Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Za ľudí: S koaličnými partnermi pripravíme register užívateľov pôdy

Za ľudí: S koaličnými partnermi pripravíme register užívateľov pôdy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Strana Za ľudí sa bude snažiť čo najrýchlejšie pripraviť register konečných užívateľov pôdy na Slovensku. Oznámili to na brífingu predstavitelia strany Za ľudí Tomáš Valášek, predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, spolu s podpredsedom NR SR Jurajom Šeligom, v reakcii na zistenia európskej agentúry OLAF, týkajúce sa podvodov s agrodotáciami poberanými v SR.

“To, čo sa stalo, čo je obsahom (spomínanej) správy, tie výzvy, konštatovania, že Slovensko dostalo milióny, že zistenia agentúry OLAF sú na kriminálne vyšetrovanie, toto všetko sú výsledky predošlej vlády, vizitkou strany SNS. Tá držala agrorezort pevne v rukách niekoľko rokov. To, čo sa s týmto urobí, tá náprava, to je už záležitosťou tejto vlády,” priblížil Valášek.

Ja budem pracovať s našimi koaličnými partnermi na tom, aby sme čo najrýchlejšie urobili poctivý register konečných užívateľov pôdy, teda aby sme čo najrýchlejšie vyriešili problém, ktorý agentúra OLAF pomenovala, že sa nedá rýchlo, ľahko a transparentne dohľadať, kto akú pôdu užíva, čo priamo zakladá živnú pôdu na to, aby sa tu diali subvenčné podvody,” oznámil Valášek.

Šeliga: Výberové konanie na šéfa PPA budeme veľmi pozorne sledovať

Podvody v agrosektore sa podľa Šeligu vyšetrujú už dlho.

“Očakávame, že Generálne prokuratúra SR podá nejakú správu. V nejakom horizonte pár dní budeme zvažovať, že či si nevyžiadame ako parlament detailnú správu v rámci toho, čo je možné, aby nám vyšetrovatelia a orgány činné v trestnom konaní sprístupnili, ako sa vyvíja toto vyšetrovanie. Nie preto, aby sme do neho mohli nejakým spôsobom vstupovať, ale aby sme ako zástupcovia verejnosti vedeli, že sa veci hýbu dopredu,” priblížil Šeliga.

“Chcem oceniť, že pán minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) je ochotný pripustiť, že v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) by šéfoval niekto, kto nie je zo Slovenska. Výberové konanie na šéfa PPA budeme veľmi pozorne sledovať, pretože cez PPA prúdia milióny a milióny eur na to, aby slúžili slovenským farmárom,” doplnil Šeliga.

Halgašová: Celý proces stransparentníme zmenou legislatívy

“Kontrola preukázala to, na čo dlhé roky strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorí doteraz nič neurobili,” uviedla v reakcii na správu OLAF Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR, ktorá sa v SaS venuje pôdohospodárstvu.

Podľa jej slov súčasná vláda má zadefinované a pripravené opatrenia v programovom vyhlásení vlády, ktoré tieto systémové chyby napravia.

“Celý proces stransparentníme zmenou legislatívy, ktorou odstránime deformácie vytvárajúce priestor pre nečestné praktiky. Pracujeme na zriadení verejného registra žiadateľov o priame platby s uvedením právneho titulu k pôde, ktorý by zamedzil duplicitné platby, špekulácie a aj podvody,” uviedla Halgašová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
36 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Vox popapuli
Vox popapuli
23. január 2021 13:11

Pan Seliga zije v mylnej predstave, ze vedenie PPA je v spravnych rukach. Ti co dosli, ani nevedia co maju robit. Len aby sme ne0adli na papulu.

Pravda
Pravda
27. január 2021 20:27
Odpoveď na  Vox popapuli

++++

Ja,L
Ja,L
23. január 2021 17:52

Neviem aký ďalší register je potrebný, ak aj teraz sa dá zistiť kto ktorú parcelu užíva. Pre tých ktorý to nevedia majú k dispozícii GSAA.mpsr.sk alebo mapky gku.sk, kde pekne sa dá zistiť ktorú parcelu kto používa. Vážne neviem načo to treba ešte komplikovať. A ak náhodou duplicitne sa vyznačí… Celý komentár »

SHR
SHR
23. január 2021 19:38
Odpoveď na  Ja,L

Správne, riešiť problém tam kde vyskytol ale nie ako doteraz že uplynú roky.

anton julény
anton julény
23. január 2021 20:15
Odpoveď na  Ja,L

lebo je podstatný rozdiel medzi užívateľom a nájomcom. ten vzťah nie je explicitne definovaný a ani nie je definované, čo je presne poľnohospodársky pozemok, kedy ho má užívateľ k dispozícii. a to sú základné pojmy, na základe ktorých môžte robiť akékoľvek kontroly a pre každého žiadateľa bude jednoznačne určené, aké… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
23. január 2021 21:01
Odpoveď na  Ja,L

anton julény pravidlá boli jasné, nemôže na ten istý pozemok žiadať podporu dva subjekty. Ak v katastri nie je problém a idú kontrolovať, tak nemali by nájomné zmluvy, lebo je to medzi nájomcom a prenajímateľom. Poprípade uznať už zrušené náhradné pozemky. Jednoducho v Bruseli nepoznajú rozdrobenosť katastrov kde ešte neprebehla… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
24. január 2021 17:25
Odpoveď na  Ja,L

…zistené prípady križovania (súbeh nárokov) sú jedna vec, preukázanie práva užívať pôdu (svoju alebo prenajatú) je vec druhá …a obávam sa, že to už lokálna vec nie je…

realista
realista
23. január 2021 20:20

tomu sa hovorí návrh na zníženie administratívnej záťaže agropodnikateľov…..

ináč s prekrytím v roku 2020 – dvojité deklarácie – je 305 subjektov z 17 923 subjektov, ktoré podali žiadosť….. (zdroj: http://www.gsaa.sk/)

tak prečo vyše 17 000 subjektov má byť zaťažených ďalšou reguláciou, kvôli “pár” …..

Nohavica
Nohavica
24. január 2021 16:57
Odpoveď na  realista

…evidenciu vlastných a prenajatých pozemkoch spolu s evidenciou dohodnutého a zaplateného nájomného ste povinný viesť aj teraz…

realista
realista
24. január 2021 18:09
Odpoveď na  realista

re Nohavica: …, ale nie som ju ešte naviac povinný hlásiť nejakému úradu stačí, že nahlásim sumárne údaje (aj k tomu nevidím nejaký relevantný dôvod okrem poskytnutia údajov pre agrošpekulantov) .

Nohavica
Nohavica
24. január 2021 18:15
Odpoveď na  realista

…re “realista” : § 14, ods. 2 a3 zák. 504/2003 : (2) Nájomca je povinný viesť evidenciu pozemkov, ktoré má prenajaté a pozemkov, ktoré sám vlastní a obhospodaruje, podľa prenajímateľov a druhu pozemkov. Nájomca je povinný viesť evidenciu ním obhospodarovaných pozemkov. Údaje a informácie z týchto evidencií je povinný na… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
24. január 2021 20:40
Odpoveď na  realista

Poznám prípady, kedy bol nájomný vzťah zákonným spôsobom ukončený a napriek tomu predošlý nájomca naďalej nezákonne pôdu užíva, robí rôzne obštrukcie, často s komickým zdôvodnením, len aby pôdu nemusel v zmysle zákona nájomcovi vydať. Samozrejme, naďalej sú poberané podporné platby (nezákonné obohatenie) v súbehu s nedovoleným užívaním cudzej veci, bránením… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
24. január 2021 20:49
Odpoveď na  realista

jozef R. – …máte pravdu, panuje tu bezprávny stav, do ktorého sa každý bojí pichnúť …navyše mám dojem, že ani ministerstvu, ani PPA nie je jasné, čo treba robiť…nie je to jednoduché a nevyrieši sa to zo dňa na deň (viď napr tento text : https://dennikn.sk/blog/2204231/polnohospodarstvo-boj-o-pozemky-bude-pokracovat/ ), ale treba začať…

realista
realista
24. január 2021 22:23
Odpoveď na  realista

Re Nohavica – zjavne problém čítanie s porozumením – som povinný viesť a na p o ž i a d a n i e poskytnúť – nie zaslať do xx.yy.zzzz, odporúčam do pozornosti aj vykonávaciu vyhlášku → https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/172/ , ktorá v prílohe č. 3 stanovuje rozsah údajov zasielaných orgánom štátnej… Celý komentár »

anton julény
anton julény
25. január 2021 1:45
Odpoveď na  realista

zákon stanovuje len dva subjekty, ktorým môžte tieto údaje poskytnúť, OU PLO a PPA (aj to len v odôvodnených prípadoch). V prípade sporov by malo konať OU PLO a problém vyriešiť komplexne pre všetkých užívateľov, tak ako to navrhujeme (spoločný postup pri podávaní žiadostí o priame platby, viď https://www.p12a.sk/spolocne-postupy/). Ak… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
25. január 2021 8:02
Odpoveď na  realista

Re : “realista”…nerobte tu paniku…samozrejme, že poznám vyhlášku 172…reagoval som len na vaše “zníženie administratívnej záťaže a ďalšiu reguláciu”… …aj zdravý rozum povie, že ak užívam pôdu, mal by som mať k nej nejaký právny vzťah… nehovoriac o situácii keď za to dostávam peniaze z verejných zdrojov… …ako čítam s… Celý komentár »

realista
realista
25. január 2021 11:26
Odpoveď na  realista

re: Nohavica vysvetlenie: asi sme sa nepochopili – konštatovanie bolo myslené ako sarkazmus…….. (“zníženie administratívnej záťaže a ďalšiu reguláciu” – nabudúce dám úvodzovky… ….štatistický úrad → určuje metodiku štatistických zisťovaní, zhromažďuje a spracováva štatistické údaje….., tak prečo to majú robiť pozemkové odbory ? Azda si myslíte , že ochrana údajov… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
25. január 2021 13:45
Odpoveď na  realista

Re : “realista” …ja som to pochopil…nebojte…”anton julény” tu už riešenia naznačil a dal aj odkaz, kde je problematika dobre rozobratá…nie je to jednoduché, ale treba s tým začať niečo robiť… …prečo podľa tejto logiky štatistický úrad nevedie aj kataster, register trestov alebo evidenciu vozidiel ?… …keď sme už pri… Celý komentár »

realista
realista
25. január 2021 14:36
Odpoveď na  realista

Re Nohavica : Ospravedlňujem sa za moje schopnosti popísať moje videnie problému- zjavne je problém veci podať tak aby ste ich vedeli rozlíšiť a pochopiť … takže škoda námahy ….
…viac nedodám aby som neurazil…

Jano
Jano
25. január 2021 7:11

Zdravím,,, kedy sa už konečne prestanú zaoberať hlúposťami a konečne začnú riešiť zábery najlepšej a najkvalitnejšej pôdy ….včera bolo v správach že idú stavať nejaký nezmyselný otrokársky priemyselný park pri Rimavskej sobote na najlepšej pôde,ved v okolí rimavskej soboty je toľko skrachovaných areálov že môžu búrať a stavať koľko sa… Celý komentár »

anton julény
anton julény
25. január 2021 18:11
Odpoveď na  Jano

môžte ich zastaviť napríklad aktivitou občanov pri tvorbe územných plánov (a aj keď cesta slávika nie je vzorom, ukazuje aspoň, že cesta existuje). už teraz nemusia v mnohých prípadoch riešiť zmenu, lebo tam už roky čaká na svoju príležitosť. Na druhej strane riešenie opustených alebo “zabudnutých” areálov je zatiaľ neriešiteľné,… Celý komentár »

G.S.
G.S.
26. január 2021 17:39
Odpoveď na  Jano

Pán Juleny. Práve pri tom vysporiadaní hospodárskych dvorov je problém pre väčšinu nenormálne nároky geodetov na cenu. Cena za pár ha pomaly ako keby tam geodet musel drieť pol roka v pote tváre. Tak pri takýchto cenách je to výhodné len pre bohatých. Je smutné, keď za 2 ha mám… Celý komentár »

Douglas
Douglas
28. január 2021 10:01
Odpoveď na  Jano

Jano, prosím vás Vy ste odkiaľ s ktorého regiónu? Ak sa môžem spýtať…

Jano
Jano
27. január 2021 21:03

Aktivitou občanov? to snáď nemyslíte vážne…… na Slovensku kde ľudia nemajú absolútne žiadny vzťah k pôde a k prírode?… aspom tí hore by mali brať ohľad na to, keď už verejnosť na to zvysoka kašle……..

Douglas
Douglas
28. január 2021 10:03

Jano, prosím vás Vy ste odkiaľ z ktorého regiónu? Ak sa môžem spýtať…

Tomáš Valášek
Tomáš Valášek
28. január 2021 16:45

Vďaka všetkým za komentáre, čítam a počúvam, s niektorými z Vás som už v priamom kontakte – Tomáš Valášek, Za ľudí.

Marian Bulla
Marian Bulla
28. január 2021 18:02
Odpoveď na  Tomáš Valášek

PPA už údajne na tom začala pracovať. Treba sa tam informovať.

Ja,L
Ja,L
28. január 2021 19:13
Odpoveď na  Tomáš Valášek

Aj pre Štátne lesy zavediete povinný register?
Lebo od roku 1993 kedy som zdedil prvé pozemky ako aj lesné pozemky, som od lesov nevidel ani cent. A to je už 28 rokov.

podujatia
podujatia
29. január 2021 7:44
Odpoveď na  Tomáš Valášek

je pekné, že sa zaujímane všetci o pôdu v LPIS (tam sa dajú “ťažiť dotácie) a pozemkové úpravy (aby sa dalo s pozemkami obchodovať)…. Ale čo takto začať aj od “vlastných dverí”) – nevysporiadané pozemky pod infraštruktúrou a nielen cesty, ale napr. aj rozvody energie o lesných a ostatných pozemkoch… Celý komentár »

Madla
Madla
1. február 2021 12:54

chci se zeptat, zda je někde dohledatelné na veřejném registru v SR, kdo pozemek užívá (kdo žádá o dotace). Kamarádka zdědila půdu na Slovensku a pátrá po nájemci. V ČR je to vcelku snadno dohledatelné, existuje veřejně dostupný registr, který žadatele o dotace registruje. Čekala jsem že na Slovensku to… Celý komentár »

realista
realista
1. február 2021 13:34
Odpoveď na  Madla
Madla
Madla
1. február 2021 15:02

realista – moc díky za odkaz, ale měla jsme na mysli rejstřík, kde najdu vlastníka a zároveň, kdo na pudě hospodaří, pokud možno v jednom “ranku”? Nebo jsme to na tom odkazu od vás nedokázala najít. V ČR najdu pod jedním veřejným registrem více méně kompletní info o parcele, tedy… Celý komentár »

Marián Bulla
Marián Bulla
1. február 2021 16:09
Odpoveď na  Madla

Vyhľadávanie v ZBGISe nie je až také intuitívne, pozrite si napr. toto video :
https://www.youtube.com/watch?v=6UtK0cln15I
následne si ešte v ľavej ponuky zapnite “agrovrstvy”. Po kliknutí na parcelu sa vám zobrazia všetky údaje.
Bohužiaľ, nie vždy to funguje, treba skúšať.

Madla
Madla
1. február 2021 16:46

Marián Bulla – taktéž děkuji za odkaz, vyhledat vlastníka umím, pátrám po tom, kde najdu uživatele pozemku, v ČR v registru LPIS mám možnost najít podle parcelního čísla, případně podle LV najít uživatele, to je právě, to po čem pátrám. Kamarádka dědí po mamince, ví kde pozemek leží, ale neví… Celý komentár »

Marián Bulla
Marián Bulla
1. február 2021 17:12
Odpoveď na  Madla

Vľavo v rozbaľovacom menu si nájdite “vrstvy a podkladové mapy” a v ňom zakliknite “Agro vrstvy”.

Madla
Madla
1. február 2021 17:27

Marián Bulla – díky ;-), už se v tom začínám trochu orientovat, pravda z mého úhlu pohledu by to mohlo být uživatelsky víc příjemné, ale možná je problém mezi klávesnicí a židlí…..