Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Zsolt Simon: Pán minister Mičovský, kritikov treba umlčať prácou a výsledkami, nie vyhrážaním sa

Zsolt Simon: Pán minister Mičovský, kritikov treba umlčať prácou a výsledkami, nie vyhrážaním sa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister z titulu svojej funkcie musí znášať väčšiu mieru kritiky. Nemyslel som si, že prístup ako za vlád SMER-u sa vráti po nástupe tejto vlády. Rovnako som si nemyslel, že práve Vy budete ten, kto pristúpi k vyhrážaniu sa svojim kritikom.

Dúfam, že je to len chvíľkové rozhorčenie. Hádam nechcete byť ako Jahnátek, ktorý keď ho niekto kritizoval (väčšinou právom), tak za pár dní mal na krku kontrolu z ministerstva alebo z PPA. Úloha bola jasná: niečo nájsť. Pre celý rezort to bolo temné obdobie.  Hoci je Váš článok mierený na predstaviteľov HLAS-u, vyznieva ako vyhrážka pre všetkých.

Minister ako aj ten, kto ho nominoval do funkcie nesie politickú zodpovednosť za rezort, v tomto prípade za celý vidiek. Minister zodpovedá za ľudí, ktorých si na rezort doniesol ale aj za tých, s ktorými spolupracuje. Je faktom, že situácia v rezorte je po vládach SMER-u kritická. Kritický stav sa ešte umocnil vďaka chaosu okolo presunu finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera. Poľnohospodárov nepríjemne prekvapilo aj ultimátne rozhodnutie SPF navýšiť nájomné v priebehu roka, s čím nik na tento rok nerátal. Pokles dotácií bez snahy o kompenzácie len ďalej prehlbujú kritický stav. Celé to umocňuje, že rezort ktorému šéfujete z Fondu obnovy sotva dostane nejakú omrvinku. Ani jedno z týchto rozhodnutí nepatrí do kategórie potešujúcich správ.

To že pozícia riaditeľa PPA, ako najdôležitejšej inštitúcie pre sektor je prázdna a nie je vidieť svetlo na konci tunela neprispieva k ukľudneniu situácie.

Čo tak vyjsť s farbou von. Zverejnite dokumenty, ktoré odkryjú skutočný stav v rezorte a najmä v PPA.

  • Ukážte výsledky forenzného auditu
  • Listy EK k stavu PPA z minulého roku
  • Priebežnú akreditačnú správu auditu za rok 2020

Nech každý kto existenčne závisí od funkčnosti PPA vie na čom je. Namiesto vyhrážok presvedčte odbornú ale aj širokú verejnosť, že situácia je v riešení a Vy ju viete a chcete vyriešiť.

Pre tých čo si myslia, že nájdenie riaditeľ PPA je samo o sebe riešenie na akreditáciu a dobré fungovanie tejto inštitúcie, mýlite sa! PPA potrebuje nielen šikovného, odborne fundovaného riaditeľa, ale aj pochopenie vo vedení ministerstva. PPA je pod drobnohľadom Bruselu, rozdeľuje prioritne európske peniaze. Teda ak je pravda, že EK hovorí o personálnej poddimenzovanosti tak minister nemôže nariadiť (žiadať) 10% zníženie stavu personálu.

Pán minister, bol som ministrom pri vstupe do EU. V čase, keď sme museli kreovať PPA. Nebol žiadny riaditeľ, ktorého by som mohol viniť zo zlyhania. Mali sme samé červené body, tak sa označovali oblasti v ktorých sme neplnili prístupové kritéria. Ale zvládli sme to a v decembri 2004 PPA mala akreditáciu a vyplatila poľnohospodárom 90% prostriedkov. Nebolo to jednoduché, bolo to stresujúce obdobie. Viete koľko bolo kritiky z obáv o existenciu? Mnoho… Ale ani raz som sa neznížil na úroveň vyhrážania sa svojim kritikom ani politickým rivalom. Táto úroveň je typická pre politikov SMER-u, HLAS-u, SNS a HZDS. Jedna vec je politický boj a druhá odborná práca a zodpovednosť.

Kritikov treba umlčať nie vyhrážaním sa, ale prácou a výsledkami.

Autor článku: Zsolt Simon, exminister pôdohospodárstva v rokoch 2002 - 2006 a 2010 - 2012
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments