Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Simon: Pôsobenie R. Takáča na čele agrorezortu už zanechalo hlbokú stopu

Simon: Pôsobenie R. Takáča na čele agrorezortu už zanechalo hlbokú stopu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Zsolt Simon

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) je na rozdiel od doterajších nominantov vlád Smeru vzdelaním poľnohospodár, čo je pozitívum. Uviedol to pre TASR predseda mimoparlamentného Maďarského fóra a bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Takáčovo krátke pôsobenie na čele agrorezortu už však podľa Simona zanechalo “hlbokú stopu”.

“Nevyplatenie priamych platieb prvýkrát po 19 rokoch členstva v EÚ bude spojené tiež s ministrom Takáčom. Som presvedčený, že stačilo nevyplatiť prostriedky, kde kontroly neboli vykonané (asi 50 eur/hektár), a ostatné prostriedky mohli byť uvoľnené farmárom,” priblížil Simon.

“Zdá sa, že jeho nominácie vedúcich pracovníkov v rámci rezortu sú veľmi zvláštne, ako napríklad návrat pána Igora Moronga do štátneho podniku Lesy SR, ktorý stál za projektom monitoringu lesných požiarov. Bol to projekt, ktorý sa obstaral netransparentne za 28 miliónov eur. Zdá sa, ako keby sa s ministrom Takáčom vracalo temné obdobie na ministerstvo pôdohospodárstva v podobe zlých nominácií a možno aj zlých praktík,” zdôraznil exminister pôdohospodárstva.

Poznamenal, že rozpočet rezortu na rok 2024 je porovnateľný s predchádzajúcim rokom 2023.

“Avšak dochádza k poklesu v kapitole domáce podporné schémy (zelená nafta a podobne). Je veľkou otázkou, ako (minister Takáč) dokáže zefektívniť a urýchliť čerpanie eurofondov. Je tiež otázne, či bude podporovať rezort celoplošne alebo podporu budú dostávať iba stále tí istí vyvolení,” podčiarkol.

Za zásadnú chybu Simon považuje pochvalu ministra Takáča pre bývalého generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozefa Kissa, keď sa preukázalo, že farmári nedostanú vyplatené priame platby a agrárne dotácie.

“Chcel by som upozorniť ministra Takáča aj na urýchlenú potrebu pripraviť poľnohospodárov a potravinárov na podmienky, keď Ukrajina bude súčasťou jednotného trhu EÚ. Na poslednom samite premiéri členských štátov, teda aj premiér Robert Fico (Smer-SD), odsúhlasili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou,” dodal Simon.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Zsolt Simon

2.7 3 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
3. január 2024 18:07

Vážený pán exminister , Už som dlho o vás nepočul a myslel som , že ste vstúpil do rehole a konáte pokánie za všetko zlo , čo ste stihli dorobiť počas vašej aktívnej politickej činnosti buď ako minister alebo poslanec . Urobte si poriadok vo svojom svedomí , živote ,… Celý komentár »

Fero
Fero
4. január 2024 7:16
Odpoveď na  Stefan

Dobre ste napísal, ale dúfam, že si uvedomujete, že tento terajší minister (diaľkovo vychodený Ing.) nerozumie ničomu. Nechal si Vlčanove sekretárky a kľúčových ľudí vo funkciách, ktoré mu budú “perfect”radiť…… Najmä Mihálova a podobne. Pochválil Kišša za to, že poľnohospodári nedostali podporu ⁉️⁉️⁉️ Choré ❗❗❗ Ideme z kopca dole na… Celý komentár »

Stefan
Stefan
4. január 2024 7:48
Odpoveď na  Fero

Súčastného ministra si nijako nezastávam . Vysokú školu má vyštudovanú dennou formou . To je ale všetko , čo má minister s poľnohospodárstvom spoločné . Prax nulová . Síce pôsobil na okresných funkciách ako riaditeľ SPF ešte pod hlavičkou politickej strany SNS – normálne by sa na takú funkciu nikdy… Celý komentár »

Josef
Josef
4. január 2024 13:02
Odpoveď na  Fero
František Horváth
František Horváth
4. január 2024 13:02

!!!! Čo zmôže múdrosť,keď vládne hlúposť ?!!!! BLBÝ @ BLBEJŠÍ s pánom Bohom zdravý rozum AMEN TMA SLOVENSKO žiadna odbornosť, žiadna vychovanosť, žiadna zodpovednosť, žiadna sebareflexia, skrátka povedané jedno veľké nič, Q húpajúceho koníka, škola je škola ale prax je prax a tá sa nedá kúpiť na to je potrebný… Celý komentár »