Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Česko začína likvidovať hraboše na poliach. Môžu stáť za rozšírením nebezpečnej nákazy

Česko začína likvidovať hraboše na poliach. Môžu stáť za rozšírením nebezpečnej nákazy
insert_photoTASR

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Českej republike bude vypisovať opatrenia, ktorými povolí aplikáciu prostriedkov na likvidáciu hlodavcov priamo na povrchu pôdy. Tento postup bude možný, keď sa zverejnia podrobnosti povolenia. Malo by to byť najneskôr do konca februára.

Aplikácia tzv. rodenticídov bude možná len na pozemkoch, kde sú hraboše premnožené natoľko, že ich populácia prekročila päťnásobok tzv. prahu škodlivosti, informoval dnes ČTK hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý. Inšpektori ústavu budú posudzovať situáciu na konkrétnych pozemkoch.

Likvidáciu hlodavcov už raz povolili

Český Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky povolil vlani v lete plošnú aplikáciu jedu proti hlodavcom na veľkej časti územia Českej republiky na povrch pôdy. Ministerstvo poľnohospodárstva ale po vlne kritiky zo strany ochrancov prírody a ministerstva životného prostredia účinnosť povolenia pozastavilo.

Neskôr sa po povolenej plošnej aplikácii na Morave našlo skoro 80 uhynutých zajacov a niekoľko bažantov, u ktorých preukázali testy zvyšky jedu. Našli sa aj uhynuté bociany. Podľa ministerstva poľnohospodárstva je aj v súčasnosti možná aplikácia jedov do nôr. Maximálna dávka je ale dva kilogramy na hektár.

Škody vraj výrazne vzrastú

Podľa agrorezortu ide teraz o nevyhnutné opatrenie kvôli miernej zime a narastajúcej početnosti populácie hrabošov. Postup agroministerstva sa konzultoval s ministerstvami životného prostredia a zdravotníctva.

Ministerstvo poľnohospodárstva upozornilo, že stále uprednostňuje agrotechnické opatrenia, ktoré by mohli proti hrabošom pomôcť, ako napríklad hlboká orba. Ak inšpektori ÚKSUP povolia aplikáciu prostriedkov do pôdy, budú ju môcť nariadiť aj na susedných pozemkoch.

Podľa odhadu Poľnohospodárskeho zväzu ČR tohtoročné škody spôsobené premnoženými hrabošmi môžu dosiahnuť až trojnásobok minuloročných škôd, ktoré dosiahli 63,5 milióna eur (1,6 miliardy korún).

Vírusové ochorenie prenášajú hlodavce

V tomto týždni sa objavili aj informácie, že sa vo Sliezskej nemocnici v Opave za posledného pol roka liečilo šesť pacientov s nebezpečnou krvácavou horúčkou. Závažné vírusové ochorenie prenášajú na človeka len drobné hlodavce. V minulých rokoch nemocnice zvyčajne zachytili len ​​jeden prípad za rok až dva. Terajší častejší výskyt môže súvisieť práve s premnoženými hrabošmi. Ochorenie môže skončiť aj smrťou alebo trvalým poškodením obličiek.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments