Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

Vypracujú dokument o poľnohospodárstve do roku 2030

chat_bubbleKomentáre: 8 visibilityZobrazenia: 2259
UniCredit Bank 2018

Slovensko vypracuje strategický dokument o tom, akým spôsobom sa má vyvíjať slovenské poľnohospodárstvo do roku 2030. Zhodol sa na tom na utorkovom stretnutí predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) so zástupcami Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

Podľa premiéra by sa mali v dokumente zadefinovať opatrenia, ktoré je v rámci poľnohospodárstva potrebné prijať.

„A dúfam, keď sa podarí takýto dokument prijať, budú sa ním riadiť aj budúce vlády, bez ohľadu na to, z akých politických strán alebo akej preferencie budú,“ avizoval Pellegrini.

Na príprave tohto koncepčného dokumentu bude podľa ministerky Matečnej pracovať ministerstvo pôdohospodárstva, ale aj Inštitút pôdohospodárskej politiky a samozrejme všetky inštitúcie rezortu, vrátane výskumných ústavov a tiež vrátane zástupcov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

„Musíme pomenovať, kde je slovenské poľnohospodárstvo dnes a kde ho chceme mať o 30 rokov,“ zdôraznila Matečná.

Preto veľmi ocenila tento zámer, Slovensko musí mať podľa jej slov vízie do budúcnosti a tiež merateľné ciele a míľniky, ktoré sa budú sledovať a kontrolovať.

„Poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ale aj lesníctvo, ktoré patrí do môjho rezortu, sú tou významnou zložkou životného prostredia, ktorá môže napomôcť nielen rozvoju vidieka ale aj k zmenám klímy a k lepšiemu životnému prostrediu,“ opísala šéfka agrorezortu.

Zámer vytvoriť strategický dokument o tom, ako bude slovenské poľnohospodárstvo v budúcnosti vyzerať, ocenili aj predstavitelia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv. Pripomenuli, že po ňom už dlhodobo volajú. Mal by podľa nich určiť to, akým spôsobom vláda a aj spoločnosť prispejú k tomu, aby slovenské poľnohospodárstvo napredovalo.

Podľa premiéra nastala na utorkovom stretnutí zhoda aj v postupe voči slovenským poľnohospodárom v rámci rokovaní s Európskou úniou.

„Budeme bojovať za to, aby sa približovanie platieb slovenským farmárom tým západoeurópskym zrýchľovalo,“ zdôraznil Pellegrini.

Aktuálne je podľa neho plán, že by priame podpory mohli dosiahnuť 90 % úrovne starých členských krajín EÚ, v súčasnosti je to 78 %.

„Ale chceli by sme, aby to bolo rýchlejšie,“ avizoval.

Zároveň bude vláda podľa neho podporovať zachovanie dvojpilierového financovania poľnohospodárov. Teda to, aby sa viac podporovali aktívni farmári, ktorí chovajú zvieratá a tiež produkujú rastlinnú výrobu. Premiér tiež s poľnohospodármi diskutoval o tom, ako zmierniť následky sucha na Slovensku. Musia sa podľa neho robiť opatrenia, aby sa farmári vedeli klimatickým zmenám brániť. Napríklad investovanie do zavlažovacích zariadení či do rekonštrukcie zavlažovacích kanálov.

Pellegrini súčasne uviedol, že rešpektuje požiadavku farmárov, aby aj pomoc zo strany štátu bola výraznejšia, tak ako to je v roku 2018.

„Budem preto podporovať podpredsedníčku vlády Matečnú v negociáciách v tom, aby pre rok 2019 z priorít, o ktorých ide rokovať koaličná rada, bola vyčlenená časť aj na priamu štátnu pomoc pre poľnohospodárov,“ dodal.

Súčasne premiér zdôraznil, že chce, aby sa opäť venovala pozornosť potravinárskemu priemyslu na Slovensku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1389 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

8 komentárov

 1. Anonym
  15. mája 2018

  Ach jo. Tito nevedia ani, kde je sever a nemaju ani ponatia, kde bude svet v roku 2030. Boooze, toto je hrozne, ked niekto zaspi dobu!
  Radsej keby spisali vyhlasenie, ze uz nebudu kradnut a odisli na smetisko dejin.

  Odpovedať
 2. Pavol
  15. mája 2018

  78percent priemeru najmu vlasnikovy pody EU,78 percent mzdy priemeru EU.atd

  Odpovedať
 3. Bps
  15. mája 2018

  A sme skončili…

  Odpovedať
 4. Pinzgauer
  15. mája 2018

  Nevidím dôvod prečo by mali priame podpory dosahovať takú výšku, akú majú v starých členských štátoch. Traktorista, ani ošetrovateľ zvierat, u nás nezarobia toľko čo v starých členských štátoch, nájom za pôdu takisto nedosahuje takú výšku ako v starých členských štátoch, tak prečo by mali byť na Slovensku rovnaké priame platby, ako v starých členských štátoch?

  Odpovedať
 5. Pinzgauer
  15. mája 2018

  Okrem toho, práve dotácie na plochu boli štartovacím impulzom tohoto bordelu čo tu dnes máme. Dotácie na plochu pritiahli do poľnohospodárstva ľudí ktorý o poľnohospodárstve dovtedy nič nevedeli, a o poľnohospodárstvo sa začali zaujímať až vtedy, keď sa dozvedeli že dostanú peniaze, napriek tomu že nič nevyrobia. Dotácie na plochu vytvorili model podnikania, v ktorom podstata spočíva v tom zabrať čo najväčšiu plochu, a inak byť pasívny. Problém je v tom že týto „zaberači plochy“ zaberajú pôdu ľuďom ktorý by na nej vedeli a chceli aj niečo vyrobiť. My nepotrebujeme vyššie priame podpory, my potrebujeme transparentnejšie rozdelenie tých podpôr, ktoré máme, a unikajú nesprávnym smerom. Náš systém podpôr je ako deravé vedro, môžme doňho liať koľko chceme, výsledok je stále rovnaký, len môžeme minúť viac vody, ale bez výsledného efektu.

  Odpovedať
 6. ni
  16. mája 2018

  A paradoxne najvacsim poberatelom dotacie je prave APA a ministerstvo, ktore neprodukuju nic.

  Odpovedať
 7. Bps
  16. mája 2018

  Ni, píš k veci…

  Odpovedať
 8. Marek
  16. mája 2018

  Dorovnaním platieb so starými členskými štátmi by sme získali nenáležité výhody. Tzv. „obvyklé nájomné“ zabetónované zákonom naveky vo výške 20-30 €/ha, výpovedná doba nájmu 5 rokov, mzdy v poľnohospodárstve… Veď to je tu pre farmárov raj na zemi. Na úkor vlastníkov pôdy a zamestnancov. Tí, čo plačú, aké je to ťažké, nech mi vysvetlia, prečo sa sem hrnú Dáni, Rakúšania, Číňania, Holanďania… No práve kvôli smiešnemu nájomnému a mzdám zamestnancov.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.