Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Boj s hrabošom

Boj s hrabošom
insert_photoTASR

V tomto roku sa po čase opäť výrazne prejavuje problém s hrabošom poľným. Poľnohospodári s ním bojujú v rôznych oblastiach Slovenska. Situácia je vážna aj v Trnavskom kraji, kde obdobné problémy zaznamenali aj v roku 2014. Na sanáciu škôd vtedy poľnohospodári vynaložili asi jeden milión eur. V tomto roku musia v boji proti hrabošovi opäť pritvrdzovať.

„Hraboše v skorších mesiacoch prebývali v porastoch repky ozimnej, kde ale teraz už nejaké škody nerobia. Vyštartovali totiž do obilnín, kde je momentálne veľmi ťažké s nimi bojovať. Porasty pšenice aj jačmeňa sú už príliš vysoké, a keďže sa prípravky proti hrabošom, ktoré môžeme využívať, hoci len na výnimku, musia aplikovať do dier, v súčasnosti sú s tým už ťažkosti,“ vysvetlil Oliver Šiatkovský, pestovateľ z Maduníc a člen predstavenstva SPPK.

V Trnavskom kraji sa plochy zasiahnuté premnoženým hrabošom, rátajú na tisíce hektárov. Problémy hlásia aj roľníci z okolia Trenčína či Levíc.

Hrabošovi v uplynulých mesiacoch nahrávalo do karát aj počasie. Mierna zima aj jarné sucho tohto škodcu povzbudili a nespôsobili väčšie škody na populácii.  Hraboš sa rozmnožuje viackrát do roka, v štyroch alebo piatich vrhoch. V každom samica môže vrhnúť až do desať mláďat, v priemere ide o päť jedincov. Tie sa už po asi mesiaci dokážu tiež množiť. Populácia narastá geometrickým radom a asi každých 4 až 5 rokov dochádza k jej kulminácii.

400 kg zrna z hektára za mesiac

„Hraboš sa živí prevažne zelenými časťami rastlín a asi tretinu jeho potravy tvorí zrno a semená. Za jeden deň jedinec skonzumuje 4 a pol gramu zrna a asi 20 gramov zelených častí rastlín. Z toho jednoduchou matematikou vieme vypočítať, že v čase premnoženia, keď je na jednom hektári asi 3000 jedincov, vedia spôsobiť škodu asi 400 kg zrna za mesiac a 2 tony zelených častí rastlín. Takže zásah do úrody je veľký,“ vysvetlil Ivan Baláž, odborník z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

S odborníkmi poľnohospodári z oblasti Trnavy spolupracujú už piaty rok. Snažia sa monitorovať situáciu s výskytom hraboša na poliach a včas proti nemu zasiahnuť. Okrem hlbokej orby, od ktorej sa u nás ustúpilo, na tohto škodcu platí len chémia alebo biologické opatrenia.

„Chceme v monitoringu pokračovať a nadviazať aj diskusiu s ministerstvami pôdohospodárstva a životného prostredia na túto tému. Rovnako aj s energetikmi, pretože ako jedno z možných opatrení je vešanie búdok pre dravé vtáky na stĺpy, ktoré sú v blízkosti polí, hoci to stojí nemalé peniaze,“ dodal Šiatkovský.

„Okrem podpory hniezdenia vieme podporiť biologický boj aj osádzaním takzvaných téčok na lány polí, kde si vták nemá kam sadnúť. Na týchto téčkach môžu dravé vtáky sedieť a čakať na vhodnú príležitosť, aby na hraboša zaútočili. Žiaduce je tiež veľkolánové polia rozdrobiť remízkami, v ktorých predátori hraboša môžu nájsť vhodné životné podmienky, úkryt aj priestor na rozmnožovanie,“ dodal Baláž.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
marcel sako
25. jún 2019 5:57

Je to súbor opatrení, ktoré pomáhajú k udržanie únosnej miery populácie hlodavcov ako pri všetkom v poľnohospodárstve.Nestačí podporiť dravce, pretože so skúsenosti viem , že ak sú hlodavce na poliach premnožené, tak dravce majú obmedzenú schopnosť skonzumovať určité množstvo hlodavcov a potom už nevládzu a sedia prežraný na zemi/videl som… Celý komentár »

Martin
Martin
7. február 2020 12:45
Odpoveď na  marcel sako

zadržiavanie vody som chcel riešiť na našom podniku,bohužial mi bolo povedane že to nieje v našej moci,hlavne že su tu potočky v ktorych by sa dala spraviť v polke doska a udržovať vodu dlhšie a nie len rychlo odteče….