »

jan
jan
2. marec 2019 21:20

som strasne zvedavy či aj syn p.Roškovej tiez prezyvanej Grofka bol nezamestnany chudačik nakolko nie ze dostal prispevok mladeho farmara ale aj dalsich 50 000eur ze bude zamestnavat pracovnikov nakolko Sobrance maju percentualne vysoku nezamestnanost.tak teraz mi povedzte komu to dali tie prispevky?detičkam ktorych rodicia su obvineny zo subvenčnych podvodov.že… Celý komentár »