Zadajte hľadaný výraz

AX 2019 Okrúhle stoly
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Vlna je pre chovateľov príťažou

chat_bubbleKomentáre: 2 visibilityZobrazenia: 576
UniCredit Bank 2018

Chovatelia oviec bojujú s problémom s ovčou vlnou. Pre minimálny záujem o jej výkup totiž vlna leží v skladoch – nik o ňu nemá záujem.

„Je to dlhodobejší problém, avšak v minulosti sa našim chovateľom vždy podarilo nájsť výkupcov vlny, ktorým ju predali. V poslednom období sa ale odbyt stáva stále vypuklejším problémom,“ uvádza Slavomír Reľovský zo Zväzu chovateľov oviec a kôz.

Podľa neho časy, keď ovca bola trojúžitkovým zvieraťom pominuli. Len samotná vlna spôsobuje chovateľom nielen starosti, ale aj straty.

„Keďže je problém s výkupom, vlna leží v skladoch. A tým rastú samozrejme náklady na skladovanie,“ dodáva Reľovský.

Ovce pritom chovatelia musia strihať aspoň raz ročne, niektoré plemená aj dvakrát ročne.

„Aj v čase, kedy ešte nebol problém s odbytom, náklady na strihanie nepokrývali zisky z vlny. Teraz je to o ešte väčších stratách. Už len keď zoberieme do úvahy mzdy pre personál, ktorý je pri strihaní potrebný. Chovateľ si vlastne strihaním vytvára vedomú stratu,“ vysvetlil Reľovský.

Soľ za vlnu

Problémy s odbytom potvrdzujú ovčiari z celého Slovenska. V Žemberovciach chovajú asi tisícku oviec. Ťažkosti s odbytom sa im podarilo ako-tak vyriešiť.

„Nemáme výkupcu na spracovanie vlny, ale aspoň ju vieme vymieňať s dodávateľom, od ktorého máme kamennú soľ. Takže aspoň čiastočne to vykompenzuje stratu,“ uviedol Milan Halmeš, predseda Poľnohospodárskeho družstva Žemberovce.

Časť slovenskej vlny v súčasnosti končí v Poľsku, kde ju ale vykupujú len za symbolické ceny. Celosvetovo najviac vlny smeruje do Číny. Predať ju spracovateľovi u nás je momentálne nereálne.

„Východisko zo situácie je také, že by sa musel na Slovensku nájsť taký podnikateľ, ktorý by mal dostatok kapitálu, aby vedel postaviť spracovateľskú linku na ovčiu vlnu. Pokusy nanovo naštartovať spracovanie ovčej vlny tu síce boli, ale skončili sa neúspešne. Spomedzi samotných chovateľov oviec je momentálne nereálne, aby mal niekto toľko finančných prostriedkov, pri súčasnej situácii v chove oviec, aby sa mohol venovať aj takejto činnosti a zaplnil by chýbajúci spracovateľský článok,“ dodala Jana Holéciová hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1354 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Pista
  16. mája 2019

  Problém v chove oviec nie je len s ovčou vlnou , problém v chove oviec je celý problematický .
  V dnešných časoch už nik nechce vlnu ani za darmo . Strihanie oviec berieme ako čistú stratu v dúfaní, že stratu sa nám podarí kompenzovať predajom aspoň mlieka . Predaj jahniat som neuviedol preto , lebo odchov mliečnych veľkonočných jahniat je snáď ešte väčšia strata ako strihanie oviec . Ako jediný produkt, ktorý by sa dal ako tak speňažiť ostáva ovčie mlieko . Pre dokreslenie skutočného stavu ovčiarstva sa treba ísť spýtať samotných chovateľov , kde odovzdávajú mlieko , ak vôbec im to mlieko niekto vykupuje , a ak áno , za akú cenu . A garantujem Vám , že tá cena nie je ani zďaleka taká , aby nieže by pokryla stratu z vlny a jahniat, ale ani nepokryje náklady na samotný
  chov bahníc .
  Ovčiarstvo na Slovensku je na kolenách , a stav s ovčou vlnou to len potvrdzuje – nik o ňu nemá záujem a nik nemá záujem zlú situáciu riešiť .

  Odpovedať
 2. jm
  16. mája 2019

  Kde sú staré zlaté časy . Chov oviec nemusel byť dotovaný a boli vyčistené aj priekopy okolo ciest. Nie ako dnes.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.