Zsolt Simon: Začať problémy riešiť a nie len rozprávať bájky
Poľnohospodári v takejto zložitej situácii ako dnes boli naposledy v roku 2004. Vtedy sa menil celý systém financovania pôdohospodárstva z predfinancovania na následné vyplácanie podpôr. Vtedajší stav bol výsledkom systémovej zmeny a farmári boli na to dopredu upozornení.
Protestovať voči ministerstvu nebudú!
Dnes ale takúto systémovú zmenu v sektore nemáme! Včera (12.2.2024) v televíznej debate na TA3 sa predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vyjadril, že podľa jeho poznania stavu priame platby skôr ako o dva mesiace vyplatené nebudú!
Protestovať voči ministerstvu však nebudú! Vyzerá to tak, ako keby vedenie poľnohospodárskej samosprávy politikárčilo. Je pravdou, že v čase, keď sme smerovali do tohto kolapsového stavu, predseda SPPK a ani predsedníčka Agrárnej komory Slovenska nekričali a nevyšli do ulíc, aby tomu zabránili. Poľnohospodárska samospráva má nastaviť zrkadlo ministerstvu a nie politikárčiť. Ak to nerobí, potom nastane stav, že nie sú vyplatené dotácie včas a riadne. Po 20. rokoch členstva v Európskej únii dospieť do stavu nevyplatenia dotácií pre farmárov je „skutočný výkon.“
PPA je v kolapse
Pre obnovenie historickej pamäte považujem za potrebné uviesť, ako sme sa do tohto stavu dostali. PPA je v kolapse. Je to výsledok vlád Smeru. Za prvej vlády Smeru sme mali obdobie „čo rok to minister – čo minister to katastrofa“.
Stálo nemalé úsilie napraviť to. Nástupom druhej Ficovej vlády v roku 2012 na čele s ministrom Jahnátkom Slovensko súhlasilo s delegovaním časti rozhodnutí na Európsku komisiu (namiesto nás mohla a aj rozhodovala EK). Zároveň sa spustil brutálny rad zmien zákonov v oblasti nájmu pozemkov (zásahov do systému náhradných pozemkov). V tejto činnosti pokračovala aj ministerka Matečná v tretej vláde Smeru. Výsledkom bol chaos. Tento chaos znásobila aj zmena systému zaradovania pozemkov do evidencie plôch (LPIS). Preto sa mohli vyplácať podpory na letisko a aj vybetónované plochy.
K pravde je treba dodať, že Slovensko funguje na systéme uhorského práva, kde pozemky sú rozdrobené s množstvom spoluvlastníckych podielov. Takto vytvorený ,,pozemno-právny koktail“ sa stal nateraz úplne nefunkčným. Predchádzajúca vláda chcela situáciu riešiť zavedením evidenčných listov, ten však je figovým listom a nie riešením a situáciu ešte viac skomplikoval.
Výmeny riaditeľov problém nevyriešia
V celej EÚ platí pravidlo, že ministerstvo riadi a platobná agentúra vykonáva, toto u nás nefunguje. Každý očakáva riešenie od toho druhého. Preto čakať, že problém s dotáciami vyrieši samotná PPA, je nemožné. Konať má aj ministerstvo. Minister Takáč menoval od svojho nástupu už tretieho riaditeľa PPA. Keď každý mesiac sa vymení generálny riaditeľ ťažko sa problémy vyriešia.
Bolo by na čase, keby minister Takáč začal problémy riešiť a nie len rozprával bájky. Slovenské pôdohospodárstvo potrebuje pozemkovú reformu, jasné a príkladné riešenia.
Minister Takáč je síce nováčik, ale je nominant a člen Smer-u, teda má stranícku spoluzodpovednosť za stav v pôdohospodárstve. Poukazovanie na zlyhanie ministrov OĽaNO pre ich neschopnosť napraviť chaos Ficových vlád, nie je riešením súčasného stavu.
Minister by mal po sto dňoch konečne predstaviť svoje riešenie a nie s farmármi protestovať v uliciach. Ministrom je preto, aby problémy riešil tam, kde sa majú, v slovenskom parlamente a na európskej úrovni.
PánaZsolta Simona poznám. Niekolkokrát som s ním aj hovoril,ale hlavne poznám jeho názory a vážim si ho ,ako odborníka.Tragédia je,že takýto pracanti,čo rozumejú polnohospodárstvu už môžu len stáťv opozícii.
Nebol p. Simon náhodou minister pôdohospodárstva keď sme uzavierali prístupové rokovania do EÚ?
Len aby sa nezabudlo…a ešte nezabudnime na p. Fígeľa.