Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Agrofilm nezastavila ani pandémia

Agrofilm nezastavila ani pandémia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

„Zamysli sa človek a počúvaj!“ Týmito slovami sa prihovorili tvorcovia filmu Aby večne spievali lesy divákom vo filme premietanom na úvodnom ceremoniáli festivalu Agrofilm. Ten dnes odštartoval svoj 36. ročník. Dokument z režisérskej dielne Valentína Hvizdoša predstavil spôsob obhospodarovania lesa a starostlivosti oň, ktorú v praxe úspešne aplikoval známy lesník Ladislav Alcnauer.

Online premietanie

„Les má srdce i dušu. Zhovára sa s tým, kto rozumie jeho výzvam, prosbám aj žalospevom,“ zaznelo v úvodnom filme.

Dokument Aby večne spievali lesy bol len jedným z takmer stovky filmov, ktoré počas týždňa diváci neuvidia. Slávnostné otvorenie sa konalo v kinosále Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre. Išlo však o ojedinelé živé premietanie. Pre pandémiu sa drvivá väčšina filmov dostane k divákom len cez online priestor, a to na stránke www.agrofilm.sk.

„Je nám ľúto, že sme prišli o atmosféru kinosál, nemôžeme robiť diskusie, nemôžeme usporiadať ochutnávky potravín, ktoré k festivalu Agrofilm už roky patria. Verím, že aspoň takto, cez online premietanie, sa podelíme s divákmi o zážitky z filmov,“ uviedol za organizátorov Ján Škorňa.

Hoci forma festivalu sa pre aktuálnu situáciu musela zmeniť, téma zostáva rovnaká. Je ňou poľnohospodárstvo, potravinárstvo, vidiek aj veda v agrooblasti. Široký výber filmov prináša ponuku pre laickú aj odbornú verejnosť.

„Agrofilm tento rok plnou mierou reflektuje na problémy, ktorými sa zmieta naša planéta a to sú klimatické zmeny a výzva k zodpovednosti k nášmu životu, k našej planéte, k  životnému prostrediu. To sú vlastne najčastejšie odkazy, ktoré vo filmoch v tomto ročníku nájdeme. Filmy prinášajú divákom obrazovú informáciu, akúsi skratku. Často je to návod alebo odporúčanie na postupy, na obhospodarovanie krajiny, na dobré zvyky a tradície, ktoré určitým spôsobom oslavujú potraviny, ako aj národné hrdosti, ktoré jednotlivé krajiny, z ktorých tvorcovia pochádzajú, majú,“ vyjadrila sa prezidentka festivalu Agrofilm Zuzana Nouzovská.

Festival tento rok prinesie filmy z 22 krajín sveta.

Deň, ktorý patril slovenským dokumentom

„Je to široký záber od najvyspelejších európskych krajín, ktoré sú aj technologicky aj filmársky veľmi vyspelé a tradičné, až po krajiny, ktoré nemajú takú silnú filmársku tradíciu a zároveň nemajú vyspelé poľnohospodárske technológie, ale je veľmi zaujímavé pozrieť sa na príbehy poľnohospodárov a agrosektor z tejto krajiny,“ dodal Ján Škorňa.

Premietanie sa na stránke www.agrofilm.sk začalo už o deviatej hodine ráno. Prvý deň patril slovenským dokumentom. V rámci nich hneď v úvode diváci mohli vidieť dokument Rozmanitá krajina, ktorý prihlásilo na festival občianske združenie Zeleň. Dokument poukázal na potrebu prírode blízkeho obhospodarovania krajiny, v ktorej okrem nás, ľudí bažiacich po potravinách, žije aj zver a vtáctvo. Práve pre zvieratá sa podmienky postupne zhoršujú, čo môže zvrátiť aj vhodné hospodárenie v krajine, na poliach. Vyžaduje si to však spoluprácu poľnohospodárov, poľovníkov aj ochranárov.

„Tento rok je na festivale veľmi silnou témou téma zodpovednosti poľnohospodárov za krajinu, ktorá produkuje potraviny pre nás všetkých. Poľnohospodári majú neľahkú úlohu nakŕmiť obrovské množstvo ľudí, navyše musia niesť zodpovednosť za krajinu,“ dodal Ján Škorňa.

Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, pre ktorého to bola na Agrofilme premiéra.

„Poznanie je dôležité, ale precítenie prostredníctvom umeleckého diela, akým je film, je to najlepšie, ako dostať životne dôležité posolstvá pod kožu. Verím, že tento festival a jeho 36.ročník má čo povedať,“ uviedol šéf rezortu, ktorého výpovede obsahoval aj otvárací film, Aby večne spievali lesy.

Festival Agrofilm potrvá do piatka, v sobotu sa uskutoční ešte posledné premietanie v nitrianskom nákupnom centre. Víťazov festivalu porota vyhlási online v piatok na stránke www.agrofilm.sk.

Autor článku: Viera Vargová
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments