Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Aj starší traktor vie dobre poorať!

Aj starší traktor vie dobre poorať!
insert_photoautorka

Na Slovensku sa dlhodobo hovorí o zastaranej technike na našich poliach – obmena traktorov či kombajnov ani zďaleka nedrží krok s potrebou a napredovaním moderných strojov. Ide o problém, ktorý riešia v prvom rade poľnohospodári. Menší pestovatelia a záhradkári majú v domácich stodolách a garážach zväčša ešte staršie kusy, ako profesionálni pestovatelia. Na Požitavských majstrovstvách v orbe ukázali, že aj starý a po domácky upravený traktor či pluh vie dobre poorať.

Ukázať zručnosť v nastavení pluhu

„Nie je orba ako orba. Tu sa orie podľa pravidiel, podľa ktorých sa orie aj na majstrovstvách sveta v orbe. My sme si ich upravili pre podmienky malotraktorov a hodnotíme 12 kritérií,“ uviedol vedúci hodnotiacej komisie Jozef Ďuďák, ktorý pôsobí aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Svoje umenie a schopnosť ovládnuť aj staršiu techniku ukázalo 23 oráčov.

„Zamerali sme sa na predvedenie orby malými historickými traktormi, ďalej traktormi, ktoré si ľudia vyrobili alebo upravili sami. Sú tu teda aj traktory, ktoré majú továrenskú značku, a aj novšie ročníky. Základom je ukázať zručnosť v nastavení pluhu a predviesť dokonalú orbu,“ dodal člen hodnotiacej komisie Peter Hudec.

Každý oráč musel poorať stanovený pás poľa, na jedno orbové teleso pripadlo osem metrov šírky. Malotraktory mali pás dlhý 20 metrov, dvojnápravové traktory 40 metrov. K najstarším strojom na poli patril Zetor 25 z roku 1956.

„Je to originál, ktorý som zdedil a držím sa ho, je to môj život. Orie sa s ním veľmi dobre, človek nepotrebuje vymoženosti, len sa musí nastaviť tak, že urobím toľko, koľko tá mašina spraví a viac nie,“ vyjadril sa majiteľ a oráč Ľubomír Sulan. Vlani v orbe s rovnakým strojom skončil druhý, tento rok sa neumiestnil.

Vždy keď je chuť a čas

Porota hodnotila v rámci kritérií aj kvalitu rozorávky, pokračovanie v orbe či hrebenitosť, zahlbovanie a vyhlbovanie pluhu na úvrati aj zaorávanie rastlinných zvyškov.

„Samozrejme, úplne sa tá kvalita orby nepriblíži tomu, čo dokážu najmodernejšie mechanizmy, ale berieme to skôr tak, že naši oráči majú ukázať zručnosti. Mnohí majú podomácky upravené a vyrobené traktory či majú poupravované pluhy. Ale máme aj oráčov, ktorí sa kvalitou blížia aj k majstrom,“ vysvetlil hodnotiteľ Jozef Ďuďák.

Za najlepšiu orbu vyhodnotila komisia napokon prácu Adama Hegeduša zo Šurianok, ktorého traktor síce patril k novším, pluh však má za sebou už množstvo domácej práce.

„Traktor používam každodenne a tu je možnosť vyskúšať si čisto len pluh, ktorý je síce tiež zakúpený, ale prešiel už toľkými úpravami a prestavbou, že s továrenskou značkou to už nemá nič spoločné. Venujem sa tomu doma, vždy keď je chuť aj čas,“ povedal víťaz.

V kategórii malotraktorov najviac zaujala práca Igora Levického z Viesky nad Žitavou.

„Prišiel som s malotraktorom PF 62, je to jednoradličný pluh, fabricky vyrobený v roku 1962. Oralo sa dobre, ale je teplo, takže sme sa narobili, hoci začalo aj pršať. Ale keďže bolo dosť sucho, aj tie posledné zrážky z noci pomohli len mierne, lebo spodok bol veľmi suchý a o to to išlo ťažšie,“ skonštatoval oráč.

Orbu na súťaži, hoci nesúťažne, predviedli aj kone. Dva poľské chladnokrvníky z Hronských Kľačian predviedli divákom tradičnú orbu pluhom.

 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
SHR
SHR
23. august 2022 17:08

Namiesto prázdných slov už treba konečne povedať, že kedy dostanú aspoň nejaké omrvinky aj menší pestovatelia na nákup poľnohospodárskej techniky.