Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Za ľudí: S koaličnými partnermi pripravíme register užívateľov pôdy

Za ľudí: S koaličnými partnermi pripravíme register užívateľov pôdy

Strana Za ľudí sa bude snažiť čo najrýchlejšie pripraviť register konečných užívateľov pôdy na Slovensku. Oznámili to na brífingu predstavitelia strany Za ľudí Tomáš Valášek, predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, spolu s podpredsedom NR SR Jurajom Šeligom, v reakcii na zistenia európskej agentúry OLAF, týkajúce sa podvodov s agrodotáciami poberanými v SR.

“To, čo sa stalo, čo je obsahom (spomínanej) správy, tie výzvy, konštatovania, že Slovensko dostalo milióny, že zistenia agentúry OLAF sú na kriminálne vyšetrovanie, toto všetko sú výsledky predošlej vlády, vizitkou strany SNS. Tá držala agrorezort pevne v rukách niekoľko rokov. To, čo sa s týmto urobí, tá náprava, to je už záležitosťou tejto vlády,” priblížil Valášek.

Ja budem pracovať s našimi koaličnými partnermi na tom, aby sme čo najrýchlejšie urobili poctivý register konečných užívateľov pôdy, teda aby sme čo najrýchlejšie vyriešili problém, ktorý agentúra OLAF pomenovala, že sa nedá rýchlo, ľahko a transparentne dohľadať, kto akú pôdu užíva, čo priamo zakladá živnú pôdu na to, aby sa tu diali subvenčné podvody,” oznámil Valášek.

Šeliga: Výberové konanie na šéfa PPA budeme veľmi pozorne sledovať

Podvody v agrosektore sa podľa Šeligu vyšetrujú už dlho.

“Očakávame, že Generálne prokuratúra SR podá nejakú správu. V nejakom horizonte pár dní budeme zvažovať, že či si nevyžiadame ako parlament detailnú správu v rámci toho, čo je možné, aby nám vyšetrovatelia a orgány činné v trestnom konaní sprístupnili, ako sa vyvíja toto vyšetrovanie. Nie preto, aby sme do neho mohli nejakým spôsobom vstupovať, ale aby sme ako zástupcovia verejnosti vedeli, že sa veci hýbu dopredu,” priblížil Šeliga.

“Chcem oceniť, že pán minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) je ochotný pripustiť, že v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) by šéfoval niekto, kto nie je zo Slovenska. Výberové konanie na šéfa PPA budeme veľmi pozorne sledovať, pretože cez PPA prúdia milióny a milióny eur na to, aby slúžili slovenským farmárom,” doplnil Šeliga.

Halgašová: Celý proces stransparentníme zmenou legislatívy

“Kontrola preukázala to, na čo dlhé roky strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorí doteraz nič neurobili,” uviedla v reakcii na správu OLAF Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR, ktorá sa v SaS venuje pôdohospodárstvu.

Podľa jej slov súčasná vláda má zadefinované a pripravené opatrenia v programovom vyhlásení vlády, ktoré tieto systémové chyby napravia.

“Celý proces stransparentníme zmenou legislatívy, ktorou odstránime deformácie vytvárajúce priestor pre nečestné praktiky. Pracujeme na zriadení verejného registra žiadateľov o priame platby s uvedením právneho titulu k pôde, ktorý by zamedzil duplicitné platby, špekulácie a aj podvody,” uviedla Halgašová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

36 komentárov

 1. Vox popapuli
  23. januára 2021

  Pan Seliga zije v mylnej predstave, ze vedenie PPA je v spravnych rukach. Ti co dosli, ani nevedia co maju robit. Len aby sme ne0adli na papulu.

  Odpovedať
  1. Pravda
   27. januára 2021

   ++++

 2. Ja,L
  23. januára 2021

  Neviem aký ďalší register je potrebný, ak aj teraz sa dá zistiť kto ktorú parcelu užíva. Pre tých ktorý to nevedia majú k dispozícii GSAA.mpsr.sk alebo mapky gku.sk, kde pekne sa dá zistiť ktorú parcelu kto používa. Vážne neviem načo to treba ešte komplikovať.
  A ak náhodou duplicitne sa vyznačí voľaktorá parcela, tak to systém ukáže. Problém treba riešiť lokálne, kde sa vyskytol a nerobiť z toho celoštátny.

  Odpovedať
  1. SHR
   23. januára 2021

   Správne, riešiť problém tam kde vyskytol ale nie ako doteraz že uplynú roky.

  2. anton julény
   23. januára 2021

   lebo je podstatný rozdiel medzi užívateľom a nájomcom. ten vzťah nie je explicitne definovaný a ani nie je definované, čo je presne poľnohospodársky pozemok, kedy ho má užívateľ k dispozícii. a to sú základné pojmy, na základe ktorých môžte robiť akékoľvek kontroly a pre každého žiadateľa bude jednoznačne určené, aké má nároky na priame platby.

   Do vykonania pozemkových úprav by sa nemalo preto hovoriť o pozemkoch, ale len o výmerách, ktoré majú užívatelia prenajaté a užívaní poľnohospodárskych pozemkov určených hranicami užívania. Po pozemkových úpravách by sa malo hovoriť len o parcelách registra C KN, ktoré sú identické s pozemkami na poľnohospodárske účely.

  3. Ja,L
   23. januára 2021

   anton julény pravidlá boli jasné, nemôže na ten istý pozemok žiadať podporu dva subjekty. Ak v katastri nie je problém a idú kontrolovať, tak nemali by nájomné zmluvy, lebo je to medzi nájomcom a prenajímateľom. Poprípade uznať už zrušené náhradné pozemky. Jednoducho v Bruseli nepoznajú rozdrobenosť katastrov kde ešte neprebehla komasácia. A naši europoslanci, by to mali pomôcť vysvetliť kontrolórom z Bruseli. Samozrejme tomu by mali byť europoslancami ľudia, ktorý skutočne poznajú problematiku rozdrobenosti pozemkov. Mne stačilo vidieť TV relácie s diskutérmi, kde sami nevedeli čo sú to náhradné pozemky, a že to boli vymerané dočasne do komasacie, aby rozdrobenosť neobmedzoval hospodárenie na poľnohospodárskej pôde. Kde kataster užíva jeden podnik, nemá problémy, ale kde 6-8 či viac podnikajúcich subjektov a parcela sa skladá zo 70 malých 8-30 árových parciel a jednotlivé malé parcely maju 4-12 majiteľov a každý má podpísaný prenájom svojich parciel s podielmi s iným subjektom, tak je takpovediac všetko dať na papier aby vyhovovalo kontrole, keď aj oslovíte majiteľa pozemku a ten neodpovedá…….. je to veľmi problematické.
   Kde prebehla komasácia, Tým je jednoduchšie, ale kde je ešte starý rozdrobený stav, tak Tí pri kontrole môžu chytať za hlavu.

  4. Nohavica
   24. januára 2021

   …zistené prípady križovania (súbeh nárokov) sú jedna vec, preukázanie práva užívať pôdu (svoju alebo prenajatú) je vec druhá …a obávam sa, že to už lokálna vec nie je…

 3. realista
  23. januára 2021

  tomu sa hovorí návrh na zníženie administratívnej záťaže agropodnikateľov…..

  ináč s prekrytím v roku 2020 – dvojité deklarácie – je 305 subjektov z 17 923 subjektov, ktoré podali žiadosť….. (zdroj: http://www.gsaa.sk/)

  tak prečo vyše 17 000 subjektov má byť zaťažených ďalšou reguláciou, kvôli “pár” …..

  Odpovedať
  1. Nohavica
   24. januára 2021

   …evidenciu vlastných a prenajatých pozemkoch spolu s evidenciou dohodnutého a zaplateného nájomného ste povinný viesť aj teraz…

  2. realista
   24. januára 2021

   re Nohavica: …, ale nie som ju ešte naviac povinný hlásiť nejakému úradu stačí, že nahlásim sumárne údaje (aj k tomu nevidím nejaký relevantný dôvod okrem poskytnutia údajov pre agrošpekulantov) .

  3. Nohavica
   24. januára 2021

   …re “realista” : § 14, ods. 2 a3 zák. 504/2003 :
   (2)
   Nájomca je povinný viesť evidenciu pozemkov, ktoré má prenajaté a pozemkov, ktoré sám vlastní a obhospodaruje, podľa prenajímateľov a druhu pozemkov. Nájomca je povinný viesť evidenciu ním obhospodarovaných pozemkov. Údaje a informácie z týchto evidencií je povinný na požiadanie poskytnúť okresnému úradu a Pôdohospodárskej platobnej agentúre.13)
   (3)
   Nájomca je povinný viesť a uchovávať evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom za pozemky podľa katastrálnych území k 31. decembru a údaje a informácie z tejto evidencie poskytnúť okresnému úradu každoročne do 31. januára nasledujúceho roku.

  4. jozef R.
   24. januára 2021

   Poznám prípady, kedy bol nájomný vzťah zákonným spôsobom ukončený a napriek tomu predošlý nájomca naďalej nezákonne pôdu užíva, robí rôzne obštrukcie, často s komickým zdôvodnením, len aby pôdu nemusel v zmysle zákona nájomcovi vydať. Samozrejme, naďalej sú poberané podporné platby (nezákonné obohatenie) v súbehu s nedovoleným užívaním cudzej veci, bránením výkonu vlastníckeho práva. Na takýto banditizmus okrem iného diplomaticky poukazuje OLAF a voči takémuto správaniu niektorých subjektov treba dôrazne zakročiť. Zákon musí platiť pre každého.To, že tam prídu policajti, niečo zapíšu a ďalšie tri roky sa nič nedeje nič nerieši.Najskôr právo a poriadok v rezorte, potom nebude treba nové registre.

  5. Nohavica
   24. januára 2021

   jozef R. – …máte pravdu, panuje tu bezprávny stav, do ktorého sa každý bojí pichnúť …navyše mám dojem, že ani ministerstvu, ani PPA nie je jasné, čo treba robiť…nie je to jednoduché a nevyrieši sa to zo dňa na deň (viď napr tento text : https://dennikn.sk/blog/2204231/polnohospodarstvo-boj-o-pozemky-bude-pokracovat/ ), ale treba začať…

  6. realista
   24. januára 2021

   Re Nohavica – zjavne problém čítanie s porozumením – som povinný viesť a na p o ž i a d a n i e poskytnúť – nie zaslať do xx.yy.zzzz, odporúčam do pozornosti aj vykonávaciu vyhlášku → https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/172/ , ktorá v prílohe č. 3 stanovuje rozsah údajov zasielaných orgánom štátnej správy – čo je možné považovať za poskytovanie údajov pre agrošpekulantov . Na takého veci je predsa štatistický úrad….!!! (tam sú údaje anonymizované)
   Je to tak keď v zákone vidíme len to chceme vidieť, resp. čo nám vyhovuje….

  7. anton julény
   25. januára 2021

   zákon stanovuje len dva subjekty, ktorým môžte tieto údaje poskytnúť, OU PLO a PPA (aj to len v odôvodnených prípadoch). V prípade sporov by malo konať OU PLO a problém vyriešiť komplexne pre všetkých užívateľov, tak ako to navrhujeme (spoločný postup pri podávaní žiadostí o priame platby, viď https://www.p12a.sk/spolocne-postupy/).

   Ak to robíme pre užívateľov, tak je to podobné ako pri pozemkových úpravách. a tam tiež zhromažďujeme údaje o vlastníkoch, parcelách a ďalšie informácie a ak poskytujeme nejaké informácie, tak všetkým a v zmysle zákona.

   A ktorá informácia týkajúca sa užívania nie je verejná? Len nájomné zmluvy, a tie od vás nikto nechce – len súpis vlastníckych vzťahov, za ktoré si nárokujete výmeru poľnohospodárskych pozemkov.

   A ak sa pri sumarizácii nenájdu “duplicity”, tak nie je čo riešiť a na druhej strane, cez §12a sa zruší väčšinové právo (§136 OZ) a farmárom sa otvorí cesta prístupu k pôde. Preto nechápem, prečo ho dôsledne nevyužívajú a podľa všetkého majú na svoje strane aj MPaRV (len to by muselo chápať možnosti tohto procesu). A okamžité uplytnenie.

  8. Nohavica
   25. januára 2021

   Re : “realista”…nerobte tu paniku…samozrejme, že poznám vyhlášku 172…reagoval som len na vaše “zníženie administratívnej záťaže a ďalšiu reguláciu”…
   …aj zdravý rozum povie, že ak užívam pôdu, mal by som mať k nej nejaký právny vzťah… nehovoriac o situácii keď za to dostávam peniaze z verejných zdrojov…
   …ako čítam s porozumením tak čítam s porozumením, čo s tým má štatistický úrad ?…
   …a agrošpekulanti ? …práve tí využívajú bezprávny stav, ktorý tu panuje…

  9. realista
   25. januára 2021

   re: Nohavica
   vysvetlenie:
   asi sme sa nepochopili – konštatovanie bolo myslené ako sarkazmus…….. (“zníženie administratívnej záťaže a ďalšiu reguláciu” – nabudúce dám úvodzovky…

   ….štatistický úrad → určuje metodiku štatistických zisťovaní, zhromažďuje a spracováva štatistické údaje….., tak prečo to majú robiť pozemkové odbory ? Azda si myslíte , že ochrana údajov za jednotlivé subjekty je tam O.K. , respektíve ich anonymizácia ? (agrošpekulanti)

   čo vyrieši register pri deravej legislatíve ?
   a kto tam bude nahrávať dáta ?

  10. Nohavica
   25. januára 2021

   Re : “realista” …ja som to pochopil…nebojte…”anton julény” tu už riešenia naznačil a dal aj odkaz, kde je problematika dobre rozobratá…nie je to jednoduché, ale treba s tým začať niečo robiť…
   …prečo podľa tejto logiky štatistický úrad nevedie aj kataster, register trestov alebo evidenciu vozidiel ?…
   …keď sme už pri tom katastri…nevadí vám, že je verejný ? …a nevadí vám, že stav, ktorý je tu teraz s nájmami, je v rozpore so zákonom ?..
   …”anton julény” dobre napísal, že pozemkový odbor od nikoho nebude pýtať nájomné zmluvy…mal by žiadať len evidenciu, ktorú ste podľa zákona povinný aj tak viesť …a ak ju vediete podľa vyhlášky 172/2018, ktorú som podľa vás zamlčal lebo sa mi nehodí do krámu, pošlete ju na okres mailom…tým pádom nebudete zaťažený ani vy ani pozemkový odbor…
   …deravá legislatíva ?…ako vidno, tá až taká deravá nie je (na počudovanie), akurát je neochota alebo neschopnosť ju použiť…

  11. realista
   25. januára 2021

   Re Nohavica : Ospravedlňujem sa za moje schopnosti popísať moje videnie problému- zjavne je problém veci podať tak aby ste ich vedeli rozlíšiť a pochopiť … takže škoda námahy ….
   …viac nedodám aby som neurazil…

 4. Jano
  25. januára 2021

  Zdravím,,, kedy sa už konečne prestanú zaoberať hlúposťami a konečne začnú riešiť zábery najlepšej a najkvalitnejšej pôdy ….včera bolo v správach že idú stavať nejaký nezmyselný otrokársky priemyselný park pri Rimavskej sobote na najlepšej pôde,ved v okolí rimavskej soboty je toľko skrachovaných areálov že môžu búrať a stavať koľko sa im zachce,ale samozrejme kšeftíky musia byť,,,, 60 hektárov kvalitnej pôdy pôjde nenávratne preč………kto zastaví konečne týchto bláznov , kto to už konečne celé stopne???

  Odpovedať
  1. anton julény
   25. januára 2021

   môžte ich zastaviť napríklad aktivitou občanov pri tvorbe územných plánov (a aj keď cesta slávika nie je vzorom, ukazuje aspoň, že cesta existuje). už teraz nemusia v mnohých prípadoch riešiť zmenu, lebo tam už roky čaká na svoju príležitosť.

   Na druhej strane riešenie opustených alebo “zabudnutých” areálov je zatiaľ neriešiteľné, lebo sú tam ťarchy, ktoré by budúci investor musel riešiť (napr. problémy, ktoré vytvorila privatizácia). V zákone o pozemkových úpravách existuje riešenie, jednoduché pozemkové úpravy pre hospodárske dvory alebo rómske osady (https://dennikn.sk/blog/1848367/pozemkove-upravy-romske-osady/), kde štát poskytne potrebnú výmeru na majetkoprávne vysporiadanie (za určitých podmienok). V týchto areáloch (ktoré mnohé predstavujú environmentálne hrozby) by tieto ťarchy mohol prevziať, alebo by sa presunuli na časť majetku, ktorému by sa zvýšila likvidita. Ale to by museli rezorty medzi sebou komunikovať a spolupracovať.

  2. G.S.
   26. januára 2021

   Pán Juleny. Práve pri tom vysporiadaní hospodárskych dvorov je problém pre väčšinu nenormálne nároky geodetov na cenu. Cena za pár ha pomaly ako keby tam geodet musel drieť pol roka v pote tváre. Tak pri takýchto cenách je to výhodné len pre bohatých. Je smutné, keď za 2 ha mám zaplatiť dvojnásobok a viac ich reálnej hodnoty v danom katastri. Ceny ešte navyše doporučované komorou a že vás PMU nevyšetruje.

  3. Douglas
   28. januára 2021

   Jano, prosím vás Vy ste odkiaľ s ktorého regiónu? Ak sa môžem spýtať…

 5. Jano
  27. januára 2021

  Aktivitou občanov? to snáď nemyslíte vážne…… na Slovensku kde ľudia nemajú absolútne žiadny vzťah k pôde a k prírode?… aspom tí hore by mali brať ohľad na to, keď už verejnosť na to zvysoka kašle……..

  Odpovedať
 6. Douglas
  28. januára 2021

  Jano, prosím vás Vy ste odkiaľ z ktorého regiónu? Ak sa môžem spýtať…

  Odpovedať
 7. Tomáš Valášek
  28. januára 2021

  Vďaka všetkým za komentáre, čítam a počúvam, s niektorými z Vás som už v priamom kontakte – Tomáš Valášek, Za ľudí.

  Odpovedať
  1. Marian Bulla
   28. januára 2021

   PPA už údajne na tom začala pracovať. Treba sa tam informovať.

  2. Ja,L
   28. januára 2021

   Aj pre Štátne lesy zavediete povinný register?
   Lebo od roku 1993 kedy som zdedil prvé pozemky ako aj lesné pozemky, som od lesov nevidel ani cent. A to je už 28 rokov.

  3. realista
   29. januára 2021

   je pekné, že sa zaujímane všetci o pôdu v LPIS (tam sa dajú “ťažiť dotácie) a pozemkové úpravy (aby sa dalo s pozemkami obchodovať)…. Ale čo takto začať aj od “vlastných dverí”) – nevysporiadané pozemky pod infraštruktúrou a nielen cesty, ale napr. aj rozvody energie o lesných a ostatných pozemkoch ani nehovoriac. Máme ambíciu utvoriť daľší register a pritom súčasné informačné systémy sú v ” stave rozpracovanosti”, pozemkové úrady riešia nejaké tabuľky a potom neostáva čas na kontrolu dodržiavania napr. právnych predpisov na ochranu pôdy… ak budete mať čas skúste si kliknúť pre inšpiráciu → http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/ a potom pre porovnanie → https://gsaa.mpsr.sk/ , http://www.podnemapy.sk/default.aspx a https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk
   Samozrejme tým nechcem povedať , že pozemkové úpravy nie je potrebné robiť – ale mali by byť nadstavbou územného plánu územia – takže je na mieste otázka: Robiť pozemkové úpravy v obciach kde niet územného plánu ?

 8. Madla
  1. februára 2021

  chci se zeptat, zda je někde dohledatelné na veřejném registru v SR, kdo pozemek užívá (kdo žádá o dotace). Kamarádka zdědila půdu na Slovensku a pátrá po nájemci. V ČR je to vcelku snadno dohledatelné, existuje veřejně dostupný registr, který žadatele o dotace registruje. Čekala jsem že na Slovensku to může fungovat obdobně? Můžete mě prosím někdo dát odkaz, kde bych to našla pro Slovensko?
  Na adrese http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

  Odpovedať
  1. realista
   1. februára 2021
 9. Madla
  1. februára 2021

  realista – moc díky za odkaz, ale měla jsme na mysli rejstřík, kde najdu vlastníka a zároveň, kdo na pudě hospodaří, pokud možno v jednom “ranku”? Nebo jsme to na tom odkazu od vás nedokázala najít. V ČR najdu pod jedním veřejným registrem více méně kompletní info o parcele, tedy pokud je tam žadatel o dotace. Starám se v naší rodině o pozemky, tedy mám jen obecné povědomí. Na SK netu jsem si “vylámala zuby” a nejsem schopná to dohledat.

  Odpovedať
  1. Marián Bulla
   1. februára 2021

   Vyhľadávanie v ZBGISe nie je až také intuitívne, pozrite si napr. toto video :
   https://www.youtube.com/watch?v=6UtK0cln15I
   následne si ešte v ľavej ponuky zapnite “agrovrstvy”. Po kliknutí na parcelu sa vám zobrazia všetky údaje.
   Bohužiaľ, nie vždy to funguje, treba skúšať.

 10. Madla
  1. februára 2021

  Marián Bulla – taktéž děkuji za odkaz, vyhledat vlastníka umím, pátrám po tom, kde najdu uživatele pozemku, v ČR v registru LPIS mám možnost najít podle parcelního čísla, případně podle LV najít uživatele, to je právě, to po čem pátrám. Kamarádka dědí po mamince, ví kde pozemek leží, ale neví kdo ho užívá. Jako malá tam jezdila, ale prý ztratila vazby a údajně už tam nikoho. http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

  Odpovedať
  1. Marián Bulla
   1. februára 2021

   Vľavo v rozbaľovacom menu si nájdite “vrstvy a podkladové mapy” a v ňom zakliknite “Agro vrstvy”.

 11. Madla
  1. februára 2021

  Marián Bulla – díky ;-), už se v tom začínám trochu orientovat, pravda z mého úhlu pohledu by to mohlo být uživatelsky víc příjemné, ale možná je problém mezi klávesnicí a židlí…..

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.