Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SaS: Vo veci drobných farmárov podávame trestné oznámenie

SaS: Vo veci drobných farmárov podávame trestné oznámenie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa vo veci drobných farmárov obracia na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, podáva trestné oznámenie.

“Musím povedať, že napriek všetkému mám pocit, že je to v prvom rade generálny prokurátor, ktorý pomenoval, čo sa dialo samostatne hospodáriacim roľníkom (SHR) v tejto krajine celé roky. Preto som sa rozhodla, že napíšem aj otvorený list, ktorým mu odstúpim trestné oznámenie,” povedala na brífingu podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v budove Generálnej prokuratúry (GP), za prítomnosti poľnohospodára Juraja Béreša.

Trestné oznámenie sa podľa nej týka viacerých trestných skutkov. Mohlo podľa nej prísť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania cudzích práv, lúpeže, poškodzovania cudzej veci, subvenčného podvodu v súbehu s trestným činom poškodzovania finančných záujmov EÚ, prípadne aj iných trestných činov.

“Na drvivej väčšine vymenovaných trestných činov sa podľa našich zistení mali spolupodieľať aj štátne orgány, a to v prvom rade Slovenský pozemkový fond (SPF) v zastúpení vtedajšej generálnej riaditeľky Gabriely Matečnej, ako aj Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v zastúpení Juraja Kožucha. V konečnom dôsledku aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, pretože v prípade pána Béreša to bolo ono, ktoré povedalo to konečné slovo, čím vlastne tento človek prišiel o všetko,” podčiarkla.

Béreš podľa nej prišiel o pôdu, o dotácie, a aby bol zo strany MPRV skutok dokonaný, vyrubilo mu pokutu. Tým sa podľa jej slov dostal do situácie, že v súčasnosti nie je schopný splácať preklenovací úver voči banke, ktorý si požičal a ktorý mal splatiť z dotácie od PPA vo výške 170.000 eur.

“Dnes nemá naozaj nič, nemá pôdu, nemá financie, aby splatil úver. Za toto by mal niekto niesť nielen politickú, ale aj trestnoprávnu zodpovednosť,” dodala.

Podľa Béreša šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS) tvrdiac, že si on ako SHR neplnil záväzky a povinnosti voči SPF, obciam, voči fondom sociálneho a zdravotného poistenia, klame.

“Mali sme už k tomuto problému tlačovú konferenciu, kde sme ukázali, že pán Béreš má nielen splnené všetky zmluvné záväzky. Navyše úroda na poliach bola zasiata ním, nikým iným, na čo sú stovky svedkov,” doplnila podpredsedníčka NR SR. Béreš poskytne podľa nej Generálnej prokuratúre aj informácie “o veľmi citlivých dôkazoch”, ktoré ešte neboli medializované.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
16. máj 2018 19:12

No Béreš nech sa bráni na súdoch. SAS nech mu pokojne aj pomáha. Ale pekne vás prosím, prestaňte nazývať človeka so 460 ha prenajatej pôdy, drobným farmárom. Lebo to je potom výsmech skutočných drobných farmárov s pár hektármi. Tých potom asi SAS nazve mikrofarmármi.

Marek
Marek
16. máj 2018 19:57

Právne oddelenie SPF oznámilo pani Matečnej, že na vypovedanie zmluvy s týmto farmárom nie je dôvod. p.Matečná samoiniciatívne rozhodla o zničení tohto farmára, keď bol vážne chorý. Hnus !

M.S.
M.S.
17. máj 2018 8:19

Súhlasím s príspevkom G.S. Nech fakt prestanú nazývať ľudí s toľkými ha malými farmármi. Veď s takou výmerou sú pozakladané s.r.o. Kto je potom malý – drobný farmár? Kto bude chrániť toho? Pri dnešnej situácii a právach nemá šancu na podnikanie nie to na prežitie.

srandista
srandista
17. máj 2018 18:56

pre M.S. v EÚ malé farmy do 50 ha, stredné 50-150 ha, veľké nad 150 ha….čo dodať chudák malý farmár prišiel min. o 96 000,- € no nenadával by si …