Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Z ekonomiky

Ukrajinská pšenica už nie je takým lákadlom

Ukrajinská pšenica už nie je takým lákadlom
insert_photopixabay.com

Žatvu pšenice poznamenali výrazné teritoriálne rozdiely. Priemerné úrody na Slovensku dosahujú od 3,5 do 9 ton z hektára. Pšenica pritom dosahuje dobré potravinárske parametre, najlepšie na východnom a severnom Slovensku. Skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Jozef Rebro zo zväzu krmovinárov.

Ceny pšenice posledné dva roky poľnohospodárov tešia. Pokiaľ 20. júla 2020 dosahovala jej cena na burze v Paríži 182 eur za tonu, o rok neskôr to bolo 214 eur a v roku 2022 už 337 eur za tonu. Rovnakú cenu dosahuje pšenica na burze v Paríži aj dnes. Cenový vrchol zažila pšenica v polovici mája, keď jej hodnota na burze prevyšovala 430 eur za tonu.

„Keď sa pozrieme na vývoj cien, pokiaľ tu bola cena pšenice za 400 eur na MATIF-e, tak trh bol v dosť veľkej panike. Nikto nevedel, ktorým smerom sa to bude uberať. Aj pri týchto cenových reláciách sa realizovali kontrakty. Spracovateľ, ktorý vedel, že ceny sú vysoko, si chcel zabezpečiť časť produkcie. Na druhej strane bol producent – farmár, ktorý chcel niečo predať, ale pri tom náraste cien mal vidinu, že cena môže ísť ešte vyššie,“ uviedol Jozef Rebro.

Časť budúcich úrod poľnohospodári kontrahujú dopredu. Vzhľadom na pestovateľský ročník a predpoklad nižších úrod boli mnohí opatrní.

„Žatvu sme nakoniec uzavreli s lepšími výsledkami, ako sme očakávali v čase, keď sme podpisovali s odberateľmi zmluvy,“ hovorí Peter Lelkes, predseda PD Sokolce.

Ukrajinská pšenica

Cena pšenice v ostatných dvoch mesiacoch na burze v Paríži klesla o približne 100 eur. Tlak na slovenských poľnohospodárov vytvára aj prevoz ukrajinskej pšenice na ďalšie trhy cez Slovensko alebo Poľsko. Viacerí pestovatelia v ostatných týždňoch poukazovali na to, že situáciu začali zneužívať ich obchodní partneri, ktorí boli ochotní nakúpiť lacnejšiu komoditu z tretej krajiny.

„V prvej fáze sa na Slovensku ponúkalo obilie z Ukrajiny v cene, ktorá bola zhruba 50 – 60 eur pod našimi cenami. V tejto fáze sa sem nejaké obilie doviezlo. Teraz, pokiaľ sa plnia minulé kontrakty, už ale môže byť ukrajinské obilie cenovo vyššie, ako sú aktuálne ceny. Tá cena je teda vyššia, ako aktuálna cena. V súčasnosti sme pri ukrajinskej pšenici na rozdiele 20 – 30 eur oproti aktuálnym cenám,“ informuje Jozef Rebro, ktorý okrem orgánov zväzu dlhodobo pôsobí ako obchodník s agrokomoditami.

Aktuálny cenový vývoj na burzách je neuveriteľne rozkolísaný a neistý. Rebro upozorňuje na reakciu trhov, ktorá nastala po návšteve Nancy Pelosiovej, šéfky americkej Snemovne reprezentantov na Taiwane. Cenu tak v tomto roku oveľa viac ako v minulosti neovplyvňuje len vývoj počasia, produkcie, či svetových zásob, ale aj politické rozhodnutia. Tie okamžite ovplyvňujú burzový vývoj cien.

Ceny poľnoinfo.sk

Burzové ceny môžete na portáli poľnoinfo.sk sledovať v našom naprogramovanom systéme, ktorý vám ponúka automaticky aktualizované ceny. V prípade cien chicagskej burzy náš systém prepočítava tamojšiu jednotku – bušle na tony. V zapätí pre lepšiu orientáciu v cenách automaticky prepočítavame doláre na eurá aktuálnym kurzom Európskej centrálnej banky.

Dnes sme dokonca systém aktualizovali spôsobom, že burzové údaje aktuálneho dňa sú automaticky aktualizované počas celého dňa. Stačí, keď kurzorom myši prejdete na cenu uvedenú v našej tabuľke a zobrazí sa čas, kedy bola cena na poľnoinfo.sk aktualizovaná.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments