Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Agrofilm opäť prináša poľnohospodárstvo na filmové plátna

Agrofilm opäť prináša poľnohospodárstvo na filmové plátna

„Pastierstvo je svet medzi pominuteľnosťou a sviatosťou, svet, ktorý čerpá silu v jednoduchosti života a tajomstve rituálu. Tento svet v sebe nesie súčasne citlivosť a rozhodnosť, slobodu i obmedzenia, blízkosť i samotu. Pastierstvo je život na ceste a táto cesta znamená život.“

Týmito slovami odštartoval otvárací dokument medzinárodný filmový festival Agrofilm. Poľský film, ktorý vznikol aj v spolupráci so slovenskými a českými tvorcami, tak otvoril už 35-ty ročník festivalu, ktorý je v celej Európe jedinečný svojou tematikou. Zameriava sa totiž na poľnohospodárstvo a potravinárstvo a všetko, čo s tým súvisí. Tejto tematiky sa držal aj úvodný film.

„Dokument Pastiersky živel je o valašskej tradícii v krajinách, ktoré sú spojené Karpatami a valašskou kolonizáciou, teda ovčiarstvom. Hovorí o tom, že valašská tradícia ešte v niektorých krajinách prežíva a treba ju udržať, len je potrebné ju pretransformovať do formy, ktorá je prijateľná pre súčasnú dobu. To znamená produkovať ovčie mlieko aj produkty, a zároveň ich ponúkať ľuďom, turistom a návštevníkom tak, aby ich dokázali prijať v súčasnosti, teda aj s krajinotvorbou a modernými produktmi turistiky,“ vysvetlil Ján Škorňa, spoluorganizátor Agrofilmu.

Priestor zamyslieť sa

Film Pastiersky živel bol jedným zo 102 filmov, ktoré do soboty návštevníci festivalu uvidia. Filmy pochádzajú až z 28-mich krajín sveta a preto prinášajú širokú paletu tém.

„Všetci tvorcovia týchto filmov sa do nich snažia dať nejaké posolstvo, tému, ktorá ich zaujíma alebo ktorá ich trápi a možno sa tak v nich dajú nájsť aj inšpiratívne riešenia. Predpokladáme, že najmä mladí ľudia, ktorí budú filmy pozerať celkovo až na deviatich univerzitách na Slovensku, si z nich odnesú nové poznatky,“ dodala prezidentka festivalu Zuzana Nouzovská.

Na otvorení sa zúčastnila aj ministerka Gabriela Matečná, ktorá v Agrofilme vidí aj možnosť na zamyslenie.

„Je to aj čas zamyslieť sa nad tým, kde žijeme a ako žijeme. Dáva to príležitosť pozrieť sa na to, aké máme prostredie, ako pracujú poľnohospodári, aký to má vplyv na životné prostredie, ako hospodárime v lesoch, ako sa stravujeme,“ uviedla šéfka agrorezortu.

Festival Agrofilm potrvá do soboty. Okrem premietania a umeleckých zážitkov prinesie aj ochutnávky potravín či diskusiu, ktorá sa tento rok zameria na plytvanie potravinami.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments