Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Nezaradené

Roľníci čerpali najvyššie podpory v histórii. Zisk im ale klesol

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 277
UniCredit Bank 2018

Zisk českého poľnohospodárstva vlani medziročne klesol o pätinu na 644 miliónov eur (16,5 miliardy Kč). Hodnota poľnohospodárskej produkcie vzrástla o 1,2-percenta na 5,27 miliardy eur. Rástli aj náklady na krmivá, mzdy, alebo nájomné. Odhadované podpory poľnohospodárom dosiahli 1,515 miliardy eur (38,8 miliardy korún), čo bola doteraz najvyššia hodnota.

V tlačovej správe to dnes (7. marca 2019) uviedol ako prvý odhad Český štatistický úrad (ČSÚ). Podľa agroministerstva poškodilo vlani české poľnohospodárstvo sucho.

„Okrem nárastu medzispotreby a odmeňovania zamestnancov rástli tiež ostatné náklady, najmä nájomné a nájomné z nehnuteľností, ktoré zaznamenalo nárast o asi dve percentá,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva ČSÚ Jiří Hrbek.

Podiel rastlinnej produkcie prevažoval nad živočíšnou. Najvýznamnejšími plodinami boli pšenica a repka, v živočíšnej výrobe dominovala výroba mlieka a chov ošípaných.

Ministerstvo poľnohospodárstva ČTK oznámilo, že hlavným dôvodom horšieho výsledku bolo minuloročné sucho. Podľa skorších odhadov predstavovali škody od 390 do 430-miliónov eur. Najväčšie škody boli u obilnín, ktoré mohli dosiahnuť až 190 miliónov eur.

„Sucho tiež významne negatívnym spôsobom ovplyvnilo produkciu kŕmnych plodín. Došlo k výraznému nárastu cien objemových krmív, čo ovplyvnilo rentabilitu produkcie živočíšnych komodít,“ povedal ČTK hovorca rezortu Vojtěch Bíly.

Podľa Hrbka sa zvýšila vlani hodnota produkcie, pretože rástli predajné ceny.

„Výnimkou boli nižšie ceny repky a ovocia, ktorých úroda nebola významnejšie ovplyvnená suchom,“ dodal.

Vlaňajší rok bol podľa údajov z pražského Klementina najteplejší od roku 1775, kedy tu začalo sústavné meranie teplôt. Priemerná teplota za rok 2018 dosiahla 12,8 stupňa, čo je o 3,2 stupňa viac ako priemer za roky 1775 a 2014, teda za viac ako dve storočia.

 

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1305 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.