Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Agrofilm. Dominuje online premietanie

Agrofilm. Dominuje online premietanie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Spôsob hnojenia, výroba organického hnojiva bez chémie aj vplyv hĺbky a spôsobu orby na pôdu a úrodu. Aj to sú informácie, ktoré sa diváci dozvedeli z úvodného filmu Cykly živín v praxi z holandskej produkcie, ktorý otvoril festival Agrofilm.

„Aj toto je konkrétny príklad toho, že festival Agrofilm prináša okrem poukázania na problémy aj ich riešenia, ktoré môžu využiť aj naši poľnohospodári či potravinári v praxi. Práve v tomto filme vidíme, že Holandsko veľmi intenzívne využíva krajinu a všetky jej zdroje naplno. Tamojší farmári sa tomu však postavili čelom. Oni sú tí, ktorí z prírody a krajiny berú, ale prichádzajú aj z riešeniami. Na konkrétnych príkladoch vo filme vidíme postupy, ktoré sú ohľaduplné k prírode, a ktoré zároveň môžu prevziať a využiť prakticky všetci farmári. V tomto filme v praxi vidíme, ako môžu jednotliví farmári pomôcť prírode,“ vysvetlil programový riaditeľ Agrofilmu Ján Škorňa.

Ročník s číslom 37

Festival chutí, poctivých produktov aj inovácií v poľnohospodárstve a potravinárstve, sa dostáva k divákom už po 37-my raz.

„Cieľom je najmä priblížiť verejnosti informácie o potravinárstve a poľnohospodárstve, nové trendy v oblasti ochrany zdrojov a ochrany prírody,“ uviedol prezident festivalu Martin Polovka.

Ekologickejší prístup a ochrana krajiny sa tiahnu celým festivalom.

„Hlavnou myšlienkou je to, aké by malo byť  zodpovedné využívanie pôdy, zodpovedné ťaženie zdrojov z prírody a okolia, a čo všetko vieme zodpovedne vrátiť pôde – našej živiteľke,“ dodal Škorňa.

Filmy online

Počas šiestich dní Agrofilm prináša 98 filmov z piatich krajín sveta. Zatiaľ čo v minulosti sa premietali v kinosálach a na univerzitách vo viacerých regiónoch Slovenska, tento rok dominuje online premietanie. Na vine je pandémia, ktorá viaceré zo zapojených okresov zafarbila na červeno či bordovo.

„Na druhej strane sa k filmom dostane ľahšie viac ľudí, pretože sú dostupné pre každého, ľudia nemusia nikam chodiť. Okrem premietania cez deň – v dopoludňajších hodinách, sme pripravili aj večerné premietanie od 17.00 do 20.00 a tiež aj nočný filmový klub, ktorý trvá každý premietací deň do polnoci,“ vysvetlil Škorňa.

V rámci festivalu sa uskutoční aj vyhodnotenie súťažných filmov, ktoré však bude neverejné.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments