Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Hlodavcov na poliach bude zrejme viac

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 433
UniCredit Bank 2018

Premnoženie hlodavcov na poliach postihuje roľníkov pravidelne každých pár rokov. Očakávať ho možno aj tento rok.

„Aktuálne je s hrabošom poľným problém. Tak ako v roku 2014, keď jeho početnosť kulminovala, aj tento rok to vyzerá tak, že bude kulminačný. Vysoký výskyt tohto škodca hlásia viacerí roľníci,“ uviedol Ivan Baláž z Katedry ekológie a environmentalistiky na UKF v Nitre, ktorý sa výskumu hlodavcov na poliach venuje niekoľko rokov.

Jeho slová potvrdzujú aj samotní poľnohospodári. Problém je zatiaľ len regionálny.

„Spôsobilo to zrejme to, že február bol pomerne teplý a minimálne zrážkový v porovnaní s inými rokmi. A na likvidáciu takýchto hlodavcov je ideálna tuhá a dlhá zima. Tú sme však nemali. Navyše jeseň bola teplá a tak nastane ideálny stav pre ich premnoženie,“ povedal Milan Halmeš, predseda RPPK Levice.

V roku 2014, kedy aj odborníci z univerzity zaznamenali výrazné problémy s premnoženými hlodavcami na poliach, sa škodcovia v mnohých lokalitách rozmnožili natoľko, že spôsobili obrovské straty na úrode a následne sa z polí sťahovali aj do miest a dedín. Populácia hraboša rastie geometrickým radom a ku kulminácii spravidla dochádza každých 4 až 5 rokov. Hraboš má vysoký reprodukčný potenciál, ročne samica vrhá mláďatá štyrikrát až päťkrát a v jednom vrhu má od dvoch do desiatich mláďat.

„Aktuálne poľnohospodári problémy hlásia najmä v porastoch trvalých kultúr a v repke,“ dodal Ivan Baláž.

Odborníci upozorňujú, že škodcov na poliach treba likvidovať len povoleným spôsobom. Jedy by mali byť na poliach zahrnuté zeminou, resp. vložené do dier. Okrem chémie možno likvidáciu podporiť aj pritiahnutím dravcov na polia, ktoré môžu zahniezdiť v remízkach, osadených búdkach alebo striehnuť na myši na takzvaných barličkách.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR – Myšiarka ušatá

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1305 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. Jano
    9. marca 2019

    Neviem ako ostatní ale ja keď oriem každý rok tak s hrabošmi nemám absolutne žiadny problém

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.