Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z domova

Svetové ceny potravín v septembri vzrástli na 10-ročné maximum

Svetové ceny potravín v septembri vzrástli na 10-ročné maximum
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Svetové ceny potravín aj v septembri vzrástli, už druhý mesiac po sebe, a dosiahli 10-ročné maximum. Oproti rovnakému mesiacu minulého roka boli zhruba o tretinu vyššie. Motorom ich rastu bolo najmä zdraženie obilnín a rastlinných olejov. Ukázali to vo štvrtok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Organizácia so sídlom v Ríme zároveň mierne zvýšila prognózu globálnej produkcie obilnín v roku 2021 na 2,800 bilióna ton z 2,788 bilióna ton odhadovaných pred mesiacom.

Z najnovších údajov FAO vypláva, že index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, sa v septembri 2021 zvýšil na 130 bodov z revidovaných 128,5 bodu v auguste.

Tohoročná septembrová hodnota indexu je najväčšia hodnota od septembra 2011. FAO zároveň spresnila augustový údaj a zvýšila ho z pôvodných 127,4 bodu.

V medziročnom porovnaní svetové ceny potravín stúpli v septembri 2021 až o 32,8 %.

Ceny poľnohospodárskych komodít v minulom roku prudko vzrástli, čo bolo spôsobené poklesom úrody a dopytom podporovaným Číňanmi.

Index cien obilnín FAO sa v septembri oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 2 %. Dôvodom bol nárast cien pšenice o takmer 4 %, pričom agentúra poukázala na sprísnenie dostupnosti exportu pri silnom dopyte.

Svetové ceny rastlinného oleja stúpli v septembri  medzimesačne o 1,7 % a medziročne o zhruba 60 %, keďže ceny palmového oleja stúpli v reakcii na silný dovozný dopyt a obavy z nedostatku pracovnej sily v Malajzii, uviedla FAO.

Globálne ceny cukru sa v septembri zvýšili o 0,5 % pre obavy z nepriaznivého počasia u najväčšieho exportéra Brazílie. Tie čiastočne vykompenzovalo spomalenie dopytu a priaznivý výhľad na produkciu v Indii a Thajsku.

Pokiaľ ide o produkciu obilnín, FAO predpokladala rekordnú svetovú úrodu 2,800 bilióna ton v tomto roku.

Očakáva tiež, že globálne zásoby obilnín sa v sezóne 2021/2022 znížia, ale stále budú na „pohodlnej“ úrovni.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments