Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena kukurice zdražela na svetových trhoch takmer o 10 %

Cena kukurice na svetových trhoch v posledných dvoch týždňoch zdražela takmer o 10 %, keď sa jej cena vyšplhala nad 5,2 USD za bušel. Dôvodom je sucho, ktoré zasiahlo hlavné pestovateľské oblasti v USA. Spojené štáty americké sú totiž najväčším producentom kukurice na svete.

„Kukurica v posledných týždňoch zdražuje pre obavy z nižšej výnosnosti amerických polí oproti predpokladu,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Podľa odhadu viacerých analytikov by sa výnosnosť kukurice mohla znížiť oproti augustovej prognóze Ministerstva poľnohospodárstva USA o 2,5 %. Podľa meteorológov čakajú kľúčové farmárske štáty ako Iowa, Illinois a Indiana v nasledujúcich týždňoch vysoké teploty. Ceny kukurice by tak na svetových trhoch mohli ešte vzrásť.

„Trhy aktuálne reagujú na výsledky z jednotlivých lokalít, čo vplýva na momentálne výkyvy cien,“ vysvetľuje riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu Karol Piovarcsy.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je však súčasná cena kukurice, aj napriek minulotýždňovým nárastom, stále lacnejšia. Rekordy lámala najmä v roku 2011, keď USA zasiahli obrovské suchá. Vtedy jej cena vyletela na 7,66 USD/bušel. Začiatkom tohto roka však americkí farmári hlásili, že úroda bude dobrá, preto v prvých mesiacoch tohto roka jej cena klesala. Podľa analytikov terajší nárast cien obchodníkov nevystraší. Nemalo by tak zatiaľ zdražiť ani mäso, keďže kukurica patrí medzi základné krmivá hospodárskych zvierat. „Žiadne zdraženie mäsa v dôsledku terajšieho rastu cien nečakám. To ale neznamená, že cena mäsa nemôže rásť z iných dôvodov. Napríklad pre stúpajúce ceny ropy,“ dodáva Jiří Tyleček, analytik spoločnosti X-Trade Brokers.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments