Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

INESS: Špeciálny odvod dvíha ceny

INESS: Špeciálny odvod dvíha ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zákon o špeciálnom odvode pre obchodné reťazce len vstúpil do platnosti a už sa ozývajú ohlasy o tom, že dvíha ceny na pultoch obchodov. Podľa štatistických informácií z januára 2019 narástli ceny potravín o 0,1 percentuálneho bodu oproti situácii spred roka. Vo finančnom vyjadrení ide o sumu 50 miliónov eur. Podľa Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) sa pod rast podpísal práve špeciálny odvod. Ďalší rast cien sa dá očakávať opäť po marci, keďže dva najväčšie obchodné reťazce majú posunutý finančný rok a odvod zatiaľ neplatia.

„Nešťastná formulácia dopadu odvodu reťazcov v komentári Ministerstva financií SR priviedla väčšinu slovenských médií k záveru, že odvod dopad na ceny nemal, alebo bol len minimálny. V skutočnosti sa odvod v cenách potravín prejavil prakticky v plnej sile,“ uviedol analytik INESS Martin Vlachynský.

Tieto tvrdenia odmieta Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„De facto odvod ešte ani nezačal platiť a už hovoríme, ako sa zdražuje. My stále hovoríme, že tým, že pôsobíme v otvorenom európskom trhu, a nemáme také prostriedky v štátnom rozpočte, aby sme cez ne mohli zlacňovať výrobu a tým aj konečnú cenu pre spotrebiteľa, chápeme pohnútky predkladateľov, ako z tej vertikály prirodzene a objektívnejšie rozdeliť prostriedky. Takže čo sa týka odvodu, stále naše stanovisko platí, že v potravinovej vertikále je hlavne na strane obchodu dostatok priestoru na to, aby odvod spotrebiteľ nepocítil,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Ministerstvo aj komora opakovane poukázali na to, že vlani ceny potravín rástli aj napriek tomu, že špeciálny odvod ešte neexistoval.

„Úplne prirodzene si aj potravinári pýtajú peniaze navyše kvôli odvodovým zaťaženiam, kvôli dvíhaniu cien energie a myslíme si, že prirodzený rast aj skrz infláciu je niekedy úplne prirodzený a nesúvisí s odvodom,“ dodal Macho.

Podľa neho majú reťazce v predaji potravín na našom trhu monopolné postavenie, a preto je ich špeciálne zdanenie odôvodniteľné. V súčasnosti sa cez obchodné reťazce, ktoré spravidla majú zahraničný pôvod, predá až 80 percent všetkých potravín.

Agrorezort deklaruje, že peniaze zo špeciálneho odvodu opätovne vráti do agrosektora. V súvislosti s jeho použitím sa aj v minulosti spomínalo napríklad aj financovanie pozemkových úprav. Inštitút INESS však upozorňuje, že pre tento odvod dosiaľ nie je zriadený konkrétny fond, v ktorom by sa peniaze zbierali.

„Predbežná informácia o tomto zámere bola pritom zverejnená už v auguste. Desiatky miliónov eur sú tak nateraz len bežnými príjmami rozpočtu,“ dodal analytik Martin Vlachynský.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments