Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
MPRV SR Z domova

SPF ukončuje nájomné vzťahy s Agro Porúbka

chat_bubbleKomentáre: 2 visibilityZobrazenia: 409
UniCredit Bank 2018

Slovenský pozemkový fond (SPF) ukončuje nájomné vzťahy so spoločnosťou Agro Porúbka. Ide o firmu, ktorej spoločníčkou je bývalá poslankyňa za stranu Smer-SD Ľubica Rošková. Médiá o tom vo štvrtok informoval hovorca SPF Martin Kormoš.

Ide o ďalšie ukončenie nájomnej zmluvy v priebehu krátkeho obdobia. V septembri 2018 fond ukončil nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Šuchtu I. P. Construct.

„Na základe žiadosti nájomcu, ktorá bola SPF doručená 30. januára 2019, fond pripravil dohody o ukončení nájomných zmlúv. Nájomca vo svojej žiadosti uviedol, že prestal vykonávať poľnohospodársku činnosť a nemá dostatok finančných prostriedkov na obhospodarovanie prenajatej pôdy. Za týchto okolností nemožno pokračovať v žiadnom nájomnom vzťahu s uvedenou firmou,“ vysvetlila generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Predmetom ukončovaných nájomných zmlúv so spoločnosťou Agro Porúbka sú pozemky v správe a nakladaní fondu, ktoré sa nachádzajú v okresoch Sobrance a Michalovce s celkovou výmerou takmer 350 hektárov. Spoločnosť Agro Porúbka sama deklarovala ukončenie poľnohospodárskej činnosti, čo je základná povinnosť nájomcu zakotvená v každej nájomnej zmluve so Slovenským pozemkovým fondom.

„Ak takýto zmluvný partner fondu sám nepožiada o ukončenie nájomnej zmluvy, alebo nepodpíše pripravenú dohodu o ukončení, nájomný vzťah môže SPF ukončiť aj jednostranne,“ zdôraznila generálna riaditeľka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1305 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. G.S.
  10. marca 2019

  SPF s nikým nájomnú zmluvu neukončil. To s ním ukončili zmluvu títo podvodníci. Pravdepodobne už sú firmy vytunelované a tak sa chcú vyhnúť sankciám za podvody. A k I.P. Consrtuct. Eurofarma s.r.o. a Euroforma s.r.o. pritom majú aj naďalej zmluvy s SPF a ide o tých istých ľudí a išlo len o rozdelenie s cieľom vyhnúť sa znižovaniu dotácií stropovaním.

  Odpovedať
 2. jm
  11. marca 2019

  Nemám v úmysle obhajovať spoločnosť AGRO Porúbka. Ale je potrebné sa zamyslieť nad skutočnosťou v akom postavení je poľnohospodár. Totiž nepoznám hospodára ktorý by dokázal prežiť bez podpory. A v tom vidím skutočnú príčinu ukončenia podnikania tejto spoločnosti. Samozrejme si to spôsobila samotná spoločnosť pani Roškovej.

  To či je prepojenie medzi ďalšími firmami nie je ojedinelé čo sa dá v zmluvách so SPF zistiť. Trochu som bol zaskočený ako sa správa SPF. A to hlavne z dôvodu za akú cenu dáva do prenájmu pozemky či už vo vlastníctve štátu alebo nezistených vlastníkov. Pohybovala sa cca 30-80 Eur /ha . To by si priali určite viacerý poľnohospodári .
  Hlavne z dôvodu nedávno nariadeného nahlasovania výšky nájmu OÚ . Ak by totiž bola pravda čo je cieľom toho ohlásenia tak tieto zmluvy by nespĺňali podmienku obvyklého nájmu. A OÚ by mal konať.
  Platby za prenájom pre SPF by boli určite pomohli pri riešení aj problému rozdrobenosti pozemkov tzv. komasácii. Tu by mňa osobne zaujímalo ako boli použité tieto peniaze za prenájom?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.