Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Hlavnú cenu Agrofilmu získal lotyšský dokument Krajina

Hlavnú cenu Agrofilmu získal lotyšský dokument Krajina
insert_photoAgrofilm/Ján Čorba

Lotyšský film režiséra Ivarsa Seleskisa Krajina si odnáša z Nitry hlavnú cenu 39. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2023. Medzinárodná porota udelila spolu 14 cien filmárom z 12 krajín sveta za neobyčajné spracovanie tém z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a iných príbuzných tém. Ocenila pritom výnimočný kreatívny prístup tvorcov, akým pripomínajú dôležitosť a náročnosť práce poľnohospodára, jeho vzťah k pôde, zvieratám, ale aj problémy súvisiace s udržateľnosťou agrosektora, informoval spoluorganizátor festivalu Ján Škorňa.

Víťazný film festivalu prezentuje prostredníctvom piatich rodín vidiecky život počas celého roka. Ich návrat ku koreňom, k hospodáreniu, otvára množstvo otázok o budúcnosti poľnohospodárstva.

Tohtoročný Agrofilm predstavil dokumentárne filmy z 22 krajín sveta. Autori prihlásili spolu 90 dokumentov, v ktorých rezonovali aktuálne témy ochrany pôdy, vody a trvalo udržateľné hospodárenie v prospech nielen človeka, ale aj nášho životného prostredia, zhodnotil hlavný organizátor festivalu, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) v Nitre-Lužiankach.

Tradiční partneri festivalu, ku ktorým patria univerzity, školy, inštitúcie, nezávislé kluby a mestá, premietali počas tohto týždňa desiatky filmov spolu so sprievodným programom. Filmy boli dostupné širokej verejnosti aj vďaka online premietaniu. Posledný premietací deň festivalu bude sobota 7. októbra. V kinosále Mlyny Cinemas v Nitre budú môcť záujemcovia sledovať aj niekoľko ocenených filmov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Agrofilm/Ján Čorba

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments